Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » O galerii » najlepsze swoje zdjecie roku 2006

najlepsze swoje zdjecie roku 2006
Autor Wiadomość

mons 
milczek
Zawsze bedzie z nami

Wysłany: 2007-02-04, 19:46   

W 2006 roku , na mojej działeczce , wychowało się , skutecznie , kilka gatunków ptaków , łącznie z sową uszatą .....myślę ,że jest to swoista symbioza z człowiekiem ...nie bez powodu gniazda zakładane są bardzo blisko domu / max. odległość , dziesięć metrów .../
Może ptaki czują się bezpieczniej przy człowieku ??? ....im mniejszy ptak , tym większą ostrożność przy foceniu trzeba zachować .....przy ptaszku wielkości połowy wróbla /czarny /
nigdy nie odważyłem się podejść do gniazda / gniazdo zawsze przy ziemi , na krzaku.../

Sumując , nie sądzę , żeby przy odrobinie zdrowego rozsądku , można było zrobić krzywdę gatunkom zakładającym gniazdo blisko ludzi.......

Machnac
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-04, 19:53   

Ustawa z dnia 16 X 1991 r. o ochronie przyrody
(z licznymi zmianami)
„Art. 27b. 1. W stosunku do rodzimych dziko występujących
zwierząt objętych ochroną gatunkową, zabrania się:
2) płoszenia, niepokojenia, fotografowania, filmowania,
obserwacji z odległości powodującej zaniepokojenie
zwierząt, w tym w czasie snu zimowego
lub w okresie rozrodu i wychowu młodych, bez zezwolenia wojewody, <…>
2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą: <…>
3) filmowania, fotografowania zwierząt w obrębie
zabudowań i w miejscach ogólnodostępnych,”
Obecnie można bez specjalnych zezwoleń fotografować większość
gatunków ptaków. Należy jednak przestrzegać zasad etycznych – robić to w taki sposób, aby im nie zaszkodzić. Na zdjęciu – rybitwa białowąsa (Chlidonias hybridus)
fot. Marek Szczepanek

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2007-02-05, 12:28   

Machnac napisał/a:
Obecnie można bez specjalnych zezwoleń fotografować większość
gatunków ptaków

No właśnie - więc Maciek "przestępstwa" nie popełnił" ;-)

motyw napisał/a:
@leszekel

tu nie chodzi o prawo czy etykę !

A o co???

@Motyw, właściwe, czy też prawidłowe zachowania ludzi są wymuszane w dwojaki sposób, a mianowicie normami prawnymi lub etycznymi. Za łamanie norm prawnych ponosi się sankcję prawną (np. kara więzienia), za etycznych - moralną (np. odrzucenie przez jaką grupę społeczną). W naszym wypadku chodzi o łamanie norm etycznych, bo tak kiedyś to sobie obmyślono, że jest jak piszesz "po prostu nie robi się zdjęć przy gniazdach dla tego że ptaki porzucają jajka lub małe bo poczuły się zagrożone. !!!" To właśnie jest nic innego jak norma etyczna ustalona przez jakąś grupę ludzi, w tym wypadku fotoptasiarzy. Tylko dlaczego w książkach o ptakach jest tyle zdjęć zarówno przy gniazdach jak i samych jaj ptaków??
Machnac zarzucił Maćkowi "dokonanie przestępstwa", a ja tylko chciałem wiedzieć jaki to paragraf został naruszony. To został, czy nie?

PS. O ile mi wiadomo nowa Ustawa o ochronie przyrody jest z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880) więc powyższe cytaty mogą chyba już być nieaktualne ;-) .

HIMself
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-05, 20:19   

z tego co kiedyś gdzieś na jakimś angielskim serwisie ornitologicznym wyczytałem, to nie każdy ptak porzuca jaja w przypadku zagrożenia, nie wiem o jakie zdjęcie chodzi bo mi się na forum nie pokazuje zdjęcie przy gnieździe żadne, jednak poppieram kwestie etyczne, na takie zdjęcia trzeba mieć po prostu kilka lat doświadczeń z ptakami, nie tylko fotograficznych, i poppieram to co napisał Machnać o nie pokazywaniu takich zdjęć na publicznych forach, takie forum jak to, ma jakąś swoją rangę bo dotyczny tylko i wyłącznie ptaków więc to taka złupełnie inna historia, ale mówię o takich forach jak np onephoto czy plfoto, a często tam się takie zdjęcia zdarzają i bardzo często są wykonane przez zwykłych amatorów, co niesie za sobą napewo duże ryzyko,
pamiętajmy fotografujmy ptaki, bo to piękne stworzenia, ale zachowajmy pewiej dystans do naszych możliwości.
Pozdrawiam D:

HIMself
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-05, 20:27   

połowy wróbla /czarny / - być może chodzi ci o być może mowa o strzyżyku ?

ptaki zakładają gniazda najczęsciej tam gdzie mają dobry dostęp do pożywienia, działka to też miejsce nie za często uczęstszane przez człowieka, a za to często bogate w pokarm, choć by w formie odpadków, owoców, myszy, itd :) stąd pewnie gniazdo tych uszatek, zresztą uszatki to ptaki dobrze maskujące się, i żaden nie zainteresowany człowiek nie zobaczy ich od tak :) a opisz to gniazdo uszatek jak wyglądało na jakiej wyskości ? z czego? czy sowy je zajeły np po wronach ? czy jak :) ?

motyw
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-22, 10:58   

Tak chodzi o etykę ! wiadomo że prawo w tym przypadku nic nie da i nie będzie egzekwowane.

Kiedyś widziałem taką sytuację.

robię zdjęcia przy zbiorniku wodnym, przyszło dwóch foto amatorów nawet z dobrym sprzętem tele, statywy, itp. około 25 m gniazdo Łabędzia na gnieździe siedzi samica i wysiaduje 2 jajka. Palańci !!! podeszli tak blisko że spłoszyli samicę a ona jak uciekała przed nimi rozbiła 1 jajo.

skończyło się to tak że jeden z amatorów dostał po ryju ! bo moje wkurwienie jak to zobaczyłem sięgnęło zenitu. (sory za słownictwo)

ps. rozumiem fotografię przy gnieździe do celów dokumentalnych, ale podejście do gniazda musi być to przygotowane w odpowiedni fachowy sposób. 90% nas amatorów fotografii ptasiej tego nie umie i kończy to się właśnie w taki sposób lub inne jak porzucenie gniazda.

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-05-23, 21:51   

Żeby nie kusić do fotografowania przy gniazdach i tym samym w mniej lub bardziej fachowy sposób podchodzenia do nich najlepszym rozwiązaniem jest zakaz pokazywania fotek ptaków gniazdujących, ich lęgów, jak również samych gniazd.
Każde zbliżenie człowieka w pobliże gniazda powoduje pozostawienie zapachu, i jeśli nawet ptak nie porzuci gniazda, to drapieżniki, szybko odnajdą miejsce z łatwym łupem.
Ja nie zbliżam się do gniazd, zawsze chodzę przetartymi ścieżkami i ewentualnie obserwuję z daleka jeśli jest to możliwe. Dużo większą mam satysfakcję jeśli widzę jak młode zaczynają loty i ptaków przybywa zamiast ubywać.
Zbytnia ciekawość powoduje właśnie straty, bo przecież nie kończy się na jednym podejściu, zawsze coś popycha nas do kolejnych odwiedzin.

Jest spora rzesza fotografów-myśliwych, dla których piękna fotka jest stawiana na równi z emocjami związanymi z podchodzeniem, tropieniem lub szukaniem zwierzyny, kiedyś też zaliczałem się do takich, lecz gdy jakość fotek stała się dla mnie ważniejsza niż emocje, okazało się że mniejszym wysiłkiem przy okazji nie szkodząc zwierzętom można zrobić dużo lepsze fotki, poprostu trzeba zwabić je na miejsce żerowania.
To jednak też trzeba robić z umiarem i w odpowiednim miejscu bo duże skupienie powoduje znowu ataki ptaków drapieżnych, oraz rozprzestrzenianie chorób.
Tak czy owak, budowa czatowni, dokarmianie i w efekcie fotografowanie w komfortowych warunkach jest również bardzo dobrym sposobem na relaks i wypoczynek.

Odpowiedz do tematu