Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Obserwacje » Woj. mazowieckie » Obserwacje ptaków 2011

Obserwacje ptaków 2011
Autor Wiadomość

criss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-23, 18:15   

22.11.2011 - Park w Wilanowie.
Bardzo dużo gawronów, wron,kawek oraz kryjące się po krzakach sikorki. Na stawie naliczyłem 7 krzyżówek, 2 łabędzie nieme oraz 2 siedzące na drzewach czaple siwe. Ponadto naliczyłem 9 sójek buszujących w liściach. Od czasu do czasu słychać było dzięcioła. W pewnym momencie trafił mi się rarytas na gałęzi usiadł zimorodek (zdjęcie może nie najlepsze), ale pierwszy raz go trafiłem w czasie spaceru.

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-11-23, 21:38   

Criss, brawo! Zimorodek w Wilanowie - cudowna sprawa! W którą stronę po wejściu do parku - w lewo czy w prawo?
Ja niestety zaniedbałam raportowanie, a byłam i nad Wisłą, i na Polu Mokotowskim ... Rarytasów nie mam, może dlatego nic nie wprowadziłam.

Z dnia 20.11.2011 r.
mnóstwo śmieszek
mewy siwe
mewy srebrzyste
mewy siodłate
kormorany
nurogęsi
krzyżówki
wrony siwe
kawki

Ale mewy trójpalczastej nie dostrzegłam ... :-(

criss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-24, 07:46   

Haniu w okolicach wodospadu, a przy okazji puszczyk też nie wrócił do swojej dziupli.

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-11-24, 15:39   

24.11.2011 r.
Obserwacja balkonowa w Warszawie
modraszki - 2
bogatki - 8
wróble - 5
mazurki - 3
gołębie miejskie - 5
gawron
sroki - 6
kawki
wrony siwe - 2

DZIĘCIOŁ DUŻY - na modrzewiu obok mojego balkonu! Wielka rzadkość (bloki mieszkalne, ruchliwe osiedle) i ogromna radość! Samica. Chciała dobrać się do szyszki modrzewiowej, ale nie dała rady ... Szkoda

[ Dodano: 2011-11-24, 15:48 ]
Dziękuję criss :) ) :-D

Tomek_K 
milczek

Wysłany: 2011-12-03, 16:43   

03.12.2011
Nad obwodnicą Serocka lecący w stronę wschodnią Bocian biały !!! Chyba długo jeszcze nie zobaczymy zimy.Niestety nie mam zdjęcia bo nie bardzo miałem się jak zatrzymać .

criss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-04, 18:46   

4.XII.2011 - Byłem dziś na Moczydle nie stwierdziłem bytności gąski, a widziałem ja jeszcze 2 grudnia i mam nadzieję ze odleciała.

jacekg 
niemowa
Jacek Grzechnik

Wysłany: 2011-12-07, 20:06   

Ja ostatni raz gąskę zbożową widziałem 25.XI jak trochę ptactwo obserwowałem i fociłem w parku, natomiast 03.XII już jej nie było tak jak i mandarynki. Natomiast dzisiaj w parku łazienkowskim w stałym miejscu na kanałku były mandarynki. Poza tym to co zwykle w tym parku, czyli;
- krzyżówki
- śmieszki
- gawrony
- wrony siwe
- modraszki
- bogatki
- kawki
- 2 kosy
- 1 kowalik
- 1 dzięcioł (nie wiem jaki, siedział bardzo wysoko na drzewie na przeciwko Belwederu)
- 2 kosy
- 5 pawi
Jako że nie lubię liczyć dużych zgrupowań ptaków tam gdzie nie ma cyferek ilości baaardzo duże :-D

[ Dodano: 2011-12-14, 14:06 ]
Wczoraj czyli 13.12.2011r byłem w "Parku Moczydło" i ku mojemu zaskoczeniu znów jest gęś zbożowa. A myślałem że odleciała. Ciekawe gdzie była bo rekonesans przeważnie robię dobry jak spaceruję.

criss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 14:20   

16.12.2011
Z rana wybrałem się do parku w Wilanowie:
- krzyżówki, sroki, sójki, gawrony, kawki, 1 czapla siwa w locie, 2 pary nurogęsi, kilka dzięciołów dużych, 1 zielony. Przy dużym karmniku sikorki i wróble.
Wrócił puszczyk ciekawe na jak długo.

Najciekawszą obserwacją było pojawienie się papugi Aleksandretty (pierwszy raz widziałem ja tam w marcu br.) i co najciekawsze wspaniale się broni przed kawkami.

Jacek dzięki za info ze gąska jest nadal.

jacekg 
niemowa
Jacek Grzechnik

Wysłany: 2011-12-16, 15:55   

Criss co to za historia z tą aleksandrettą? Ciekawe skąd ona się tam wzięła? Z tego co piszesz to już dość długo jest w tym rejonie. A puszczyk fajnie wpasował się w dziuplę :-)

criss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 16:40   

Jacek zrobiłem dziś około 20 zdjęć na kilku drzewach więc jest tam a to że widziałem ją 23 marca br to tez mam udokumentowane a skąd ona tam się wzięła tego nie wiem

jacekg 
niemowa
Jacek Grzechnik

Wysłany: 2011-12-16, 19:17   

Criss rozumiem, myślałem że wiesz może coś więcej na jej temat. Musiała prawdopodobnie komuś z domu czmychnąć. Poszukałem w internecie i okazuje się że: "W wielu krajach europejskich, aleksandretty obrożne żyją na wolności, tworząc stada. Ptaki najprawdopodobniej uciekły z niewoli i całkiem dobrze radzą sobie w umiarkowanym klimacie. Stada są dzikie i całkowicie niezależne od ludzi."(cytat z wikipedii) Okazuje się że gatunek był introdukowany m.in. w ; Anglii, Holandii, Belgi i Niemczech. Pozdrawiam :-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-16, 20:31   

z 20 lat temu na mojej dzielnicy i dzialce mojej mamy tez latala taka przez cale lato i jesien w zime chyba padla lub trafila na jakiegos drapola jesli jej nikt nie zlapal ja probowalem przez caly czas :) bez wiekszego skutku byla tak szybka jak blyskawica

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2011-12-16, 20:36   

Poczytajcie. http://www.papugi.dt.pl/PCI/europa/PCIeuropa2.asp

criss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 21:04   

W tym roku były już ujemne temperatury więc mam nadzieję, że przetrzyma zimę.
W marcu widziałem ją prawie w tym samym miejscu, a tam ma pod dostatkiem ziarna więc życzę jej jak najlepiej. !8 grudnia jest akcja obrączkowania ptaków w parku Wilanowskim może się wybiorę by porozmawiać na jej temat.

jacekg 
niemowa
Jacek Grzechnik

Wysłany: 2011-12-17, 11:08   

Jak widać na fotografii gąska ma się dobrze :-) Fotkę zrobiłem 13.12.2011r. w Parku Moczydło.

[ Dodano: 2011-12-17, 20:15 ]
Podczas spaceru dn 25.11.2011r po Parku Moczydło zainteresowała mnie mewa śmieszka z białą obrączką
o nr SM-53. Wysłałem wiadomość gdzie trzeba i okazało się że mewa zawitała do nas z Chorwacji :-) To ten ptak pierwszy z prawej.

Uploaded with ImageShack.us

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-12-18, 16:50   

Jacku i criss - świetne raporty! Nareszcie woj. mazowieckie ożywiło sie i raportuje na bieżąco.
Pozdrawiam :) )

[ Dodano: 2012-01-01, 18:27 ]

1.01.2012 r.

Warszawa, Służew nad Dolinką na Mokotowie (2-częściowy staw i teren wokół wraz z fragmentem potoczku Służewieckiego)
- słonecznie, niewielkie zachmurzenie z błękitem nieba, temp. ok.3 stopni; piękny dzień! :-)

śmieszka - 27 (latające i pływające; raz widziałam karmienie przez ludzi)

mewa siwa - 5 (latające i pływające; j.w. - korzystały z poczęstunku dobrych ludzi); 3 dorosłe, 2 w szacie młodzieńczej

krzyżówki - 120 (na dwóch częściach stawu), w tym 3 sołtysy

kawka - 50 (stado żerujące, jak ktoś zauważył - na padlinie kota); potem siedzące na drzewie taką gromadą

wrona siwa - 6

gawron - 8
sroka - 5
kwiczoł - 4
bogatka - 2
modraszka - 3

[ Dodano: 2012-01-18, 12:53 ]
17.01.2012

Ursynów, okolice stacji benzynowej Statoil przy Rosoła (tu kręciłam się w kwadracie 300 m x 300) i spotkałam:

jemiołuszka - stado 140 osobników (przyleciały nieoczekiwanie, rozsiadły się na szczytach 2 topól, część trochę żerowała na krzewach z owocami, część napychała się śniegiem na dachu bloku; one zostały - ja odleciałam, bo już był na mnie czas)

kwiczoł - 170 (orientacyjnie) w kilku stadach; mocno żerujące; wtedy jeszcze było słonecznie, przy jemiołuszkach - zachmurzyło się :(

gawron - 22
sroka - 10
modraszka - 7
bogatka - 5
gołąb miejski - mnóstwo
kawka - kilkanaście
dzwoniec - 1
mewa siwa - 2
wrona siwa - 4

Krogulca nie było.

criss
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-03, 19:23   

3.02.2012 Wisła w okolicach Centrum Kopernika
dużo krzyżówek, nurogęsi, 3 czernice i 3 cyraneczki poza tym wrony, gawrony i kawki. Na praskim brzegu rozsiadło się stado kormoranów (około 20 sztuk)

GreenEvil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-25, 13:45   

25.II.2012
Zielonka - male glinianki
Sikorka bogatka - kilkanascie
kawki, gawrony - duzo
grubodziob -1
sojka -2

Kanalek marecki
- hordy krzyzowek

Odpowiedz do tematu