Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Ciekawe miejsca do fotografowania ptaków » Nowe miejsca dla obserwatorów nad Biebrzą

Nowe miejsca dla obserwatorów nad Biebrzą
Autor Wiadomość

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-12-21, 19:27   Nowe miejsca dla obserwatorów nad Biebrzą

Dolinę Biebrzy co roku odwiedzają tysiące obserwatorów, dla których OTOP wybudował ostatnio nowe miejsca ułatwiające prowadzenie obserwacji bez niepokojenia ptaków.

W ramach realizowanego przez OTOP i partnerów projektu LIFE Nature „Ochrona wodniczki w Polsce i Niemczech” utworzono rezerwat społeczny Laskowiec-Zajki, obejmujący 745 ha torfowisk między południową granicą Biebrzańskiego Parku Narodowego, a drogą łączącą wsie Laskowiec i Zajki. W okresie lęgowym można tu spotkać wodniczkę, kropiatkę, derkacza, kszyka, rycyka, krwawodzioba, a przy wysokim stanie wody – również rybitwy białoskrzydłe. Teren lokalizacji jest również bardzo atrakcyjny dla wielu gatunków zatrzymujących się tu podczas migracji.

Dzięki środkom pozyskanym przez OTOP, przy drodze łączącej obie wsie powstała wieża, z której obserwatorzy ptaków mogą podziwiać ptasie bogactwo okolicy. Na grobli, w głębi łąk, wybudowano zaś ukrycie, skąd można podpatrywać życie skrzydlatych mieszkańców bez ich niepokojenia.

Bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzenia obu miejsc. Przy wieży znajduje się niewielki parking. Zmotoryzowanych obserwatorów, którzy będą chcieli dostać się do ukrycia, bardzo prosimy o pozostawienie samochodów przy wjeździe na groblę, skąd do samego ukrycia jest około 1,1 km. Spacer pozwala w pełni delektować się pięknem biebrzańskiej przyrody i umożliwia uniknięcie konfliktu z lokalnymi rolnikami. Ich praca pozwala chronić łąki przed zarastaniem i bardzo zależy nam na dobrych relacjach, dlatego jeszcze raz gorąco prosimy o przestrzeganie zakazu wjazdu.

http://otop.org.pl/aktual...ow-nad-biebrza/

zródło otop

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2011-12-22, 17:44   

Super wiadomość, przydałoby się, by tym sposobem również w innych parkach powstawały takie ukrycia. Byłoby miło gdyby w stawianiu miał udział fotograf. Sporo wilków i owiec uratowałoby życie ;-)

miszak 
niemowa

Wysłany: 2012-02-28, 08:11   

A czy ktos słyszał o spuszczeniu wody z mokradeł w roku 2011? Coś mi się obiło o uszy ale nie pamiętam jak to się skończyło.

sokens 
milczek
Łukasz Sokołowski

Wysłany: 2012-02-28, 16:39   

Ciekawe czy pójdzie się tam dopchać .. pewnie za jakiś czas będą zapisy na przesiadywanie w budzie :)

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2012-03-26, 12:16   

miszak napisał/a:
A czy ktos słyszał o spuszczeniu wody z mokradeł w roku 2011? Coś mi się obiło o uszy ale nie pamiętam jak to się skończyło.

Słyszałem, ale tylko tyle, że w poprzednim roku łąki w południowym zalewie Biebrzy były całkiem suche i nie było tam co fotografować. Jak będzie w tym roku, nie wiem.

[ Dodano: 2012-03-26, 12:17 ]
sokens napisał/a:
Ciekawe czy pójdzie się tam dopchać .. pewnie za jakiś czas będą zapisy na przesiadywanie w budzie :)

Z tego co wiem, raz że buda nie nadaje się do fotografowania, dwa nie ma koło niej ptaków ;-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-03-26, 13:08   

poziomy wody w tych rejonach sa rozne wiec stawianie budy nie ma sensu
najlepsza opcja jestsiatka maskujaca

Logiełka 
niemowa
Piotr Bryłka

Wysłany: 2012-03-28, 21:40   

Ja wczoraj przejeżdżałem przez Wiznę i po obu stronach mostu są piękne rozlewiska i jest mnóstwo ptaków. Niestety tylko lornetka. A na polach niedaleko Strękowej góry stado gęsi ok. 1000 sztuk.

Pozdrawiam

PittR 
niemowa

Wysłany: 2012-03-30, 13:51   

Dodam moją mapkę, co prawda z poprzedniego tygodnia, ale mam nadzieję, że nie zmieniło się wiele.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-03-30, 14:02 ]
A... gęsi na Strękowej... i bataliony na Narwi w Wiźnie, zeszły tydzień. Koło Dolistowa stada liczyły do 15 tys, a koło budy Otopu na Zajkach opisywanej przez Marka zrobiły sobie noclegowisko - stada liczyły szacunkowo z jakieś 30-40 tys!!!!.

Z dedykacją dla Woodsmana, szkoda, że nie w tym sezonie.
Ostatnio zmieniony przez PittR 2012-04-20, 16:58, w całości zmieniany 3 razy  

strazak23 
niemowa
Patryk

Wysłany: 2012-04-04, 18:21   

PittR, ja wybieram się w te okolice pod koniec kwietnia początek maja. dokładnie coś w tych dniach 26kwiecień - 10maj. Jak ktoś chętny to mogę zabrać :)

olesniczanin 
niemowa
olesniczanin

Wysłany: 2012-04-05, 17:42   

strazak23, ja będe od 28 kwietnia do 5 maja .Czy ktoś jeszcze się wybiera?
Może jakieś wspólne focenie?

strazak23 
niemowa
Patryk

Wysłany: 2012-04-13, 11:02   

Witam. Wczoraj byłem w tamtych okolicach sprawdzić miejscówki na dłuższy wypad który planuję. Byłem w miejscowości Grądy Waniecko, Wizna jak i również w Zajkach przy budzie OTOPu. Jest troszkę ptaszyny Bataliony, Kaczki, Czaple Białe,Siwe, Łęczaki itp. Nawet Bielik nam się pokazał.
Wody nie jest za dużo ogólnie mówiąc susza. Jest parę rozlewisk ale nie są aż takie duże.
Ludzi nie było wcale tylko 2 osoby z lornetkami spotkałem.
Przy budzie OTOPu nie było nic tylko 2 bociany białe ;-) Buda typowa do obserwacji do fot się nie nadaje.

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2012-04-13, 11:28   

Całkiem niezły przekrój ptasich gatunków. A bociany - to dla niejednej osoby wspaniała okazja do fotografowania.
Fajnie, że podzieliłeś się Patryku z nami swoimi obserwacjami, na bieżąco. :bravo:

matix 
niemowa

Wysłany: 2012-04-14, 23:50   

Ja także będę nad Biebrzą w długi weekend kwietniowo-majowy.

PittR 
niemowa

Wysłany: 2012-04-17, 00:14   

Info z dzisiaj:
Ze względu na całkowite załamanie pogody i zerowe warunki świetlne obserwacje dokumentacyjne (może poza jednym wyjątkiem: ładnie pokazały się kszyki). Wody i ptactwa wodno-błotnego ubywa z roku na rok. W samej Wiznie wyschły rozlewiska od strony Grądów Woniecko. Bataliony jeszcze żerują, ale nerwowo, jak to przed podróżą. Na Wiżnie, w Laskowcu , Dolistowie i Kopytkowie prawie nie ma Rycyków, pojedyncze, krwawodzioby i czajki, po głowienkach, świstunach, cyraneczkach nie pozostało śladu (może deszcz je wygonił?) Gęsi... już chyba na północy. Ale nie jest tak żle. Żurawi jest kilkakrtoć więcej niż w zeszłych sezonach, warto też zaczaić się na kszyki i ...

dokumentacyjnie, Grądy Woniecko.

Info dla Patryka, Mariusza i Mateusza - nie dajcie się zadeptać, ja już wiem a Wy przeczuwacie, że będzie tłoczno, ale jak wiadomo - w grupie raźniej, a kto raniej (3 godziny przed świtem) wstaje temu Biebrza daje, może tratwa? i na pewno środek na insekty. Biały grąd raczej oduście sobie, chyba, że lubicie focić w tłumie albo być rozdeptywani przez zorganizowane grupy wycieczkowe i ...krowy . Rewia sprzętu i erudycji ptasiarskiej we wszystkich językach świata - zapewnione. Jeśli mazowiecki brzeg to Sośnia i wodery. Podlaski brzeg - Grobla Honczarowska, ewent. Olszowa Droga.
(wybór subiektywny, ja mimo regularnych wyjazdów wciąz odkrywam nowe miejscówki, może i Wam się poszczęści).
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez PittR 2012-04-20, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  

olesniczanin 
niemowa
olesniczanin

Wysłany: 2012-04-17, 22:37   

Dzięki PittR za relacje.W tamtym roku byłem przed długim wekendem, w tym będe podczas majowego wekendu.Tak jak piszesz obawiam się pielgrzymek,ale mam nadzieję że coś dla siebie znajdę.Troszkę mnie zasmuciła wieść o małej ilości Rycyków.Poranne wstawanie tak jak piszesz to norma, podczas ostatniego 7 dniowego wyjazdu spałem może z 25-30 godzin :-) Tak to już jest jak człowiek ma ponad 500km i może być tam tydzień w roku-A bagna wciągają i można się uzależnić do wiosennych wyjazdów w tamte rejony.

strazak23 
niemowa
Patryk

Wysłany: 2012-04-18, 13:04   

PittR, wielkie dzięki za informacje ja wybieram się właśnie na Grądy W. ale zobaczymy co przyroda pokaże :D

PittR 
niemowa

Wysłany: 2012-04-20, 11:08   

Zagldam do tematu, a tu co? Padł host z dokumentacją zdjęciową, udało mi sie przenieśc foty na inny. Zobaczymy jak długo pożyją...
Co do Biebrzy i Narwi.
Pogoda jak to w kwietniu.
Przedwczoraj tak:

Grądy Woniecko.

Strękowa

wczoraj... lepiej nie mówić...

Mścichy

Miejscówki trzeba zmieniać, na Grądach Woniecko poczyniłem taką oto obserwację...

Piękna miejscówka, wymażone światło, wszystko : ideał, tylko ani jednego ptaka w zasięgu wzroku.
Miłego focenia.
Ostatnio zmieniony przez PittR 2012-04-20, 17:03, w całości zmieniany 2 razy  

Girdian 
milczek
Tomasz Walkowiak

Wysłany: 2012-04-20, 11:59   

PittR, nie widać zdjęć.

Robert Witkowski 
niemowa

Wysłany: 2012-04-20, 13:33   

Wczoraj mój znajomy był w okolicach Białego grądu - wrócił w szoku: praktycznie zero ptaków :shock: jedno stadko batalionów około 20 sztuk, kilka czapli białych, 2 :!: rycyki, trochę kaczek - to wszystko :-|

PittR 
niemowa

Wysłany: 2012-04-20, 17:06   

Poprzedni host do fotek padł po kilku dniach.. nowy (zapodaj.net.) szwankuje... kolejna zmiana na picshot.pl, nie wiem jak długo podziała, może ktoś z Was poleci mi coś innego w kraju nie imageshacka.

Robercie, na Białym grądzie sytacja zmienia się czasami z godziny na godzinę, wczoraj przy zerowych warunkach świelnych nawt tam nie zajrzeliśmy. Co warte jest waszej uwagi: pojawiły sie już podróżniczki. Nasza kumpela słyszała słyszała jednego samca na pocżatku ławek zaraz za olsem po prawej jadąc od Zajek, w sobotę obserwowano je z kładki w Osowcu, a (podobno) pewnym miejscem jest własnie Biały grąd, przy wjeździezaraz za ostatnią chałupą.
Rycyki widzieliśmy w Dolistowie, ale pojedyncze osobniki, jakby wymiotło, czaple - zatrzęsienie głownie białe na bagnie Wizna, od strony Grądów Woniecko po prawej, kumpela obserwowała na Grądach W. siewki złotawe na przelotach - pierwszy raz o nich słyszałem a tu masz!, polecam także szutrówkę zaraz za mostem przed mostem na Narwi (drogowskaz: Ruś 1). Bataliony na polach wzdłuż całej trasy na mazowieckim Brzegu od Wizny poprzez Burzyn, Brzostowo po Klimaszewnicę na łąkach, polach, żerują jak oszalałe, w grupkach po 50 -100 osobników w towarzystkie krwaodzobów, mew. Niestery nie obserwowaliśmy rybitwy białskrzydłej. Obserwatorzy z BPN i OTOP-u doszli do wniosku, że budujące już gniazda ptaki coś sposzyło... prawdopodobnie porywisty wiatr. Co dopisało i to w dwójnasób to żurawie. Teraz jest śietny okres na obserwacje dużych grup. Głowienki, cyraneczki, czernice, rożeńce, gągoły, płaskonosy na Wiźnie i w Dolistowie, ale migrują, spieszcie się. Nam dopisały kszyki, spotkaliśmy także orzechówkę na carskiej, , jemiołuszki (tylko obserwacja) i jery. Biebrza potrafi zaskoczyć, bądzcie dobrej myśli. Mam nadzieję, że moje foty pokażą się i powodzenia jeszcze raz. jeśli macie pytania - piszcie.

strazak23 
niemowa
Patryk

Wysłany: 2012-04-21, 18:00   

PittR, byłeś może w takim miejscu: Jadąc od miejscowości Kalinówka Basie w strone Grądy Woniecko przed samą tą miejscowością G. W .skręca się w lewo za mostkiem i żużlową drogą z jakieś 3-4km ????

PittR 
niemowa

Wysłany: 2012-04-21, 22:04   

strazak23 napisał/a:
PittR, byłeś może w takim miejscu: Jadąc od miejscowości Kalinówka Basie w strone Grądy ????

Nie ale w pobliżu tej drogi fociłem Kulika Wielkiego, a wiem skąd inąd, że gniazdują w okolicy i Kule i kszyki, a jestem prawie pewien z opisu, że w zeszłym tygodniu moja kumpela utknęła właśnie tam niskopodwozową skodą i mogła liczyc tylko na uprzejmego rolnika (trafił się grzeczny gość nyską z Łomży, pozdrawiamy wszystkie ekipy techniczne świata. Trochę ostatnio dolało, także... sprawdzaj grunt, ale co tam, przecież piszę do "strażaka". Może trafisz jeszcze te złote siewki - to byłaby rewelacja. Ja na razie (koniec kwietnia i długi weekend) nie planuję wypadu nad Biebrzę, ale kto wie, pewnie sie spotkamy gdzies w krzakach albo przy wieczornym popasie. Pozdrawiam wszystkich biebrzniętych, a... jeszcze jedno, nie udało mi sie dotychczas sfocić wodnika, a wychodzą pod mostkami na ławkach, moze któryś z was będzie miał więcej szczęścia czy cierpliwości. Sezon dopiero się zaczął. czekam na wieści.

Odpowiedz do tematu