Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć » Telekonwerter Canon - pytanie

Telekonwerter Canon - pytanie
Autor Wiadomość

Pawel Turowski 
milczek
Paweł Turowski

Wysłany: 2016-02-07, 20:53   Telekonwerter Canon - pytanie

Witajcie,

Przeglądałem dział Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć w poszukiwaniu informacji o telekonwerterach. Udało mi się znaleźć trochę informacji, ale chciałbym prosić o pomoc/poradę w tej kwestii.

Zastanawiam się czy warto posiadać taki sprzęt, aby mieć możliwość zrobienia zdjęcia ptaków z większej odległości. Faktem jest że moja obecna pasja fotograficzna polega na zabraniu ze sobą aparatu (i Żony :-) ) oraz udaniu się na spacer w tereny leśne. Tak naprawdę moje fotografie opierają się na tym, co spotkam na drodze/ścieżce w lesie. I tutaj pojawia się mały problem. Często jest tak, że ptak siedzi na gałęzi w dość znacznej odległości ode mnie i nie mam możliwości, aby podejść bliżej żeby go sfotografować. Tutaj zasadne (przynajmniej z mojego punktu widzenia) byłoby użycie telekonwertera – mógłbym zrobić zdjęcie bez konieczności niepokojenia ptaka.

Aparat, który posiadam to Canon1100D z obiektywem EF 75-300mm f/4-5.6. I tutaj pojawia się kolejne pytanie: czy telekonwerter będzie dobrze współpracował z tym obiektywem? Czy bardziej zasadne jest kupno lepszego obiektywu i potem zakup telekonwertera?

Rozglądałem się za telekonwerterami i wstępnie taki „rzucił” mi się w oczy:

http://www.cyfrowe.pl/apa...ekonwerter.html

Czekam na opinie.

Pozdrawiam!
PT

Piotr Pustelnik

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2016-02-08, 16:09   

jesli zakup tc to tlko 1,4 o 2 zapomnij siada jakos jak ktos twierdzi inaczej to kalibracja wzroku u okulisty :)
pod ten obiektyw raczej nie nie nadaje sie nawet 1,4
a jesli to taka konstrukcja jak na obrazku
http://www.vistaview360.c...I-usm-mount.jpg
to nie podejdzie tam tc

w dziale gielda masz ciekawe szklo za nie duze juz pieniadze Lukasza Sokolowskiego sigma 300 2,8

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2016-02-26, 21:37   

Z telekonwerterem wiąże się to, iż zmniejsza światło obiektywu, i tak z konwerterem x 2 jeśli Twój ma na 70mm f/4 a na 300mm 5,6 to w rzeczywistości światło spadnie jakbyś miał ustawione f/8 - 11 czyli jednak dosyć ciemno, więc w zasadzie pod ext. nadają się jasne szkła. Inna sprawa, że rozdzielczość EFS 70-300 jest bardzo kiepska i najlepsze rezultaty osiąga dopiero w okolicach f/8-11 co z ext x2 przełoży się na światło odpowiadające f/16-22.
Używam stałkę 70-210 f/4 i próbowałem ją z ext. x2 - wyniki były dość kiepskie. Mimo wszystko brakło światła, choć wg. mnie przy krótkich ogniskowych chyba najekonomiczniejszy jest właśnie ext. x2 ale z dobrym szkłem. W innym wypadku nie ma sensu. Jak masz 70-200 f/2.8 uzyskasz max 400mm i odpowiednik f/5,6 co jest jeszcze niezłe. Jeśli byś podpiął ext. x1,4 otrzymasz 280 mm i f/4 , jaki zatem sens wydać kopę kasy na 80mm więcej?
Dodać trzeba, że niektóre puszki mają problemy z szybkim łapaniem AF powyzej takiego światła.
Poza tym ta sama uwaga o konstrukcji tech. jak Marek wspomniał. Obiektywu EFS nie podepniesz pod konwerter.
I to chyba załatwia temat :)

Odpowiedz do tematu