Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

Łowiectwo a ochrona przyrody
Autor Wiadomość

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-16, 15:19   

http://www.koo.org.pl/akt...owy-na-rybolowy

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-11-16, 19:18   

Nic dodać, nic - ująć. Horror i już! :evil: :klup2:

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2011-11-16, 21:09   

Ja ciągle nie mogę wyjść ze zdumienia, jak bardzo kpią sobie z prawa stanowiąc własne ponadpaństwowe, czy to strzelaniem do chronionych gatunków czy też wydając zezwolenia na odstrzały, a jednocześnie surowo karząc przypadki nieszkodliwe jak ten z tym chłopaczkiem w Białowieskim, gdzie sprawa trafiła do sądu. Porównując zasady użycia broni palnej w przypadkach odnośnie ludzi , oraz przepisy dotyczące jej użycia w stosunku do zwierząt nie znajduję głębszego uzasadnienia by przepisy te nie zostały zrewidowane i zaostrzone. Wręcz przeciwnie - osobiście widzę bardzo poważną konieczność zaostrzenia ich i nawet nie powinny to być kosmetyczne poprawki ale mocno zasadnicze. Piszę to biorąc pod uwagę nagłaśniane w mediach przypadki coraz częstszych "pomyłek" choćby np. wzięcie osiołka znanych globtroterów za dzika, czy znanych nam przypadków typu - "to dobrze że Pan powiedział, bo mogłem Pana wziąć za dzika". Ilu z Nas ma obawy, że nagle nie wiadomo skąd znajdzie się w miejscu niczym środek poligonu, lub czatownia będzie tarczą strzelniczą do "dzika". Nie dotyczy to przecież rezerwatów, w których i tak robią co niektórzy co chcą, ale zwykłych lasów ich obrzeży i łąk. Ktoś może powiedzieć, że demonizuje, ale osobiście natknąłem się na dwa takie przypadki a ile razy, że "nie wolno" ustawić mi czatowni bo tak uważa myśliwy.
Mam wrażenie, że posiadając zezwolenie na broń poczuwają się do ustanawiania prawa, bo państwo im zaufało jako ludziom odpowiedzialnym. Daleki jestem od oskarżania iż biorą prawo w swoje ręce, ale nadinterpretacje często na granicy legalności są coraz częstsze a to grozi i godzi zarówno w ludzi jak i zwierzęta.

Maciek111 
małomówny

Wysłany: 2011-11-16, 23:14   

Emilu zgadzam się całkowicie i poruszę tutaj jeszcze jeden aspekt sprawy. Strzelam sportowo i to z całkiem dobrymi wynikami i widząc ambonę zlokalizowaną 150 metrów od autostrady , drogi lub domostw , znając zasady obowiązujące na strzelnicach wzdrygam się i obawiam o ludzi narażonych na rykoszety nie pisząc tu o pomyłkach "ciemnowzrocznych" typu widziałem wilka lub dzika....... Im ktoś zaufał !!!!!!!!!!! A oni robią co uważają.Ktoś wyżej napisał o "broważe " aczkolwiek piersiówka to ich standartowe wyposażenie -produkowane i mające nawet specjalną kieszeń w ubraniach.

A.Ciechanowski 
niemowa
ciechus nazawsze z nami

Wysłany: 2011-11-17, 11:31   

Po prostu chańba i tyle :evil:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-17, 16:20   

bardzo czesto slyszymy czytamy przy takich tematach od tej drugiej strony barykady ze jestesmy niedouczeni niedoinformowani moze cos w tym jest ??
tylko ze jakos malo argumentow jest przedstawianych moze dla tego mamy taki podejscie do sprawy ??

Pavel_N 
niemowa
Paweł Nierobisz

Wysłany: 2011-11-19, 19:03   

http://www.argali.pl/Polo...e-bialorus.html
Ach to musi być fascynujące,dlaczego tak u nas nie można?
Jak widzę takie fotki i takich kolesi,to.... ach szkoda słów.

empeurka
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-19, 19:22   

Pavel_N napisał/a:
http://www.argali.pl/Polowania,25,polowanie-gluszce-bialorus.html
Ach to musi być fascynujące,dlaczego tak u nas nie można?
Jak widzę takie fotki i takich kolesi,to.... ach szkoda słów.

mi też szkoda słów, mordercy dla przyjemności, na Białorusi lud biedny i ciemny

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-11-20, 14:07   

Oglądajcie dziś o 15:15 na TVP Info
http://tvp.info/o-antenie...ptaszki/5555421

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-20, 15:39   

po tym reportazu to lesnik i mysliwy to jedna banda

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-11-20, 19:39   

Dzisiaj słuchałam w radio audycji o transporcie koni, organizowanym we Włoszech. Co to jest za koszmar aż trudno uwierzyć! :zly:
Jeden z argumentów przeciwko był ten, że oddziela sie mniej niż jednoroczne źrebięta od karmiących matek i rozpacz jest ogromna. Młode jadą na rzeź "bo mięsko z nich jest delikatne".
To jest oczywiście całkiem inna sprawa. Ale w tym kontekście, jak sobie pomyślę o myśliwych ile krzywdy emocjonalnej, uczuciowej wyrządzają zwierzętom zabijając młode, rodziców, pary zżyte ze sobą - to mi się wyć, płakać i kopać chce, na przemian.
Napiszę do radia, żeby temat myślistwa/łowiectwa wzięli na wokandę ... Niech zacznie być głośno o takim braku uczuć i humanitaryzmu w naszym społeczeństwie, gdzie 90% (czy jakoś tak), to wierzący, szanujący moralność, 10 przykazań i niosący dobro - ludzie. :roll:

kocoor 
milczek
Sylwester Kocot

Wysłany: 2011-11-20, 21:12   

Marek Paluch napisał/a:
po tym reportazu to lesnik i mysliwy to jedna banda

No a jak Ty sobie to wyobrażałeś? Że myśliwy wchodzi do lasu i tłucze do wszystkiego na co nie ma okresu ochronnego? To nadleśnictwa sporządzają plan odstrzałów na podstawie jakichś swoich statystyk, odszkodowań jakie muszą płacić rolnikom, i stratach w uprawach leśnych i takie plany przedstawiane są poszczególnym kołom. Za niewykonanie planu koło również płaci karę nadleśnictwu.

evilseed 
milczek
Kamil Wilkos

Wysłany: 2011-11-21, 07:45   

Marek Paluch napisał/a:

ale przyjdzie tez pora porozmawiac na temat fotografow bo tutaj tez sie zle dzieje i to jest smutne

Dobrze, że poruszyłeś ten temat Marku, wypadałoby też o tym porozmawiać, bo coraz częściej słyszę opinie ludzi których spotykam, że źle się dzieje. A zajmuję się fotografią przyrodniczą raptem kilka miesięcy :(

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-21, 12:50   

Kod:
bo coraz częściej słyszę opinie ludzi których spotykam, że źle się dzieje. A zajmuję się fotografią przyrodniczą raptem kilka miesięcy :(

jakies przyklady ??

evilseed 
milczek
Kamil Wilkos

Wysłany: 2011-11-21, 23:02   

Ze słyszenia o pozostawionych budach na stawach i (o zgrozo!) śmieciach, płoszenie ptaków przy gniazdach nie respektowanie zakazów wstępu na teren prywatny. To są najczęstsze opinie które słyszę.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-22, 21:15   

http://www.wadowice24.pl/...y-gina-w-lasach

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2011-11-22, 21:55   

Zakłamanie i oszołomstwo . Oni myślą że ludzie są głupi i wygadują co im ślina na język przyniesie . Może liczą na powiedzenie że kłamstwo powtarzane tysiąc krotnie staje się prawdą ? .

Aquila 
małomówny
Karol Waszkiewicz

Wysłany: 2011-11-22, 21:57   

Cytat:

Wysłany: Dzisiaj 21:15   
http://www.wadowice24.pl/...y-gina-w-lasach

Niestety niektórzy piszą i chyba nie zastanawiają się co piszą i dla kogo piszą.

evilseed 
milczek
Kamil Wilkos

Wysłany: 2011-11-22, 22:21   

Przykład doskonale obrazujący hipokryzję oraz podważający sens istnienia "kół łowieckich" w obecnej postaci :)

Zbigniew Ostaniewicz 
niemowa
Zbyszek Ostaniewicz

Wysłany: 2011-11-25, 11:46   

Jako przykład, że źle się dzieje opiszę pewną sytuację. To było we wrześniu. Fotografowałem ptaki wodne na terenie prywatnych stawów rybnych. Mam zgodę właściciela i zaglądam tu dość często. Słońce już zaszło i robiło się ciemnawo. Pakowałem sprzęt do samochodu gdy zauważyłem, że do stawów zbliża się samochód terenowy. Po chwili obok mnie przechodziło trzech mężczyzn z dwururkami na ramieniu. Zapytałem - na co panowie polują? Na krzyżówki, usłyszałem odpowiedz. Właśnie zlatują na stawy na nocleg. Zapytałem - jak panowie potraficie odróżnić w słabym już świetle inne chronione gatunki kaczek jak krakwy, cyranki, cyraneczki, głowienki, perkozy i inne, które również przebywają na stawach ?. Po chwili zastanowienia jeden z myśliwych odpowiedział: "cyrankę to odróżnię".
Myśliwi poszli dalej a ja słuchałem kiedy padnie pierwszy strzał. Zrobiło się ciemno a strzał na szczęście nie padł.

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-11-27, 16:48   

Czytajac ten artykul zeby same zaciskaja sie z niemocy na takie barbarzynstwo i bezmyslnosc . Ktos ratuje ten gatunek przed wyginieciem , gdy ktos inny w sekunde niweczy kilka lat pracy innych .
Ten problem wystepuje od zarania wiekow , ale im glosniej o tym mowimy , tym sa wieksze szanse na zminimalizowanie skutkow barbarzynstwa .

Ryba17 
niemowa
Robert Adamiak

Wysłany: 2011-11-28, 22:43   

Dla mnie jest sprawa prosta.
Myśliwi polują dla przyjemności a nie dla jakichś tam wyższych celów w rodzaju regulowania populacji albo coś w tym rodzaju.
Nie znam się na polowaniach ale myślę, że faktycznie przy ssakach typu dzik może to być potrzebne bo pewnie faktycznie może być ich za wiele i mogą niszczyć np. uprawy.
No ale do strzelania do ptaków nie da się dorobić żadnej przyrodniczej ideologii i moim zdaniem powinno to być zakazane.
A może przy jakimś polowaniu na kaczki powinien być obecny ornitolog albo jakiś ekolog i jak na przykład taki myśliwy strzeli krakwę to mus się powie.
"Panie myśliwy zabił pan ptaka, który jest pod ścisłą ochroną, jest pan kłusownikiem, popełnił pan przestępstwo i dzwonię na 997".
Żeby było jasne nie jestem wrogiem myśliwych ale są przegięcia(nawet te w majestacie prawa), które trudno mi zaakceptować.

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-11-29, 22:27   

Ależ gorąca dyskusja... tylko czy to czemuś prowadzi i coś zmieni takie wzajemne "szczucie" na myśliwych? Szkoda nerwów :-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-29, 22:31   

Sławku trzeba trabic aby wiecej ludzi czytalo i nie tylko tutaj powinno sie to robic a na kazdym przyrodniczym forum

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-29, 22:46   

ja do dzisiaj nie uslyszalem argumentu od mysliwych procz to ze to za duza kasa zeby zaprzestac procederu
a argumenty typu pana dryektora rdos olsztyn to zaden argument chyba ze myslisz inaczej ?? to prosze uswiadom mnie

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-11-30, 14:30   

Marku, po prostu szkoda sobie nerwów psuć takim wzajemnym podjudzaniem :-)
Ostatnio zmieniony przez Sławek Wojtczak 2011-11-30, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  

Ryba17 
niemowa
Robert Adamiak

Wysłany: 2011-11-30, 16:00   

Ja nie widzę tu podjudzania. Wskazałem wyżej co uważam za złe i dalej uważam, że powinno to być zmienione. Czyli powinien być wprowadzony zakaz polowania na ptaki.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-30, 16:20   

ja tez uwazam jak Robert i sa to tylko opinie przyklady

wodnik 
niemowa
Piotr Zakrzewski

Wysłany: 2011-11-30, 18:56   

Jeszcze raz potwierdza się moje przypuszczenie, dlaczego człowiek z lornetką lub obiektywem wywołuje w 99% skrajną wrogość lub niechęć na stawach chodowlanych. W tym roku tak mi dopiekli, że na Wigilię wolę otworzyć puszkę sardynek niż zjeść to ich karmione byle czym łajno.

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-11-30, 20:43   

Przykry widok :-(
http://media.lowiecki.pl/...ys=600&nocount=
A tu to już w ogóle wymiękam :evil:
http://media.lowiecki.pl/...ys=532&nocount=

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-11-30, 22:42   

ciekawe co durna !#!@#!@# z tymi grzywaczami zrobi ??

A.Ciechanowski 
niemowa
ciechus nazawsze z nami

Wysłany: 2011-12-01, 09:47   

I z czego ona tak się cieszy? :evil:

PiotrG 
niemowa
Piotr Górny

Wysłany: 2011-12-02, 00:28   

No mnie też trafia jak widzę takie foty, zazwyczaj wolę unikać oglądania takich stron, ale najgorsze w tym całym błędnym kole jest co innego.
Otóż:
W społeczeństwie silnie zakorzenione jest wręcz zamiłowanie do myślistwa i myśliwych. Wielu o takich patologicznych przypadkach o których tu mowa nigdy nie słyszało. Od razu odpowiem - wiem - są myśliwi naprawdę dający więcej niż muszą dla lasu, działający, natomiast polujący rzadko bądź tylko w przypadku koniecznych odstrzałów, prawdziwi ludzie związani z lasem - ale obecnie są w zdecydowanej mniejszości. Coraz więcej aktywnie polujących to ci, którzy chcą się ,,odstresować'', pobawić w myślistwo, na co dzień nie związanych bezpośrednio z lasem. Tymczasem coraz bardziej jestem przekonany o tkwiącym mylnym przekonaniu w większości społeczeństwa - że wszyscy myśliwi to mądrzy, dbający o nasze środowisko przyrodnicy, rozsądnie gospodarujący naturalnymi dobrami, ludzie oddani całym sercem naturze.
I drugie:
Człowiek z aparatem - po co przyszedł? Niezrozumiały typ, pewnie jakiś ekolog, co zaraz będzie się przywiązywał do drzew, bo jakieś żaby czy ptaszki chce chronić... Mogą być z nim problemy - nastawienie od razu negatywne.
Może to stereotypy, ale wydaje mi się, że fotograficy traktowani są coraz częściej jako potencjalni wrogowie, przestępcy - mogą spłoszyć, zniszczyć lęgi, przynieść szkody naturze , nie to co Kasta uprzywilejowana do zabijania tychże ptaków.
A już najbardziej boli to, że trzeba uważać na stawach - aby czasem obserwator nie dostał kulki między żebra, bo w końcy nie każdy ,,myśliwy'' może odróżnić człowieka od dzika czy sarny - jak czyta to osoba postronna to może wydać się śmieszne, wręcz głupie, dla wielu z nas jest tragiczne :evil:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-02, 20:07   

http://gorzow.gazeta.pl/g...wiezienia_.html

turbol 
Administrator
Andrzej

Wysłany: 2011-12-02, 21:02   

http://www.wspolczesna.pl...AZURY/154596314

http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU9124 - to bardzo ciekawe :cry:

WiesiekS
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-03, 20:26   

Dzisiaj wyczytałem w necie, że w w Cykarzewie (śląskie) podczas polowania na bażanty zginął mysliwy postrzelony przez swojego kolegę, czy oni nie odróżniają bażanta od człowieka? Podobno wszystko odbyło się zgodnie, jak to mówią ze "sztuką" łowiecką.

PiotrG 
niemowa
Piotr Górny

Wysłany: 2011-12-03, 22:09   

turbol, szkoda że jeszcze tam głuszca nie było, ale jarząbek być musiał, w końcu mamy KONIECZNOŚĆ odstrzału niektórych gatunków ptaków. :-(

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-04, 14:18   

http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU9124

juz teraz nie wiem na kogo wieszac psy

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-12-04, 14:51   

Marek Paluch napisał/a:
http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU9124

juz teraz nie wiem na kogo wieszac psy

na uczniów :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-04, 16:12   

no tak bo przyjdzie do domu i pochwali sie mamie i tacie jacy to oni sa cacy
szkoda ze jeszcze nie zabiora ich na zbiorowke

turbol 
Administrator
Andrzej

Wysłany: 2011-12-05, 17:59   

Sławku , jak widać jesteś za myślistwem i Twoja to sprawa. Ja jako przyrodnik chcę ratować przyrodę , a przede wszystkim ptaki. Nie mogę sobie wyobrazić by zabicie , krew , ranienie i zadawanie bólu sprawiało przyjemność. Z tym tu walczymy. Walczymy tu też z niby myśliwymi , którzy przez pomyłkę zabijają ptaki chronione i nic za to nie mają. Nadzór nad kołami łowiecki powinien być większy jak i sama wiedza myśliwych. Gdyby myśliwemu groziła kara np. 50 tys złotych za błąd i zastrzelenie niewłaściwej zwierzyny , to by się pięć razy zastanowił zanim by strzelił. Strzelanie przy paśnikach jest nie moralne a tak często spotykane. Rozumiem selekcję np. gdy w populacja lisa zagraża lęgom cietrzewia czy głuszca , to wiadomo , wybieram ptaki i ktoś tego lisa musi niestety odstrzelić. Potrzebni są do tego ludzie którzy posiadają odpowiednią wiedzę . Sławku odpowiedz mi na pytanie , ile razy spotkałeś się z myśliwym , który chciał ci oddać za darmo to co upolował, bo mu nie potrzebne. Ile to razy spotkałeś się z myśliwymi , którzy chleją do nocy a rano na kacu idą polować? Czy słyszałeś o zastrzeleniu rybołowa, orlika , myszołowa, bielika , planowany odstrzał kruków ? Czy znowu słyszałeś o wycieczkach do Białorusi by móc odstrzelić ptaka który w Polsce jest rzadkością i pod ścisłą ochroną. Wyjazdów za granicę na dziki wschód nie robią miłośnicy przyrody , a pragnący krwi myśliwi. Co za różnica , czy zabijemy tego ptaka nad Biebrzą , czy 100 km dalej w Białorusi. Bardzo chętnie wysłucham argumentów na tak i na nie dla myślistwa. Dobrze jest podjąć merytoryczną dyskusję w tym zakresie . Sam wywodzę się z rodziny , w której od dziada polowali. Mam też wujka jak i kupę znajomych myśliwych. Jednak tylko garstka z tego towarzystwa nadaje się na myśliwego , reszta to ludzie , którzy chcą zabijać i nie ważne co, po prostu strzelać i już. Mięso się wyrzuci.

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2011-12-05, 18:19   

Andrzeju zgadzam się z tobą co napisałeś . Ja także pochodzę z rodziny leśników a tym samym "myśliwych" . Pamiętam opowieści dziadków , wujków i innych o wyprawach , odstrzałach , opłatach , honorze itp . Teraz tego nie ma . Sam z dziadkiem - wujkiem jeździłem na furmance wozić siano i inne przysmaki do paśników i nie tylko w czasie ostrych zim , i nikt nie strzelał do zwierząt przy nich . Kiedyś żeby dostać pozwolenie na broń myśliwską trzeba było się wykazać i wiedzą i doświadczeniem że mało je kto otrzymywał . Teraz wystarczy mieć kasę . Dzięki bogu i partii już w mojej rodzinie nie ma myśliwych i nikt nie strzela do bezbronnej zwierzyny na ziemi czy w powietrzu . teraz to nie jest myślistwo tylko sport . Kto więcej ustrzeli , nie ważne czy to gatunek chroniony czy nie . Kiedyś za zabicie po za odstrzałem płaciło się niezłe kary a teraz się to nawet opłaca . Jest to temat może co widać tylko naszym forum . Do puki w tym kraju żądzą twardogłowi bezmózgowcy tak będzie dalej . Z pozdrowieniami Piotr .

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-12-05, 21:43   

turbol, nie bedę ukrywał, że nie jestem przeciwny łowiectwu. Jestem natomiast przeciwny patologii w łowiectwie :-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-05, 21:46   

Sławku wiekszosc z nas podobnie mysli tylko tej patologii jest za duzo i juz nie wiadomo co dla mysliwych jest patologia a co łowiectwo

damian2000 
niemowa
Damian Bednarz

Wysłany: 2011-12-06, 07:57   

Ja nie rozumiem tylko jak myśliwi mogą polować na stawach hodowlanych.
Przecież to sytuacja jak z polowania z nęcisk. Po stawach poruszają się autem, zatrzymują się przy stawie, wychodzą z auta, strzelają i jadą sobie na kolejny staw (nie wiem czy wszyscy tak robią, ale ja byłem świadkiem tylko takich scen).
Ciekawy jestem tylko, czy ci sami "myśliwi z aut" polowali by nadal, gdyby przyszło im przemierzyć dajmy na to jakieś bagna, gdyby mieli urosić się w trawie i w dodatku liczyć się z niepowodzeniem.
Ostatnio zmieniony przez damian2000 2011-12-17, 09:51, w całości zmieniany 1 raz  

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-06, 23:13   

http://wiadomosci.onet.pl...,wiadomosc.html

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-08, 21:36   

http://www.lasypolskie.pl/sekcja-2464.html

evilseed 
milczek
Kamil Wilkos

Wysłany: 2011-12-10, 08:20   

Ten felieton to jakiś bełkot frustrata. Przecież tego czytać się nie da. Może gdyby bardziej uważał na lekcjach polskiego to czytelnik chciałby zrozumieć jego argumentację. Warto zwrócić uwagę, że ekologistyka to nie to samo co ekologia. Chyba niezbyt dokładnie czytał słownik wyrazów obcych.
Przy okazji chciałbym zobaczyć jakieś opracowanie naukowe, które podpierałoby decyzję Szczycieńskiego towarzystwa "przyrodniczego" :lol:

Pavel_N 
niemowa
Paweł Nierobisz

Wysłany: 2011-12-14, 23:14   

http://www.rmf24.pl/fakty...ilki,nId,421727
Slow mi brak.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-14, 23:23   

u siebie w Belgi tak by im d... zeby im w piety poslo a nasza polska goscina zrobila im prezencik na swieta
chcialo by sie krzyczec bardzo glosno

Odpowiedz do tematu