Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć » Zabezpieczenie przed zimnem

Zabezpieczenie przed zimnem
Autor Wiadomość

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-06, 16:51   Zabezpieczenie przed zimnem

Pytanie a raczej wymianan zdań. Jak ubieracie się na całodniowe czatowanie w zimie?
Uzywa ktoś śpiworów? I czy macie jakies godne polecenia?

Przy temp w granicach -5 do - 10 jak wiadomo kilka godzinne siedzenie w budzie może wychłodzić porządnie organizm.
Ja używam:
buty: gumowce piankowe + 2,3 pary bawełnianych skarpet.
Kalesony: 1 para termoaktywne + 1 para zwykłe + spodnie graff goretex + (ewentualnie spodnie narciarskie)
góra: bluza termoaktywna GRENE, 2-3 swetry, polar + kurtka zimowa
rękawiczki: Hilman
czapka zwykła + kominiarka

I tak opatulony siedze sobie w czatowni która jest ok 500m od mojego domu ale gdyby przyszło mi w tym iśc po pas w sniegu choćby kilometr to przed dojściem do czatowni chyba bym się ugotował. Dlatego pytam o śpiwór.
Jest jeszcze sprawa zabezpieczania kolan: Ma ktos jakis patent? Na ten moment zakładam takie "ochraniacze" piankowe - średnio skuteczne.

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2012-01-06, 17:21   

Przede wszystkim w naszej budzie z Markiem odizolowaliśmy się od gruntu . Izolacja 1,5 cm i dodatkowo na to śpiwór . Od ziemi już nie ciągnie , stare koce na ścianach - wytłumiają odgłosy i ocieplają budę . My dodatkowo dogrzewany słoneczkiem gazowym . Co prawda nie możemy sprawdzić efektu ( brak mrozów ) na temperatury obecne jest za ciepło . :-D

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-06, 17:37   

Przekopując alledrogo natknąłem sie na super (z opisu) produkt. http://allegro.pl/spiwor-...2034280866.html

Piotr w tym Twoim śpiworze mozesz zasunąć sie a jednocześnie mieć ręce poza śpiworem?

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2012-01-06, 17:41   

dylu, Śpiwór tylko służy do siedzenia lub leżenia na nim .

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2012-01-06, 17:47   

Co myślicie o takich skarpetach http://www.swistak.pl/a45...eple-stopy.html . Mieliście przyjemność używać ??

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-06, 17:48   

Piotr czyli czekasz w spiworze a jak cos sie pojawi to go rozsuwasz? Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie jak podejdzie lis pod bude to musi być absolutna cisza, i rozsunięcie zamka spłoszyło by lisa.

karp1225 
rozkręcam się
Robert Babisz

Wysłany: 2012-01-06, 19:03   

ludzie - jakie zimno,w tym sezonie nawet nie będzie okazji zmarznąc :-P :mrgreen: :-D

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-06, 20:11   

te skarpety fajne tylko nie wiem czy wytrzymaja baterie w -20 tyle czasu
wiec trzeba napewno zaopatrzyc sie w zapasowe

napewno same skarpety nie zastapia ciepla w nogi a one sa najwarzniejsze
dlatego buty cieple
Robert ma racje w tym roku bedzie guzik nie zima ja zakladam tylko bielizne i moje ciuchy i jest mi cieplo ale zawsze odpalam sloneczko bo wole miec wyzsza temperature i sciagac kurtkke niz sie kurczyc z zimna :)
wczoraj nabile butle za 13,5 zl starczy na 20 zasiadek wiec zaden koszt i nie ma co oszczedzac bo na krople do nosa wydamy wiecej

anna187 
milczek
Anka Parysz

Wysłany: 2012-01-06, 20:29   

Cześć ciekawe kto mnie przebije jeśli chodzi o odzież . Mój sposób na mrozy , zeszłoroczne oczywiście.
3 pary skarpet
kalesony termoaktywne, spodnie moro, grube spodnie belgijskiego wojska
koszulka termoaktywna, golf, sweter wełniany, polar, kamizelka puchowa, kurtka puchowa i kurtka mojego męża z polarem .
Do tego wchodzę do śpiwora i żadne zimno mnie nie rusza. Dochodziłam w woderach, a przy dużych mrozach w super ciepłych butach. Teraz wersja lżejsza ale śpiwór mam zawsze - w razie co pod tyłek bardziej miękko.
pozdrawiam Ania

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-06, 20:47   

no rozbierac Anka cie w budzie to pozamiatane :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
i tak nie przebije sloneczka :)

anna187 
milczek
Anka Parysz

Wysłany: 2012-01-06, 21:17   

ojtam ojtam ... :)

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2012-01-06, 21:24   

Marek a jak jest z tym słoneczkiem, ssaki nie wyczuwają gazu ?? lisy itp. nie reagują ?? Anka w takim ubraniu na sybirze można focić ;)

karp1225 
rozkręcam się
Robert Babisz

Wysłany: 2012-01-06, 21:38   

Ja używam rzeczy które udało mi się pożyczyc od naszej kochanej armii kilkanaście lat temu :-) do tego gumofilce + kilka wkładek termoregulacyjnych i nic mnie nie ruszy z budy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

anna187 
milczek
Anka Parysz

Wysłany: 2012-01-06, 21:43   

dokładnie ja się zimy nie boję, ale ma to ubranie swoje minusy, nim dojdę to jestem ugotowana. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-06, 21:44   

Tomek ostatnio w budzie bazantowej pokazal sie lis wiec gaz mu nie przeszkadzal

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2012-01-06, 22:02   

Już dawno zastanawiałem się nad tym rozwiązaniem, ale obawiałem się zapachu gazu. Czyli nic innego nie pozostaje jak zagazować budę ;)

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-06, 22:45   

A jak jest ze spalinami tego słoneczka? Wentylacja taka jak okienko na obiektyw wystarczy?

Takich może używacie http://allegro.pl/kuchenk...2028758270.html ?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-06, 23:01   

Danielu to jest kuchenka i na tym to sobie mozesz gotowac herbatke w budzie oczywiscie jak masz butelki na sikanie :) lub ostatnio w modzie woreczki :)

sloneczko bardzo malo spala gazumam skrecony na maxa i to daje maly plomien ktory rozgrzewa kawalek siatkki metalowej i od tego jest cieplo a nie plomienia wiec przy otworac na szklo i wizjerach spokojnie daje rady
koszty nie sa duze wiec kupcie sobie i przetestuje a jak wam nie podpasi to spokojnie sprzedacie innym tutaj :)

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-06, 23:04   

Marku czyli takie jak w moim linku? czy polecałbys cos innego?

Hubert Gajda
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-06, 23:14   

dylu, Marek mówi o czymś takim:
http://allegro.pl/promien...2038266937.html
http://allegro.pl/slonecz...2036874713.html
bardzo fajna sprawa
polecam

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-07, 00:07   

ten drugi z linku Huberta tamte ma slabsza powieszchnie grzewcza

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-07, 00:57   

Dzięki panowie, w pierwszej kolejności idzie pod zakup śpiwór i prawdopodobnie zdecyduję sie na taki http://hubertus-collection.pl/?mod=354.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-07, 01:03   

nie wiem czy bym kupil cos takiego
a mianowicie nie zawsze pozwala pogoda buda miejsce uzycie tego
wolal bym dobre buty niz to cos gdzie mysliwi zakladaja sobie na ambonie i jest sucho a ty w budzie mozesz miec nawet wode i co w tedy ??

Hubert Gajda
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-07, 01:04   

ja osobiście nie waliłbym 400zł na śpiwór do budy
wolałbym targać małą butle ze słoneczkiem gazowym
sporo taniej i wygodniej (nie trzeba siedzieć w worku)
na początek proponuję te gazowe rozwiązania a dopiero później lecieć w takie koszty śpiworów (nie powiem bo fajny taki śpiwór ale jeśli buda jest solidna i ma jakąś wentylacje to w środku jest cieplusio i przyjemnie jeśli odpali się słoneczko)

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2012-01-07, 03:28   

jakos ciezko mi sobie wyobrazic fotografa idecego na zdjecia w zimowa pora niosacego wszystkie te akcesoria ktore sa potrzebne :mrgreen: :mrgreen: ubaw po pachy pewnie :mrgreen: :mrgreen:

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-07, 10:06   

Sylwek uprzedziłeś moje pytanie odnośnie taniego pomocnika/niewolnika który targałby za nas plecak ze sprzętem, mięso, śpiwory, karimaty, i słoneczka :)

Znalazłem na allegro taniutka alternatywe tego śpiwora dla myśliwych. http://allegro.pl/spiwor-...2032544014.html

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2012-01-07, 18:57   

Żaden śpiwór, tylko słoneczko :-P

Amedos 
milczek
Michał

Wysłany: 2012-01-07, 19:30   

Ja mam słoneczko i nie potrzeba śpiwora ;) Co jakiś czas wyłanczam bo się robi za gorąco, myśle że przy nawet 20 stopniach na minusie, też będzie oki.

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-07, 20:19   

Amedos Nie wiem, z której strony Puszczy N. masz bude ale w Świniarsku widziałem zbożowego kilka dni temu. Ja bym juz z budy nie wychodził, a nóż usiądzie.
To taka dygresja

Słoneczko nie kosztuje majątek wiec czy się u mnie sprawdzi czy nie zaryzykować można :) W końcu mam dwa tyg. urlopu wiec akurat bedzie okazja na wszelakie testy.

Amedos 
milczek
Michał

Wysłany: 2012-01-07, 21:01   

dylu, ja mam od strony Szarowa. a na zbożowego też mam miejsce, ale nie da się wszytskiego naraz ;)

Słoneczko nic nie kosztuje to prawda, co najwyżej to można oglądać swoją czatownie z lotu ptaka ;)

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-07, 21:04   

Noo widywałem juz foty z zawysokiej perspektywy ale zdjęć a'la google earth to tu jeszcze chyba nikt nie pokazywał wiec czemu nie :)

Amedos 
milczek
Michał

Wysłany: 2012-01-07, 21:19   

Znam tu takich co w trójke focą i mają też słoneczko. Może zobaczymy pierwszą czatownie w 3d :mrgreen:

Maciek111 
małomówny

Wysłany: 2012-01-07, 21:35   

To powinno się znaleźć w dziale Humor !!!! :mrgreen:

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2012-01-09, 14:40   

Tomek1982 napisał/a:
Co myślicie o takich skarpetach http://www.swistak.pl/a45...eple-stopy.html . Mieliście przyjemność używać ??

Mam takie nieużywane, od roku leżą w szafie, są na mnie za duże. Jak ktoś chce to mogę odsprzedać w dobrej cenie.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-09, 16:17   

a jaki masz rozmiar ??

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2012-01-09, 20:12   

Jestem zainteresowany, rozmiar 43 ??

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2012-01-10, 08:29   

Odpowiem Wam wieczorem jak wrócę do domu, leżą od roku w szafie, nawet nie pamiętam jaki to rozmiar.

Krzysztof Kijanowski 
niemowa

Wysłany: 2012-01-10, 10:13   ochrona stóp pred zimnem

Jako że to pierwszy mój post na tym forum to na wstępie witam i pozdrawiam wszystkich.
Chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami w temacie marznących stóp. Przerobiłem różne buty, od butów do turystyki miejsko/górskiej przez gumofilce ( w tych mimo 2 par skarpet i wkładek ciągle mi marzły stopy po kilku godzinach siedzenia ) w tym sezonie miałem testować dwa nowe rodzaje butów. Pierwsze to buty do pracy w zimie na dworze kupione w sklepie z odzieżą BHP - koszt ok 180 zł - dokupiłem do nich wkładki polarowe. Buty są ze skóry wysokie za kostkę z taką konstrukcją że można wejść w nich do wody po ich górną krawędź. Buty dobrze ocieplone i bardzo wygodne. Drugie które kupiłem na ten sezon to....... hmmmm ( wpiszcie w google lub allegro YETTI firmy DEMAR ) i to może być to na mrozy :) koszt ok 150 zł, są lekkie z wyciąganymi z środka wkładami które można wyprać. Ale są tak wielkie że auta nie da się w nich prowadzić. Aaaaaa i pamiętajcie aby wybrać zawsze buty o numer większe niż nosicie normalnie :) aby zmieścić grube skarpety.
Jako że problem marznących stóp ciągle mi psuł radość fotografowania to wpadłem na jeszcze jeden pomysł. Na allegro po ok 5 zł można kupić maty grzejne do podgrzewania lusterek samochodowych, które idealnie pasują do podklejenia na wkładkę w bucie. Kupiłem :) grzeje fajnie, raczej trzeba zamontować wyłączniki, bo inaczej trzeba by stopy w śniegu co jakiś czas chłodzić :) . Na macie są 3 układy zamontowane równolegle ( 18W przy zasilaniu 12V ) - ja zostawiłem 1 czyli ok 6 W, jako żę jestem też modelarzem to mam akumulatorki 11,1V ok 2 Ah - i taki akumulatorek wystarcza na ok 4 godz ciągłej pracy. Może to być dobry sposób na to aby ogrzać zmarznięte stopy w najzimniejsze dni :)
Pozdrawiam
Krzysiek

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2012-01-10, 19:55   

Krzysztof nie znam się kompletnie na elektryce, może zrobisz taki patent do odsprzedaży ??

Krzysztof Kijanowski 
niemowa

Wysłany: 2012-01-11, 10:21   

oj ja nie mam czasu bawić się w produkcję :) zasada jest banalna - wycinasz z kupionej maty grzewczej jeden obwód ( zwykłymi nożyczkami ) - no chyba że chcesz wykorzystać całą matę - wtedy będziesz mógł ogrzewać ponad połowę powierzchni stopy, oczywiście kosztem ilości zużywanego prądu. Na macie masz dwie blaszki do podłączenia zasilania ok 12V - ja mam akumulatory Li-pol 11,1 V - ale można wykorzystać np.: jakiś mały akumulator żelowy 12V - powiedzmy ok 4 Amh - co powinno wystarczyć na ciągłą pracę dwóch podgrzewaczy przez ok 4 godz. ( gdy na matach zostawimy po 1 obwodzie )
dwa kable podłączamy pod akumulator i działa :D nie ma znaczenia +/- polecam założyć na kablu wyłącznik :) aby móc kontrolować ilość dostarczanego ciepła.
aaaaaa......... mata to przewody grzewcze umieszczone na folii ( samoprzylepnej ) więc polecam w miejscach gdzie nie idą elementy grzewcze wykonać sporo otworków aby stopa lepiej oddychała w bucie.
Nie bawię się w produkcję bo jestem raczej typem twórcy prototypów :D aktualnie testuje już w plenerze fotopułapki własnej konstrukcji oparte na wykrywaniu ruchu.
Jeśli były by osoby zainteresowane to chętnie pokażę ten projekt :) koszt wykonania jednej fotopułapki jest niższy niż 100 zł ( łącznie z aparatem ) :D aparat canon z serii n.: IXUS ... ale to temat na inny post :)
Kris

mitech 
niemowa
Mirek

Wysłany: 2012-01-11, 11:21   

Krzysztof Kijanowski napisał/a:
....
Nie bawię się w produkcję bo jestem raczej typem twórcy prototypów :D aktualnie testuje już w plenerze fotopułapki własnej konstrukcji oparte na wykrywaniu ruchu.
Jeśli były by osoby zainteresowane to chętnie pokażę ten projekt :) koszt wykonania jednej fotopułapki jest niższy niż 100 zł ( łącznie z aparatem ) :D aparat canon
z serii n.: IXUS ... ale to temat na inny post :)
Kris

Jest taki gość co robi różne zabawki dla fotografii. Pułapki też, działające na podczerwień. :mrgreen:
Nazywa się FOTOCZESIO

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2012-01-11, 11:22   

oj ja nie mam czasu bawić się w produkcję :) zasada jest banalna - wycinasz z kupionej maty grzewczej jeden obwód ( zwykłymi nożyczkami ) - no chyba że chcesz wykorzystać całą matę - wtedy będziesz mógł ogrzewać ponad połowę powierzchni stopy, oczywiście kosztem ilości zużywanego prądu. Na macie masz dwie blaszki do podłączenia zasilania ok 12V - ja mam akumulatory Li-pol 11,1 V - ale można wykorzystać np.: jakiś mały akumulator żelowy 12V - powiedzmy ok 4 Amh - co powinno wystarczyć na ciągłą pracę dwóch podgrzewaczy przez ok 4 godz. ( gdy na matach zostawimy po 1 obwodzie )
dwa kable podłączamy pod akumulator i działa :D nie ma znaczenia +/- polecam założyć na kablu wyłącznik :) aby móc kontrolować ilość dostarczanego ciepła.
aaaaaa......... mata to przewody grzewcze umieszczone na folii ( samoprzylepnej ) więc polecam w miejscach gdzie nie idą elementy grzewcze wykonać sporo otworków aby stopa lepiej oddychała w bucie.
Jeśli były by osoby zainteresowane to chętnie pokażę ten projekt :) koszt wykonania jednej fotopułapki jest niższy niż 100 zł ( łącznie z aparatem ) :D aparat canon z serii n.: IXUS ... ale to temat na inny post :)
Kris

Dobre!

Krzysztof Kijanowski 
niemowa

Wysłany: 2012-01-11, 14:09   

tylko moje projekty są niekomercyjne :) i chętnie dzielę się swoją wiedzą
Kris

mitech 
niemowa
Mirek

Wysłany: 2012-01-11, 14:33   

tylko moje projekty są niekomercyjne :) i chętnie dzielę się swoją wiedzą
Kris

:shock: Odnoszę wrażenie, że myślisz iż to moje wynalazki.
A ja tylko zapodałem linka do jakiegoś gościa co wyrabia
różne rzeczy w celu podpatrzenia czegoś. I nie chciałem
tu nic reklamować :mrgreen:

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-11, 21:33   

Panowie wprowadzanie w życie nowych dobrych i tanich wynalazków jak groundpad czy fotopułapka za 100zł jest mile widziana - przynajmniej przezemnie.
Ja jutro testuje ogrzewacze z węgla aktywnego :) - jak wróce z czatowni to podziele się swoimi spostrzeżeniami.

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2012-01-11, 21:37   

Ogrzewacze z węgla aktywnego ?? Jakiś patent czy ogólnie dostępne ?

Krzysztof Kijanowski 
niemowa

Wysłany: 2012-01-11, 22:02   

z ogrzewaczy polecam takie na benzynę ekstrakcyjną :) kupiłem kiedyś od ruskich, rewelacja, koszty użytkowania praktycznie zerowe, a napełnione do pełna działa ok 20 godz :) . Powieszony na splocie słonecznym mile rozgrzewa nam całe ciało :D poza stopami :( he he he wiele razy ratowałem swoje stopy wciskając ten ogrzewacz w buty :)
Kris

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-12, 16:37   

http://allegro.pl/ogrzewa...2049806763.html
Testowałem ten produkt. W sumie trudno to nazwac testami bo temp była ok +5 st. C.
Gadzet bardzo fajny. Wyciaga sie z folii i po 2-3 min juz daje ciepło i trzyma bardzo długo. Ja tego uzywam do ogrzewania kolan. Jedyna wada to cena. 7 zł za pare to duzo jak wezmie sie pod uwagę, że w całym sezonie jest z 20 albo wiecej zasiadek.
Ogrzewacz wydziela ciepło ale jest bezwonny i jezeli po godzinie chcemy przerwać grzanie to wystarczy włożyć go do hermetycznego woreczka a potem można dalej kontynuować.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-01-12, 18:06   

przerabialem to Danielu dobre do dloni ja probowalem cos takiego w buty ale nie stety to dziala tylko w klapkach bo musi byc doplyw powietrza
i 7 zl za jeden wystep to duzo
gaz wychodzi 0,5 zl :)

dylu 
milczek
Daniel Kopacz

Wysłany: 2012-01-12, 23:53   

słoneczko będe mial na dniach wiec tez przetestuje w swoich warunkach.

[ Dodano: 2012-01-13, 12:34 ]
dotarło do mnie słoneczko, teraz jeszcze musze sie zaopatrzyc w butle.
W instrukcji słoneczka pisze zeby nie uzywać w pomieszczeniach takich jak namioty itp. ale to juz pomijam natomiast pisze tam, żeby trzymac dystans od łatwopalnych materiałów 1m w poziomi i 2m w pionie. Aż tak tym można nagrzać?

[ Dodano: 2012-01-25, 17:41 ]
Wstępnie dzis po pracy przetestowałem słoneczko. Ciepło daje, w budzie długo nie siedziałem bo odpaliłem je tylko na 10min jak poszedłem dokarmić.
Wydaje mi się tylko, że stóp takie słoneczko i tak nie ogrzeje. A druga sprawa ciagle zastanawia mnie odprowadzenie spalin, czy będzie wystarczające poprzez wziernik (10x30cm) i dziurkę nad wejściem 5 x 20cm. Czatownia obłożona jest od wewnątrz Agrowłókniną a dach wiadomo, folią. Pocieszam sie tym, że skoro inni tego uzywają i jeszcze piszą na forum to pewnie nic się nie dzieje :)

Odpowiedz do tematu