Nomen omen każdy z nas je zna choć nie zawsze wiadomo gdzie je "przypiąć czy przyłatać" albo "gdzie z tym kruczkiem latać" Ups, znów mi się zaczęło rymować :D. Mamy w swoich (komputerowych też) zasobach czasem ciekawe rzeczy, którymi ku ogólnej uciesze można się podzielić.
Zachęcam do kontynuowania wątku a na dobry początek podaję wizualizację zakresu dla obiektywów o różnych ogniskowych.
Jest to oczywiście symulacja obszaru dla poszczególnych ogniskowych nie zaś bezpośrednie ujęcia stąd pozwoliłem sobie ( dzięki uprzejmości Marka Palucha ) zobrazować to na jego fotografii. W praktyce może nam się tak zdarzyć że obiekt będzie tak blisko, choć nie odpowiem na pytanie z jakiej było robione to akurat zdjęcie. Istotne jest natomiast to iż użyłem go w pełnym rozmiarze jako punkt wyjściowy dla ogniskowej 70mm. Innymi słowy - gdybyśmy robili foto przy pomocy zooma 70-200. Dla czego akurat od tego zakresu? Otóż z prostej przyczyny, by bardziej obrazowo pokazać przydatność poszczególnych ogniskowych. Ograniczyłem pokaz do 600mm z realistycznych przyczyn. Dla posiadacza 800 czy 1200mm poprawię prezentację
Ukłony.
PS. Marku , x2 to w zasadzie nie ma co pokazywać , gdyż pokazane wartości po prostu x2 i 300mm z EXTx2 będzie tu gdzie obecnie 600 . Obraz z 800 jest nie wiele mniejszy od 600 - proporcję pomniejszenia widać gołym okiem. Natomiast dla 1,4 to wartości o prawie połowę większe pomiędzy obecnie pokazanymi. Tak samo wygląda mniej więcej różnica porównania obszaru dla pełnej matrycy FF i kropów APS-C.
Obrazowo podane, jak na przysłowiowej tacy;-)) Słyszałem, że jest strona, na której można dokonać obliczeń odległości i wypełnienia kadru w zależności od wieklkości matrycy FX lub DX. Czy może ma ktoś linka do takiej strony
Kruki i Kruczki część dalsza
Pierścienie pośrednie macro w fotografii ptaków mają zastosowanie nawet sensowne. Często tak bywa, ze mamy zbyt długą ogniskową rzędu 400 - 600 mm ( bez przelicznika dla APS-C ) i okazuje się, iż nie możemy fotografować ptaka, bo jest za za mały i daleko albo za blisko , poza granicą ostrzenia minimalnego. W praktyce nie wykorzystujemy ostrzenia na nieskończoność więc użycie pierścienia pośredniego nie pozbawi nas istotnej cechy użytkowej obiektywu. Oczywiście właściwości optyczne obiektywu nie ulegną pogorszeniu z wyjątkiem światłosiły, która spadnie, zatem należy ustalić z którym pierścieniem jaką światłosiłe będziemy posiadać na konkretnym obiektywie. Teraz pozostaje się cieszyć nowymi możliwościami naszego starego obiektywu.
Kupujemy śrubę statywową 3/8" 16 UNC (16 zwojów na cal) z łbem sześciąkatnym długości około 30-40mm którą mocujemy głowice do deski na pływadełku. Na zdjęciu pokazana jest głowica, płytka bakelitowa imitujaca deskę fototratwy i potrzebna nam śruba (profi użyją dodatkowo podkładki pod łeb śruby) ;)
Jeśli macie dobrze zaopatrzony sklep z materiałami metalowymi to koszt całej operacji wyniesie 2-3 zł brutto
Ja zmuszony byłem kupić ten wynalazek na allegro.
Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.
kupilem srubke nierdzwke
mam dokladnie tak samo zrobione z mała roznica od spodu dospawalem duza podkladke nawiercilem 3 dziurki i przykrecilem dodatkowo do ciasno wkreconej juz sruby
Patent dla tych co lubią pobawić się z macro.
Nowe obiektywy do cyfrówek nie mają pierścienia regulacji przysłony. Przysłona zawsze pozostaje w pełni rozsunięta, by przymknąć się dopiero na ułamek sekundy przed naświetleniem matrycy. Jak wiec użyć taki obiektyw z pierścieniami pośrednimi nie mając przeniesienia elektroniki. Sposób jest prosty.
Ustawiamy przysłonę na potrzebną wartość np. f8 i włączamy podgląd głębi ostrości. W wielu modelach służy do tego dedykowany przycisk na korpusie tuż obok gniazda obiektywu.
Trzymając wciśnięty przycisk wypinamy obiektyw. Niby brutalne ale nie uszkadza niczego. Przysłona pozostaje w obiektywie w ustawionej przez nas pozycji. Można podpiąć teraz pierścienie do macro.
Miłej zabawy ;)
Hanka, to jest proste, tylko nie zawsze wiadomo jaka dokładnie wartość przysłony będzie odpowiednia i trzeba próbować różnych wartość (a żeby zmienić to trzeba znowu przypiąć obiektyw).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach