Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » O etyce i technice fotografowania ptaków » CANON 50D???Pytanie?

CANON 50D???Pytanie?
Autor Wiadomość

DARMAR 
niemowa

Wysłany: 2010-02-08, 02:47   CANON 50D???Pytanie?

Witam!

Pod koniec 2009 roku kupilem 50d liczac ze bedzie to wspanialy aparat w porownianiu z moim starym rebel xti (400d). Otoz wiele funkcji jest nowych i bardzo przydatnych podczas focenia ptakow ale mam odczucie ze moj xti byl bardziej ostry. Fotki z 50d wychadza jakies takie "plaskie", niewyrazne jakby rozmyte. Szczerze mowiac, przez ostatni miesiac zrobilem ok 2000 tysiecy zdjec i nie wiem czy znalazlbym 10 z ktorych bylbym zadowolony co nigdy nie nie mialo miejsca przy uzyciu xti. Czy ktos posiada ten aparat i czy ma (mial) podobny problem??? Co powinieniem zrobic w tej sytuacji??? Czytalem setki opinii na temat tej puszki i 95% to opinie pozytywne. Za jakakolwiek pomoc dziekuje z gory!!!!!

Darmar

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2010-02-08, 11:53   

Mnie ta puszka nie zachwyca, uważam, że za mało w niej zmian w stosunku ko do 40d (który uważam za najlepszy dotychczas model w tej linii), za dużo pikseli na matrycy, a szum na niższych iso mi się nie podoba. Nie zgodzę się jednak na pewno co do nieostrych zdjęć, generalnie to dobry aparat, robi świetne zdjęcia, a kiepskie zdjęcia wynikają z błędów w warsztacie fotografujących, a nie z samego aparatu ;-)

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2010-02-09, 14:43   

jesli robisz zdjecia w RAW to mozesz miec takie dziwne odczucie ze sa nie ostre , po obrobce , dopiero zauwazysz rezultaty :)
jesli focisz w JPG to mozesz tam sam ustawic ostrosc o iles tam stopni podciagnac ostrosc i tez powinno byc dobrze :)

DARMAR 
niemowa

Wysłany: 2010-02-09, 17:45   

Dazz - dzieki za opinie!!!!, fotosc - robie w RAW-ie....mimo wszytsko po obrobce wg mnie zdjecie nie jest ostre tak jak powinno byc....czesto tez ptak wyglada jakby byl wklejony w tlo. Musze podjechac do canona zeby mi to sprawdzili!

takasia 
niemowa
Kasia

Wysłany: 2010-02-10, 08:18   

Nie wiem czy sie to komus przyda ale prawie wszystkie moje fotki sa z 50D - moze posluza za probki? :-)
Wiecej jest na mojej stronie - nie tylko ptaki ale tez krajobrazy itp.

Wiekszosc robiona w JPEGach - chyba ze trafia sie cos co ma szanse byc naprawde ladne lub rzadkie, wtedy w RAW.
RAW wywoluje takim czyms Adobe - DNG jakos tam - a potem obrabiam w szopie.

moby_dick
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-10, 21:25   

DARMAR, ja podobnie ja Ty miałem 400D, robił mi ten amatorski aparacik całkiem fajne fotki, ale wiadomo 3 fps, słaby AF... pożyczyłem więc od kolegi 50D, pojechałem do czatowni, ptaszki przyleciały więc rąbnąłem 200 fotek. Po powrocie do domu i zgraniu na kompa okazało się, że te wszystkie fotki są jakieś takie "nie do końca". Powtórzyłem próby jeszcze kilka razy i zawsze czegoś mi w tych zdjęciach brakowało. Postanowiłem przeprowadzić test AF i okazało się, że po prostu mam leciutki BF. Jako, że 50D ma regulację, więc skorzystałem z tej funkcji. Nastepna wyprawa do czatowni i zgranie fotek na komputer sprawiły, że gęba śmiała się od ucha do ucha. Wszystko ostre jak trzeba....
Może Ty masz ten sam problem? Sprawdzałeś czy AF trafia tam gdzie powinien?

DARMAR 
niemowa

Wysłany: 2010-02-10, 22:53   

moby_dick - wlasnie dzwonilem do canona i gosciu powiedzial mi to samo o back focus....jutro bede mial aprat sprawdzony przez specjaliste takze zobaczymy:) Dzieki za info!!!!!

olesniczanin 
niemowa
olesniczanin

Wysłany: 2010-11-11, 19:24   

Ja miałem również 400D i przesiadłem się na 50D.Nie wiem czy trafiłem na dobry egzemplarz ,ale jeśli chodzi o ostrość zdjęć i celność focuca to jest o niebo lepiej niż w 400D.Może działanie autofocusa zależy od szkła jakim robicie fotki.Ja osobiście uważam że 50D to dobra puszka,wiele ludzi narzeka i chwali 40D.Na Canon Board przy premierze tego aparatu wszyscy jechali na maksa że to nieporozumienie.Jednak po jakimś czasie te poglądy się zmieniły.Wręcz dużo ludzi chwali ten aparat.Wg. mnie jedyną wadą tego aparatu jest niezadawalająca jakość na iso powyżej 800.Niestety w takiej cenie jak kosztuje ten aparat nie możemy się spodziewać tego co w "Jedynkach" . :-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2010-11-11, 19:37   

iso 800 to nie tylko problem 50d bo nizej bylo podobnie
jak kupilem IV a nazekali tak samo dzisaij nawet przeciwnicy tej puszki chwala ja chociaz zawsze beda jakies babole

D. Michalewski 
niemowa
Tomek

Wysłany: 2010-12-03, 09:37   

Mam 50d i jestem bardzo zadowolony. Ale latem myślałem, że coś nawaliło- przy wysokich temperaturach szum na iso 100-masakryczny, teraz wszystko wróciło do normy i na iso 800 można robić :-) .

qelka 
niemowa
Karolina Myroniuk

Wysłany: 2011-02-11, 21:11   

z racji oszusta jaki trafił mi się na allegro i spłukania z kasy też byłam zmuszona kupić na ten sezon zimowy pięćdziesiątkę. Mnie strasznie denerwują kolory jakie z niej wychodzą. A już do szału doprowadza mnie czerwony zafarb na większości zdjęć szczególnie rzucający się w oczy przy gorszej pogodzie.Od trzech miesięcy nie mogę sobie z nimi poradzić więc puszka wkrótce wyląduje jako zapasówka albo pójdzie do ludzi. Co do af to 80 % zdjęć ptaków w locie, szczególnie nalotów prosto na szkło ostrość jest na na ogonie, ciut brakuje mu szybkości albo mnie refleksu.

DARMAR 
niemowa

Wysłany: 2011-02-11, 21:48   

pozbylem sie 50d i zastapilem go 7d i w sumie po ponad roku uzywania nie wiem czy byl to wlasciwy ruch. Ostatnio nawet wrocilem do starego xti, ktory uwazam ze jest bardziej ostry niz 7d :(

krzychoo 
niemowa

Wysłany: 2011-02-17, 13:10   

7d ma bardzo dobry szczegół (to ta ostrość, o którą chodzi?) - mam porównanie do wzorcowej matrycy Canona czyli 5d2 i 7d pod tym względem nie wypada tak blado. Inna sprawa to szumy na wysokim ISO - tu 7d leży i kwiczy.

Rob 
niemowa

Wysłany: 2011-02-17, 21:12   

Nie jestem specjalista w puszkach miałem w sumie dwie 40d i obecnie 50d obie miały bak czy front fokus , tylko ze w 50d nastawiłem mikro regulacją i jest ok ,a w 40d niestety sie nie dało , poza tym przeprowadziłem testy z kolegą który ma dobra 40d i w połączeniu z 500 mm f4 is usm 50 d była znacznie ostrzejsza niz 40 d , porównywałem również szumy z 7d i 50 d i nie wiele sie różniły pod tym względem . Natomiast AF 7d według mnie działa dużo szybciej niz 50 d , Migawka i lustro w 7d nie trzaska jak w 50d .Ale ceny tez sa różne wiec to wszystko zalezy od kasy jaka sie dysponuje Co do problemów kolegi z ostroscia , mysle ze to wina bac lub front fokusa , łatwo daje sie wyregulowac i będzie ok.

Juria0 
rozkręcam się
Rafal Jura

Wysłany: 2011-02-17, 23:00   

A jak ustawic ten bac lub fron fokus? Tzn jak sprawdzic czy jest ok? Bo mnie cos chyba slabo z ta ostroscia.

Rob 
niemowa

Wysłany: 2011-02-22, 23:11   

W sklepie ze sprzetem foto mieli prosty test do sprawdzania takich rzeczy , mozna zrobic samemu trzeba kartke papieru i narysowac na niej kilka lini co milimetr i połozyc po srodku jakis punkt np koniec zapałki potem wyostrzyc w ten punkt i sprawdzic która z lini jest najostrzejsza jesli ta pod puktem to jest ok, jesli za to trzeba nastawic własciwie w punkt . Trzeba pamietac aby otwór przysłony był maksymalnie otwarty i dawał mała głebie ostrosci .Wtedy jest łatwiej uchwycic błąd. Test trzba wykonac pod kątem 45 stopni i przy minimalnej odległosci ostrzenia obiektywu .

DARMAR 
niemowa

Wysłany: 2011-02-23, 00:34   

Rob - musze zrobic ten test!!!
krzychoo - no wlasnie problem jest z tym szczegolem....zrobilem taki maly test w terenie focac tego samego ptaka o tej samej porze przy uzyciu 400d i 7d. Po pierwsze fotki z 400d wydawaly mi sie bardziej ostre jak i barwy nie byly az tak nasycone, co mialo miejsce przy 7d.Druga sprawa to ten szczegol, wiecej go widac na fotach z 400d, zdjecie z 7d sa jakby rozmyte, "maslane"??!!!! Takze podczas powiekszenia (o 50%) zdjecia z 400d wygladaly ok czego nie moge powiedziec o tych z 7d. Inna sprawa jest takze szum w moim 7d, juz przy iso400 jest dosc spory!!!

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-23, 16:17   

tak czytam no i moze ja jednego nie rozumiem
o ile sie orientuje to wy wszyscy , moze prawie wszyscy robicie zdjecia w RAW no i jak mozecie widziec ktora puszka jest ostrzejsza ?jak surowy RAW nie ma ostrosci jak i dobrze nasyconych kolorow
moze te testy to macie w jpg ?
ja mam 40di dopiero po obrobce widze gdzie jest ostrosc , wychodza mi wtedy detale :)

Patryko foci 7d i jakos nawet zlego slowa nie powiedzial na te body , a iso mowil ze ma superrrrrrrr

DARMAR 
niemowa

Wysłany: 2011-02-23, 18:52   

fotosc, fotki robie w rawie/jpg.....pozniej w domu widze ktore sa ostre a ktore nie. Ja nie musze duzo kombinowac podczas obrobki bo jesli fotka jest dobra tak jak wyszla z apratu to wtedy obrobka zajmuje chwile, jesli fotka jest do d... to i tak nic nie zrobisz.
Patryk nic nie mowi bo uzywa 7d z 500mm i tu jest chyba roznica, bo ja mam 100-400 i czytalem ze fotki z tego zestawu czesto sa nie takie jak byc powinny. Glownie problem jest dgy musze zrobic crop to z 7d fotki sa jakby mniej szczegolowe niz z 400d. Jesli ptak miesci sie w kadrze i nic nie tne to fotka z 7d jest ok.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-23, 19:15   

a on tnie
PS jest tylko do kosmetyki a nie ze to program zdjecie robi :)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-02-23, 19:18   

Cytat:
PS jest tylko do kosmetyki a nie ze to program zdjecie robi

i tu powinnienem sie zgodzic sie z Sylwkiem ale niestety nie bo widzialem osoby ktore obrobką robily cuda
oczywiscie fotka musi byc tak czy siak dobrze zrobiona i ostra :)

DARMAR 
niemowa

Wysłany: 2011-02-23, 19:49   

fotosc - nie rozumiem Twojej wypowiedzi??? Przeciez napisalem ze jak fotka wyjdzie z aparatu ok to tylko obrowka zajmuje chwile a jak fotka jest do dupy to nic nie zrobic nawet w PS , ja nie uwywam programow zeby uratowac fotke lub ja "zrobic"!!!!a co do ciecia - oczywiscie ze czasami musisz ciac...nie mow mi ze Twoje foty to wszytskie pelne kadry!!!!!!

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-02-23, 20:45   

napisalem ogolnie ,
co do ciec , to akurat sram sie miec cale kadry , co przez co psuje akcje :)

Rob 
niemowa

Wysłany: 2011-02-23, 21:48   

100-400 L IS USM to dobry obiektyw , ma jednak wady .Jest świetny do zdjęc z bliskiej odległosci od 2 do 7 m uzuskuje sie tym szkłem super jakośc , natomiast powyżej 7 m jakośc obrazu znacznie spada i trzeba ostro przymykac przysłone aby ostrośc była dobra . Bokech z większej odległosci jest moim zdaniem brzydki i nie do przyjęcia .Z większej odległości lepiej spisuje sie 400 f 5,6 L , ma ładny bokech i jest ostra , brak stabilizacji nie przeszkadza . Jeżeli ktoś dużo kadruje to żaden sprzet mu nie pomoże , nawet obiektyw 500mm .Sama gęstośc powietrza robi swoje przy dużej odległości fotografowania .

Odpowiedz do tematu