Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć » Kruki i kruczki

Kruki i kruczki
Autor Wiadomość

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2011-10-23, 21:14   Kruki i kruczki

Nomen omen każdy z nas je zna :) choć nie zawsze wiadomo gdzie je "przypiąć czy przyłatać" albo "gdzie z tym kruczkiem latać" Ups, znów mi się zaczęło rymować :D. Mamy w swoich (komputerowych też) zasobach czasem ciekawe rzeczy, którymi ku ogólnej uciesze można się podzielić.
Zachęcam do kontynuowania wątku a na dobry początek podaję wizualizację zakresu dla obiektywów o różnych ogniskowych.
Jest to oczywiście symulacja obszaru dla poszczególnych ogniskowych nie zaś bezpośrednie ujęcia stąd pozwoliłem sobie ( dzięki uprzejmości Marka Palucha ) zobrazować to na jego fotografii. W praktyce może nam się tak zdarzyć że obiekt będzie tak blisko, choć nie odpowiem na pytanie z jakiej było robione to akurat zdjęcie. Istotne jest natomiast to iż użyłem go w pełnym rozmiarze jako punkt wyjściowy dla ogniskowej 70mm. Innymi słowy - gdybyśmy robili foto przy pomocy zooma 70-200. Dla czego akurat od tego zakresu? Otóż z prostej przyczyny, by bardziej obrazowo pokazać przydatność poszczególnych ogniskowych. Ograniczyłem pokaz do 600mm z realistycznych przyczyn. Dla posiadacza 800 czy 1200mm poprawię prezentację :)

Ukłony.

PS. Marku , x2 to w zasadzie nie ma co pokazywać , gdyż pokazane wartości po prostu x2 i 300mm z EXTx2 będzie tu gdzie obecnie 600 . Obraz z 800 jest nie wiele mniejszy od 600 - proporcję pomniejszenia widać gołym okiem. Natomiast dla 1,4 to wartości o prawie połowę większe pomiędzy obecnie pokazanymi. Tak samo wygląda mniej więcej różnica porównania obszaru dla pełnej matrycy FF i kropów APS-C.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-10-23, 22:07   

ladnie to zobrazowales
a moze jeszcze jedna fotka z tele 1,4 i 2.0 :mrgreen:

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-10-24, 14:35   

Obrazowo podane, jak na przysłowiowej tacy;-)) Słyszałem, że jest strona, na której można dokonać obliczeń odległości i wypełnienia kadru w zależności od wieklkości matrycy FX lub DX. Czy może ma ktoś linka do takiej strony :?:

Girdian 
milczek
Tomasz Walkowiak

Wysłany: 2011-10-24, 15:27   

Wlodeks, proszę. http://darekk.com/kalkulator/

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-10-24, 17:15   

dzięki Girdian za pomoc :lol: pozdrawiam ;-)

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2011-11-06, 12:48   

Kruki i Kruczki część dalsza :)
Pierścienie pośrednie macro w fotografii ptaków mają zastosowanie nawet sensowne. Często tak bywa, ze mamy zbyt długą ogniskową rzędu 400 - 600 mm ( bez przelicznika dla APS-C ) i okazuje się, iż nie możemy fotografować ptaka, bo jest za za mały i daleko albo za blisko , poza granicą ostrzenia minimalnego. W praktyce nie wykorzystujemy ostrzenia na nieskończoność więc użycie pierścienia pośredniego nie pozbawi nas istotnej cechy użytkowej obiektywu. Oczywiście właściwości optyczne obiektywu nie ulegną pogorszeniu z wyjątkiem światłosiły, która spadnie, zatem należy ustalić z którym pierścieniem jaką światłosiłe będziemy posiadać na konkretnym obiektywie. Teraz pozostaje się cieszyć nowymi możliwościami naszego starego obiektywu.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-11-06, 17:40   

mialem zamiar kupic 1200mm ale ptakow u mnie brak :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2011-11-06, 19:52   

zawsze zostają Ci jeszcze mrówki Sylwek, chyba masz tam takie :D

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-11-06, 21:01   

za slepy jestem na mrowki :-)

Mirosław Matus 
niemowa
Mirosław Matus

Wysłany: 2012-04-01, 18:40   

Jeśli pozwolicie to pokażę jak w prosty i tani sposób zainstalować głowicę na pływadełku (muszę tylko wyciągnąć głowicę z samochodu)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-04-01, 18:42   

czekamy

Mirosław Matus 
niemowa
Mirosław Matus

Wysłany: 2012-04-01, 19:22   

Kupujemy śrubę statywową 3/8" 16 UNC (16 zwojów na cal) z łbem sześciąkatnym długości około 30-40mm którą mocujemy głowice do deski na pływadełku. Na zdjęciu pokazana jest głowica, płytka bakelitowa imitujaca deskę fototratwy i potrzebna nam śruba (profi użyją dodatkowo podkładki pod łeb śruby) ;)

Jeśli macie dobrze zaopatrzony sklep z materiałami metalowymi to koszt całej operacji wyniesie 2-3 zł brutto
Ja zmuszony byłem kupić ten wynalazek na allegro.
Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2012-04-01, 20:12   

kupilem srubke nierdzwke
mam dokladnie tak samo zrobione z mała roznica od spodu dospawalem duza podkladke nawiercilem 3 dziurki i przykrecilem dodatkowo do ciasno wkreconej juz sruby

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2012-04-01, 20:35   

Mój sposób:
1. redukcja gwintowa: http://fripers.pl/product...-FreePower.html
2. jakiś wkręt do płyt gipsowych (z remontu trochę zostało): np. http://www.metalowy.eu/in...wane-3-5x35-1kg
3. wkrętarka akumulatorowa.

Jak?
Ustalamy gdzie ma być głowica. Ustawiamy tam redukcję i przykręcamy ją wkrętem do pulpitu.

Rachu ciachu, 5pln i po strachu ;-)

*nie liczę kosztów przesyłki redukcji - kupiłem ich więcej zmieniając głowicę w Sherpie600r.

Mirosław Matus 
niemowa
Mirosław Matus

Wysłany: 2012-04-01, 21:36   

Też macie ciekawe pomysły. Ja w planach mam jeszcze wykonanie ground poda ze starej patelni i pasów bezpieczeństwa do pływadełka ;)

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2012-06-27, 07:58   

Patent dla tych co lubią pobawić się z macro.
Nowe obiektywy do cyfrówek nie mają pierścienia regulacji przysłony. Przysłona zawsze pozostaje w pełni rozsunięta, by przymknąć się dopiero na ułamek sekundy przed naświetleniem matrycy. Jak wiec użyć taki obiektyw z pierścieniami pośrednimi nie mając przeniesienia elektroniki. Sposób jest prosty.
Ustawiamy przysłonę na potrzebną wartość np. f8 i włączamy podgląd głębi ostrości. W wielu modelach służy do tego dedykowany przycisk na korpusie tuż obok gniazda obiektywu.
Trzymając wciśnięty przycisk wypinamy obiektyw. Niby brutalne ale nie uszkadza niczego. Przysłona pozostaje w obiektywie w ustawionej przez nas pozycji. Można podpiąć teraz pierścienie do macro.
Miłej zabawy ;)

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2012-06-27, 16:00   

:roll: :klup2: Wydaje się dość skomplikowane ... Pewnie można dojść do wprawy :->

comatus 
milczek
Piotrek Kendzierski

Wysłany: 2012-06-27, 19:47   

Hanka, to jest proste, tylko nie zawsze wiadomo jaka dokładnie wartość przysłony będzie odpowiednia i trzeba próbować różnych wartość (a żeby zmienić to trzeba znowu przypiąć obiektyw).

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-01-19, 11:40   

Jeśli chodzi o zbliżenia w zależności od długości ogniskowej to można to zobaczyć Tu

Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu