Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

Nasze budki dla ptaków
Autor Wiadomość

Logiełka 
niemowa
Piotr Bryłka

Wysłany: 2012-03-01, 20:43   Nasze budki dla ptaków

Koleżanki i koledzy idzie wiosna, ptaki szukają miejsc gdzie mogłyby złożyć jajeczka – pomóżmy im. Odwdzięczmy się im za czas który poświęciły pozując nam.
Każdy z nas ma pewnie w przydomowym schowku kawałek deski, kilka gwoździ i młotek. A pewnie i jakieś rosnące niedaleko drzewo się znajdzie (nie do ścięcia ;-) ).
Wymiary, sposób wykonania i powieszenia budki znajdziecie w linku poniżej. Do dzieła !!!

http://www.pedagogiczna.e...07/4/070414.htm

Po zawieszeniu budki proponuję abyście podzielili się z nami fotograficzno-słowną dokumentacją. Może innych to zachęci, no i zobaczymy co się komu wylęgnie.
Młotek, gwoździk i deseczka
Ptaszki zniosą Ci jajeczka
Nawet się nie zdążysz spocić
Własne ptaszki będziesz focić

Pozdrawiam
Πter

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-03-01, 20:52   

Piotrze bardzo dobra inicjatywa
ja bym nawet z tego konkurs zrobil na najlepsza budke (zdjecie) swojego autorstwa :-D

nie lubie bawic sie majsterkowicza ale moze zrobie i powiesze u siebie moze moj kopciuszek w koncu bedzie mial porzadne M1

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2012-03-02, 08:00   

Ja powiesiłem kopciuszkowi 2 nowe budki w zeszłym roku,, i co on zrobił :?: wypchał sie na te nowe domki i jak w poprzednich latach dalej znosił material na gniazdo do skrzynki listowej,,, :shock: Ale probowac trzeba, może w tym roku się ktos skusi,,,, W kwartalniku OTOP "Ptaki" w zeszłym roku był obszerny artykuł o budkach i sposobach ich umieszczania,,

turbol 
Administrator
Andrzej

Wysłany: 2012-03-02, 09:03   

Pamiętajcie , że budkę trzeba co roku czyścić. Gdyby się tego nie robiło , to w niedługim czasie byłoby w niej tyle materiału ,że pisklaki mogą wypadać przez dziurkę. Specyfiką ptaków śpiewających jest to , że budują gniazda od początku co roku. W takiej budce sikorka może parę razy w roku przystąpić do lęgów i za każdym razem znosi materiał na gniazdo.
Jak jeździcie w terenie zimą , gdy nie ma liści , dobrze jest też stare, małe gniazda zrzucać z drzew, a tym samym robić miejsce na nowe gniazdo. W stare gniazda i tak się nic nie wprowadzi .
Budując budkę warto jest zostawić jedną ściankę łatwo otwieraną , właśnie do czyszczenia. W miejscu , gdzie występują dzięcioły , warto jest budkę okuć metalową blaszką, by uniemożliwić mu poszerzania dziury i wyjadania lęgów. Nie wstawiajcie żadnych patyczków pod dziurką , bo jest to dobry spocznik dla drapieżników wyjadających , czy to jajka , czy pisklaki.

monia 
małomówny
Monika Pastrykiewicz

Wysłany: 2012-03-02, 12:56   

U mnie jest 5 budek z pnia i tylko w jednej co roku sa szpaki,reszta słuzy jako nocleg podczas zimy:)
zobaczymy co w tym roku sie pojawi,szpak juz był kilka razy:)

PiotrG 
niemowa
Piotr Górny

Wysłany: 2012-03-02, 15:09   

Ja mam w ogrodzie trzy budki. Jedną, od trzech lat wynajmują pleszki, ostatnio miały dwa lęgi, jedna budka służyła bogatkom rok temu, a jakieś 7-8 lat temu, najstarsza z budek była parę razy pod rząd mieszkaniem modraszek. Oprócz tego, do wszystkich budek zimą chęttnie garną się mazurki. :mrgreen:

Paradoks19841 
niemowa
Dawid Panasiuk

Wysłany: 2012-03-02, 16:56   

turbol napisał/a:
warto jest budkę okuć metalową blaszką, by uniemożliwić mu poszerzania dziury i wyjadania lęgów.
Byłem światkiem w tamtym sezonie jak dzięciol duży wybierał modraszki z budki nawet po części udało mi się to zadokumentować: http://www.youtube.com/wa...W4Rlo7u95KoraF1

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2012-03-02, 17:15   

A to brutal .

Mustang_71 
niemowa
Mustang_71

Wysłany: 2012-03-02, 22:04   

Paradoks19841, :shock: :shock: nie sądziłem że tacy z nich bandyci. Widziałem sporo budek lęgowych "obstukanych" przez dzięcioły ale nie sądziłem, że potrafią wybierać z nich pisklęta.

A.Ciechanowski 
niemowa
ciechus nazawsze z nami

Wysłany: 2012-03-02, 22:57   

Można również dodatkowo wydłużyć otwór wlotowy dla bezpieczeństwa przed takimi przypadkami jak powyżej.

Logiełka 
niemowa
Piotr Bryłka

Wysłany: 2012-03-02, 23:57   

Paradoks19841, a to skubaniec. Kiedyś o takim zachowaniu dzięciołów czytałem.
Ja w czwartek jadę do Krynicy na pierwsze i ostatnie narty tej zimy ale jak wrócę to biorę się za budkę.

Pozdrawiam

Piotr

Paradoks19841 
niemowa
Dawid Panasiuk

Wysłany: 2012-03-03, 08:09   

Piotr napisał/a:
A to brutal .
Dokładnie.

Mustang_71, Tez bylem w szoku, z początku nie wiedziałem co się zdarzy a tu po chwili.....
Podejrzewam ze wyciągnął wszystkie pisklęta.Mało tego zawsze czekał tzn musiał obserwować kiedy dorosła modraszka opuszcza budkę, wtedy dopiero przylatywał.I to jest efekt nieczyszczenia budek lęgowych :-/

Logiełka napisał/a:
a to skubaniec. Kiedyś o takim zachowaniu dzięciołów czytałem.

Też właśnie to zachowanie znałem tylko z książek do czasu jak postanowiłem sfilmować modraszki.

Logiełka napisał/a:
ale jak wrócę to biorę się za budkę.
To bierz się od razu po przyjeździe bo czas goni, wiosna tuż tuż .

Logiełka 
niemowa
Piotr Bryłka

Wysłany: 2012-04-13, 17:29   

W mojej budce zakładają właśnie gniazdko sikorki modraszki :) Mam nadzieję, że się zadomowią.

Pozdrawiam

Amedos 
milczek
Michał

Wysłany: 2012-04-19, 20:59   

Ja mam troche tych budek zrobionych, pare u rodziców, u siebie w domu i w pracy ;)
W połowie tych budek są szpaki, reszta to sikorki, kopciuszek w jednej, zięba? ale nie sprawdzone wlatywal, ale czy napewno tam jest nie wiem. Pod dachem też porobiłem dla kopciuchów małe deseczki, już chyba ze 2 są zajęte ;) W jednej budce sa wiewiórki, mam fotke na tel. zgram to wstawie, bo komp dzis nie widzi telefonu.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2012-04-28, 01:21   

zbudowalbym jakas budke , ale mlotka nie mam :-)

ale dzieciol dobry lobuz :-)

Odpowiedz do tematu