Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Ciekawe miejsca do fotografowania ptaków » Ogród lub pobliski lasek w okresie zimowym

Ogród lub pobliski lasek w okresie zimowym
Autor Wiadomość

BOJAN 
małomówny

Wysłany: 2010-10-07, 09:50   Ogród lub pobliski lasek w okresie zimowym

To ja może polecę tak przyziemnie ale na czasie do zbliżającej się pory roku :-D Ciekawym miejscem w okresie zimowym dla początkujących foto ptasiarzy może stać się nasz ogród, pobliski lasek, zadrzewienia. Odpowiednio przygotowany karmnik wystawiony czy to za oknem lub w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, regularnie i odpowiednie dokarmianie (co jest już innym ważnym tematem i bez tej wiedzy lepiej tego nie róbmy, aby nie szkodzić ptakom) pozwoli na zwabienie i uwiecznienie kilkunastu gatunków takich jak:
Sójka
Dzięcioł duży,
Bogatka,
Modraszka,
Uboga,
Rudzik,
Grubodziób
Kos
Szpak,
Dzwoniec
Gil
Czyż
Jer
Kowalik
Mazurek
Wróbel domowy
Szczygieł

IVIariusz 
małomówny

Wysłany: 2010-10-07, 10:54   

Cześć.
Ogród, pobliski lasek, park. Tak, zgadzam się. Zresztą tak wprawdzie mówiąc większą różnorodność gatunków jak i liczebność ptaków spotkamy w ogrodach, parkach, małych laskach niż powiedzmy w borach sosnowych. Czym głębiej w las tym więcej drzew, ale i mniej ptactwa do zaobserwowania - ptaki są bardziej skryte oraz rzecz jasna kwestia pożywienia w zależności od rodzaju lasu, choćby wspomniany wcześniej bór sosnowy itd. Oczywiście będą to, że tak powiem pospolite gatunki ale i nie tylko. Ogrody, sady w okresie jesienno zimowym to super jadłodajnia :)
I dobre miejsce do lajtowej obserwacji czy zdobywania doświadczenia w fotografii.

dziaki

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2010-10-07, 11:17   

moj znajomy na swoje posesju mial juz przy karmniku 67 gatunkow :D

IVIariusz 
małomówny

Wysłany: 2010-10-07, 13:09   

67 gatunków no proszę :)

Specyfikacja występowania gatunków w środowisku jest dość ciekawa. na ostatniej wycieczce do Parku zorganizowanej przeze mnie oraz Panie nauczycielki ze szkoły podstawowej nr 5 w Kluczborku której tematem przewodnim były warstwy lasu i występujące w nich zwierzęta potwierdziliśmy (pomijając warstwy lasu) pewną prawidłowość acz prawidłowość to może złe słowo, że najwięcej gatunków ptaków, liczbę stwierdziliśmy na "początku" parku: drzewa mieszane, dużo przestrzeni itd. Później, gdy park zagęszczał się, aż z jednej i drugiej strony mieliśmy gęstą ścianę drzew ptaków było coraz mniej no i sama specyfika warstw również się zmieniła.
Tak, że jeśli nie jest to liczenie ptaków w danym sektorze, jeśli nie chcemy zaobserwować określony gatunek ptaka, czy sfotografować to najlepiej wybrać się do parku, ogrodu czy nad zbiornik wodny np stawy rybne :)

dziaki

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2010-10-07, 13:35   

no ja wybudowalem 3 czatownie zdala od ludzi kiedys tak myslalem ze bedzie lepiej bo maja swiety spokuj ptaki
okazalo sie ze wola blizej domostw skraje lasow a najlepiej blisko gospodarst

Schadok 
milczek
Marek Schackemy "na zawsze z nami"

Wysłany: 2010-11-01, 17:07   

Jest w tym prawda co piszesz Marku relatywnie w czatowni centralnie w lesie też mam mniej gatunków niż w czatowni w parku .W samym parku jest notoryczny ruch od wszędobylskich sikorek poprzez agresywne kowaliki do spokojnych rudzików.Nieczęsto zdarzają się perełki jak płochacz pokrzywnica.

Miro_mx 
moderator
Mirek

Wysłany: 2010-11-01, 18:49   

U mnie przy oknie (karmniku) pojawia się aż 17-cie gatunków z tego mogę swobodnie fotografować pięć z nich i czekam na to, aby pozostałe się zdecydowały :mrgreen:
Mogę jeszcze liczyć na co najmniej następne pięć :-P

[ Dodano: 2010-11-02, 11:03 ]
A to dziś mi się trafiło :mrgreen:

photopaw
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-10, 15:20   

zdecydowanie potwierdzam !

z doaświadczenia powiem że do systematycznie uzupełnianego karmnika w zimie przychodzi sporo gatunków. Kwestia tylko odpowiedniego umiejscowienia karmnika oraz miejsca gdzie chcemy ptaka uchwycić w kadr, trzeba to jakoś mądrze zaaranżować. W swoim karmniku obserwuję oprócz róznych gatunków ptaków te same osobniki które są w stołówce codziennie . NIEKTÓRE MAJĄ CECHY CHARAKTERYSTYCZNE TAK ŻE MOGĘ JE rozpoznać po prostu mam stałych bywalców. Polecam i życzę wytrwałości i cierpliwości.

Maciek111 
małomówny

Wysłany: 2011-03-10, 16:36   

Rozpoznawanie to jedno a punktualność to druga cecha. Do mojego karmika przylatuję na wyznaczoną godzinę. Zawsze o 14.30 czekają na gałęziach pobliskiej wiśni i tui. Zobaczą moją żonę i nawet nie uciekają.

darik 
niemowa

Wysłany: 2011-03-25, 12:12   

A dlaczego miałyby uciekać na jej widok :-D

Odpowiedz do tematu