Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » O etyce i technice fotografowania ptaków » sprzet

sprzet
Autor Wiadomość

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2006-10-27, 17:46   sprzet

Witam Wszystkich :)
Podstawowym sprztem do fotografii ptasiej jjest przedewszystkim
aparat,obiektyw, statyw ,siatka maskujaca , ale jeszcze to nie wszystko :) potrzebna jest rowniez chec i cierpliwosc

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2006-10-27, 18:51   

Tak, przede wszystkim cierpliwość, dobry obiektyw ale i miejsca gdzie te ptaki bywają :-)

mons 
milczek
Zawsze bedzie z nami

Wysłany: 2006-10-27, 21:28   

...to i ja swoje trzy grosze dorzucę , żaden ptak nie oprze się dobremu żarełku.....
Z moich doswiadczeń wynika , że już po trzech dniach sypania zanęty , ptaki przylatują , im dłużej się nęci , tym bardziej regularnie odwiedzaja stołówkę ..... :lol:

Gość

Wysłany: 2006-10-27, 23:01   

do mons: jednak pamiętać trzeba, że nęcenie w okresie pó?no jesiennym i zimowym musi być równomierne i nie może zostać nagle przerwane ... trzeba się z tym liczyć, że jak raz to potem cały czas :) Ptak też człowiek ;)

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-28, 19:57   

nie nalezy zapominac, ze trzeba miec czas, duuuuzo czasu:)

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2006-10-29, 00:01   

aga .. czy duzo czasu ??? to bym raczej nie powiedzial :) znajdujesz sobie miejsce , gdzie malo jest ludzi i gdzie jestes w stanie codziennie tam byc i sypiesz , a po kilku dniach mozesz focic . Te ptaki powoli przyzwyczajaja sie do klimatu ludzkiego i wtedy twoja obecnosc nie bedzie miala duzego wplywu na to jak beda podjadac , a Ty wtedy.... :) :) prawie kazde miejsce jest dobre byle nie centrum miasta hihih . bo galazki tambrak
Ja w pracy nawet zrobilem czatownie i w wolnym czasie zagladam tam i obserwuje co przylatuje :) w wiaderku dluzsza galazka i heja :)

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2006-10-29, 00:14   

Jak kiedyś przeczytałem Szkołę Fotografowania NG "ptaki" to powiem, że lekko byłem zaskoczony. Teraz natomiast jak oglądam foty ptaków różnych fotografów, to już wiem o czym tam pisano :-)

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2006-10-29, 00:20   

no ja akuratt tego nie czytalem , mi jest z ksiazkami polskimi , a jeszcze taki temat , to juz wogle nie ma o czym mowic , to co wiem ,cala wiedza to tylko na wypytywaniu sie i informacji z netu

HIMself
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 10:36   

to prawa czas jest bardzo ważny, ):) nawet mając stałe miejsca, gdzie zawsze jest jakiś pewniak, musisz poświecić dużo czasu na jedno dobre zdjęcie, które się wybije nad innymi w jakiś sposób, no chyba, że akurat masz fart i gdy np wejdziesz do czatowni to od razu coś się ciekawego wydarz;)

:)

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 11:41   

lukasz, swiete slowa:)

fotopapkin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-30, 19:46   

Czasu jest zawsze mało,ale ja robie wszystko by tego czasu na fotografowanie przyrody mieć jak najwiecej.
Przychylę się do postu Gościa gdy rozpocznie się dokarmianie ptaków,nie ma mowy o przerwaniu tego mozna w zimie bardzo wiele szkody zrobić nieodpowiedzialnym działaniem.
Najważniejsze jest to by pomagać przetrwać zimę ptakom to one są najważniejsze,a fotografia jest tylko przy okazji.
Pozdrawiam.

mons 
milczek
Zawsze bedzie z nami

Wysłany: 2006-10-30, 19:59   

A z tym całkowicie się zgadzam..... :-D
Coraz więcej sójek i srok , coraz mniej kowalików , sikorek , wróbli i innych maleństw...????????

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-30, 21:33   

ja chce sojke:) nie jestem wybredna;)

mons 
milczek
Zawsze bedzie z nami

Wysłany: 2006-10-30, 21:41   

Siedziałem na tarasie , wylęgły sie młode sikorki i kowaliki , a wredne sójki polowały na te maleństwa i je....tak na surowo..... :evil:

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2006-10-30, 21:43   

Cytat:
ja chce sojke

Ja także, bo do tej pory to chyba tylko jedną udało mi się jako tako sfocić. :-)

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-30, 21:45   

ja tez mam, ale ginie mi w krzakach:( cud, ze ja zobaczylam wogole, powinnam byc dumna;) niestety nie nadaje sie do publikacji

mons 
milczek
Zawsze bedzie z nami

Wysłany: 2006-10-30, 21:58   

A siadają na słupku przy furtce i czekają na fistaszki.....

Ostatnio zmieniony przez mons 2007-05-30, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  

HIMself
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-30, 23:02   

Papkin : gość to ja :) zapomniałem się znowu zalogować :D

mnie też z sójką niegdy nie było najlepiej, tylko 3 - 5 razy miałem okazje ją fotografować, i nie jestem wcale zadowolony:(

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2006-12-14, 01:20   

wiec, fistarzkami trzeba podkarmic ich i masz je jak na patelni , i to nawet nie jedna :mrgreen:zdjecie umiescilem w galerii

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-05-30, 00:25   

Warto dokarmiać ptaki w pobliżu domu, stwierdziłem że skutecznie polują potem na muchy i komary, jest tego poskudztwa zdecydowanie mniej, właśnie dzięki ptakom, gdyż wiele gatunków karmi swoje młode przede wszystkim owadami.
Ja zacząłem dokarmiać ptaki dopiero w połowie stycznia, i utrzymuję w karmnikach stan pokarmu, i choć teraz mniej pobierają to jednak dużo w pobliżu założyło gniazda i widać efekty, sójki i sroki troszkę przepłoszyłem, koty precz i przyjemnie posłuchać ptasich treli.
Poszło mi do dnia dzisiejszego 155kg słonecznika czarnego niełuskanego 5kg łuskanego, bo na tarasie zrobił się od łusek taki kołchoz że trzeba było na łuskany przejść :-D i do tego 12kg słoniny w płatach, w tej chwili jeszcze dzięcioł przylatuje na słoninę, choć topi się już na słońcu, bałem się że zalęgnie się jakieś robactwo, ale nic podobnego wyczyszczone na medal.
Dzięki ptakom mogłem zrezygnować z oprysku trawnika na guniaka majowego i inne pędraki lub chrząszcze, szpaki, kosy, kwiczoły, paszkoty, drozdy i nawet dudek załatwiły sprawę, normalnie CZYSTA EKOLOGIA :mrgreen:
Rozgadałem się, ale uważam,, że ptak człowiekowi przyjacielem jest i warto o niego zadbać, ja właśnie rozbudowuję ptasi gaj i liczę że pierzaste to docenią i przy okazji dadzą sobie ładną fotkę zrobić. :mrgreen:

mons 
milczek
Zawsze bedzie z nami

Wysłany: 2007-05-30, 07:20   

Staram się działać podobnie, ale coraz więcej wron się gnieździ , co z tym robić ....?
Zupełnie w tym roku nie ma kowalików..... :-(
Sikorek też mniej......

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-05-30, 18:28   

mons, Tak się składa że na moim terenie wron nie ma praktycznie wcale a kruków tylko dwie pary, kawki nie uświadczę, a sroki przylatują tylko na rabunek z pobliskiej wioski, staram się je przeganiać, więc za często nie zaglądają, choć ostatnio nie zdążyłem i splądrowały gniazdo makolągwy, ale ta na drugi dzień zaczęła budować gniazdo pod samym domem w jodle koreańskiej, sójki niestety są ale raczej zachowują się jak na ich zwyczaje dość kulturalnie więc narazie nie ma problemu.
Niestety w miastach jest bardzo dużo takich ptasich śmieciarzy, ja mieszkam pod lasem i nie ma odpadków na których żerowały by czarnuchy dlatego też wszelkich innych ptaków jest pod dostatkiem.
Nie wiem jak długo się taki stan utrzyma ale mam nadzieję że nie zmieni się znacząco, bo jednak wrony lubią otwartą przestrzeń a u mnie robi się powoli gęsto od drzew, krzewów i innych roślin.
Może rozwiązaniem byłoby zrobienie karmników osłoniętych siatką by tylko mniejsze ptaki mogły z nich korzystać, sam zastanawiałem się czy nie owijać thuji w których małe ptaki robią gniazda siatką rybacką o oczkach wystarczająco dużych by przechodziły tylko małe ptaki, roślinie to nie zaszkodzi, w krótkim czasie przerośnie przez siatkę i nie będzie jej widać, a gniazda będą bezpieczne, sikorkom zaś robić budki lęgowe o małych otworach.
U mnie sójki przylatywały na słoninę w kostkach.

mons 
milczek
Zawsze bedzie z nami

Wysłany: 2007-05-30, 19:00   

.....mam domek letniskowy nad brzegiem jeziora w lesie.....sójki były zawsze , ale wron i srok nie było.......sroki łatwo postraszyć , ale wrony bezczelne są do bólu.......

PS zmieniłem fotke , poprzednią wstawiłem z nieskalibrowanego monitora , myslę ,że teraz jest lepiej..... :-D

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2007-06-09, 00:55   

macie Wy tam raj ptasi :) a ja zeby cos innego od wrobli i mew focic musze jezdzic tam i tu :-)

kmilek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-09, 20:11   

yhyh mam ten plus że mam dom 200m od Puszczy Niepołomickiej :D
i praktycznie wabić nic nie muszę: Gąsiorki, Srokosze, Dudki, Cała masa muchołówek w praktycznie wszystkich wydaniach, Dzięcioły mały, średni, duży, czarny, zielony, trójpalczasty, Jastrzębie, Puszczyki w tym puszczyki Uralskie, Uszatki, pójdźki... Ptaków jest masaaa i to tych najpiękniejszych obserwować można godzinami - ale pstryknąć im fotkę to jest wyczyn.

Ostatnio srokosz siada mi na balkonie :D

Ehhh żeby jeszcze udało jedno ptasie zdjęcie zrobić... :|

Zigi
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-26, 09:11   

ja mieszkam w sporym skupisku domów jednorodzinnych ale z własnym niedużym podwórkiem. Odkąd sypie ziarno słonecznika do karmnika pojawiło się w pobliżu stado dzwońców (tak z 9 sztuk raz naliczyłem). Oprócz tego odwiedzają mój karmnik zięby, gołębie, czasem sikorki, okazyjnie w pobliżu trznadel i kilka nie rozpoznanych gatunków. Niestety ulokowany jest na tyle nieszczęśliwie iż ciężko o dobre światło dla zaczajenia się z aparatem. Na podwórko szaleje stadko szpaków, le ostatnio zauważyłem i śpiewaka zaglądającego na ślimaki i kopciuszka pojawiającego się na płotach. Oprócz tego towarzystwa przelatuje co chwila gromada wróbli, mazurków i jaskółek.

Odpowiedz do tematu