Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

książka na temat ptaków
Autor Wiadomość

PatrykO 
milczek
...

Wysłany: 2008-02-17, 02:57   książka na temat ptaków

W sumie to temat najbardziej banalny - szukać książki o ptakach. Tak wiem o tym ale jest ich tak wiele że gdybym miał je wszystkie kupić i zobaczyc co w nich jest - wiecie ile czasu i piniędzy na to trzeba. Tak że prosze was może posiada ktoś bardzo dobrą i wyczerpująca książke na temat ptakow, zwyczajów i zachowań... Dziękuje

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-02-17, 07:44   

Proponuję nabyć obydwa 2 tomy tej książki http://alejka.pl/ptaki-polski-cd.html
http://alejka.pl/ptaki-polski-cd-2.html bo to i opisy super, a i fotografie bardzo ładne.
Ostatnio czytałem, że ta książka jest bardzo dobra http://alejka.pl/ptaki_eu...orskiego_3.html
ale jeszcze jej nie mam, dopiero zamówiłem i czekam na dostawę wiec nic na jej temat nie mogę teraz powiedzieć.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2008-02-18, 19:29   

Patryk to zalezy do czego ci sa potrzebne te knigi ?
2 pierwsze ktore podał Leszek to albumy w dobrym wydaniu 3 album z tej seri to juz kiszka :(

zas ta 3 pozycja Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego
Lars Jonsson bardzo dobra jesli chodzi o idenfikacje ptaków mam ją i godna polecenia

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-02-18, 19:31   

guest1 napisał/a:
3 album z tej seri to juz kiszka :(

Dlatego Marku go nie polecałem :-P
Zachęcałem do kupna tylko 2 tomów Ptaków Polski.

IVIariusz 
małomówny

Wysłany: 2008-02-18, 22:41   

Zgadzam się, ze trzeba się zastanowić, przemysleć sprawę do czego będe potrzebował owe książki, czy tez książkę.
Jeśli chodzi o mnie głównie korzystam z książek/przewodników jak np.
Ptaki (encyklopedia kieszonkowa) Nicolai Jurgen, Singer Detlef, Wothe Konrad oraz Ptaki (przewodnik) Klaus Richarz, Anne Puchta.
Natomiast albumy to inna sprawa a także książki typu:
Mały słownik zoologoczny Ptaki - dwa tomy zawierające szeroką wiedzę na temat ptaków, ornitologii itd.

Szczerze zastanawiam się nad już wsponianą powyżej książką
Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego
Lars Jonsson :)
dziaki

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2008-02-19, 12:05   

Jeśli chodzi o klucze do rozpoznawania to najlepszy jest oczywiście Collins.
Jeśli ktoś ma problemy z angielskim to wtedy Jonsson.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2008-02-20, 06:10   

a moze taka ksiazka jest o ich zachowaniu itp , nie to ze chce sie uczyc :mrgreen: , ale interesuje mnie podejscie do niektorych ptakow :mrgreen: mam miejsce na kruki , podlozylem im padline , a oni zamiast do padliny , to do ryby sie dorwal :mrgreen:
po prostu ksiazka , czym sie zywia , gdzie , kiedy gniazda robia itp , i super by bylo jak by to byly amerykanskie ptaki :mrgreen:

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-02-20, 09:04   

fotosc napisał/a:
i super by bylo jak by to byly amerykanskie ptaki :mrgreen:

O amerykańskich ptakach na polskim portalu? Zaraz oberwiesz :klup1:
A poważnie, o amerykańskich to pojęcia nie mam, natomiast z całą pewnością polecam 1 i 2 tom Ptaków Polski dr. Kruszewicza. Książki z załączonymi płytami głosów ptaków, ale przede wszystkim jest to wspaniała opowieść o życiu ptaków ich zwyczajach oraz osobistych przeżyciach Autora z ptakami.

fotosc napisał/a:
mam miejsce na kruki , podlozylem im padline , a oni zamiast do padliny , to do ryby sie dorwal :mrgreen:

Jak widać kruk jest polski i amerykański ;-) więc śmiało sobie możesz tę książkę kupić.

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2008-02-21, 09:36   

fotosc, na amerykańskim i brytyjskim rynku masz multum pozycji dotyczących życia ptaków, przejrzyj oferty i-netowych księgarni
no ja mam problem, bo muszę takie książki ściągać zza granicy ;-)

Henryk K.
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-21, 14:25   

PatrykO, może jeszcze gdzieś w antykwariatach znajdziesz 2 tomy o PTAKACH POLSKI Jana Sokołowskiego, tam jest sporo o biologii ptaków (Polecam). Sokołowski napisał jeszcze parę innych książek o zwyczajach ptaków z wyczerpującymi i prostymi opisami, wybitnie dla zwykłych podglądaczy ptaków!

wld
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-22, 21:48   

Polecam Kieszonkowy Atlas Ptaków autorstwa: Jonathan Elphick, John Woodward. Bardzo dobrze ilustrowany, poręczny atlas. Mieści się w kieszonce plecaka foto. Nieraz pomógł mi w identyfikacji niektórych gatunków ;-)

ZbyszekAl 
niemowa

Wysłany: 2008-03-05, 22:38   

wld mamy te same godna polecenia mala i przyjemna, w maju powinna sie ukazac nowa pozycja "Album ptakow" wydawnictwa Pascal niewiem co to bedzie wiem ze beda moje fotki i Karety oby jakiegos dziadostwa nie wyprodukowali hehehe

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-05-02, 18:57   

ZbyszekAl napisał/a:
w maju powinna sie ukazac nowa pozycja "Album ptakow" wydawnictwa Pascal niewiem co to bedzie wiem ze beda moje fotki i Karety oby jakiegos dziadostwa nie wyprodukowali hehehe

Właśnie dzisiaj byłem w Łodzi i sobie kupiłem. Mnie się podoba, bardzo porządna edycyjnie robota.

HIMself
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-13, 15:44   

cala ksiazka zostala opracowana przez Marcina i chyba jeszcze Grześka Leśniewskiego,
fotki w głownej mierze Marcina ale i Grześka i jeszcze kilku innych kolegów.
Album wyglada ciekawie i jest dosc dobrze wydany.
Za taka cene warto brac bez zastanawiania sie.
Pozdrawiam

Miro_mx 
moderator
Mirek

Wysłany: 2008-05-13, 15:55   

http://ksiegarnia.pascal....tlas_ptakow.pdf

Podgląd książki:)

ZbyszekAl 
niemowa

Wysłany: 2008-05-13, 16:01   

Lukasz a ja nawet nie widzialem nie moge jej u siebie znalezdz :(

pastel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-25, 08:33   

"Atlas ptaków" Pascala - mniej się znam na fotografowaniu i ptakach - trochę więcej na książkach. Aby to zmienić zawitałem na tej stronce - witam. Z tych też powodów szukałem książki, która pomoże mi w ich w rozpoznawaniu. Tydzień temu kupiłem wyżej wymienioną. Hmmmmm... mieszane mam odczucia : ładna, zgrabna, poręczna. Ale... niejsna dla mnie jest jej koncepcja, bo album to nie jest - fotki zostały czasem brutalnie skadrowane i przycięte (prawdopodobnie w zaleznosci od ilości tekstu), do jakości też też mozna mieć zastrzeżenia (kolor czarny, ostrość niektórych), a przewodnik? Chyba jednak w takim przypadku bardziej użyteczne byłyby zdjęcia samca, samicy, niekoniecznie w okresie godowym. młodego... uwidocznienie specyficznych cech osobnika, to chyba ważniejsze od ładnego ujęcia.
Ale dla miłośników ptaków chyba każda książka w tym temacie będzie interesująca, ja tę polubiłem, może też ze względu na tekst - podoba mi się odejscie od opisu encyklopedycznego - ma klimacik.

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-07-25, 10:35   

Polecam dla identyfikacji 2 pozycje:
1. Lars Jonsson "Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego"
2. Detfel Singer "Atlas ptaków Europy".

W tej drugiej dużo zdjęć ptaków ułatwiających identyfikację, pierwsza ma za to bardzo dobre opisy. Uzupełniają się więc idealnie.

pastel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-25, 21:00   

Leszku el - a może coś o fotografowaniu przyrody, może szczegółowiej - ptaków?

joanka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-25, 21:25   

wprawdzie pytanie było do Leszka, ale pozwolę sobie napisać, że mnie obdarła ze złudzeń, że fotografowanie ptaków polega na spacerkach i oooooooooo leci ptaszek i cyk, i genialna fota na miarę National Geographic książka właśnie tego wydawnictwa "Szkoła fotografowania NATIONAL GEOGRAPHIC PTAKI". Uważam, że warto ją przeczytać, żeby zobaczyć czy na pewno chce się fotografować w ten sposób (czyli tak jak robią to prawdziwi pasjonaci) :-) ja przeczytałam powiedziałam "dziękuję" i zostałam spacerowym pstrykaczem :-)

pozdrawiam
j

PS dla kogoś kto dopiero się uczy rozpoznawać ptaki to książka Singera, o której napisał Leszek jest naprawdę dobra, wprawdzie zdjęcia są małe, ale do każdego gatunku są po 4 fotografie w oparciu, o które nie raz udało mi się rozpoznawać ptaki

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2008-07-27, 21:37   

mam NATIONAL GEOGRAPHIC PTAKI 2 szt i chce jedna nowke sprzedac za 40 zł

polecam ta ksiazke jedna z lepszych jak nienajlepszych niestety tylko wer ang
Collins Bird Guide

IVIariusz 
małomówny

Wysłany: 2010-10-08, 08:22   

- Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że wychowałem sie na książce J. Sokołowski "Ptaki Polski".
Cóż mógłbym polecić? Powiem tak; korzystam głównie z trzech lektur

1. Lars Jonsson "Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego"
2. Klaus Richarz, Anne Puchta "Ptaki" Przewodnik
3. Jurgen Nicolai, Detlef Singer, Konrad Wothe, "Ptaki, Encyklopedia kieszonkowa"

a prócz książek to min. z portalu fotoptaki.art.pl :)

dziaki

takasia 
niemowa
Kasia

Wysłany: 2010-10-08, 08:37   

Ja tez wychowalam sie na J. Sokołowski "Ptaki Polski" - jako dziecko czesto przerysowywalam ptaki tam zamieszczone :-)

Jesli chodzi o Azje to zdecydowanie Mark Brazil,Birds of East Asia.
Ksiazka pisana 10 lat, uzupelniana co jakis czas, dokladna i szczegolowa.

Do kompletu z Collinsem stanowi solidna literature o ptakach od Wysp Brytyjskich po Japonie. :-)

Jeszcze nie mam (na Amazonie jest ciagle "sold out" :-( ) ale podobno to tez jest niezle:

Ptaki Polski - Andrzej G. Kruszewicz

Autor jest nie dosc ze zakochany po uszy w ptakach to jest ich lekarzem (weterynarz), specjalista - obecnie zdaje sie ze dyrektorem ZOO i osoba ktorej ranne ptaki zawdzieczaj solidna opieke w zoologicznym Azylu.

Miro_mx 
moderator
Mirek

Wysłany: 2010-10-08, 16:06   

Jedna z pierwszych lektur, jaką mogłem sobie zafundować, była książka pt. „Ptaki Łowna” autorstwa Wiesława Dudzińskiego i wydałem na nią cały mój majątek – 160 złotych a rewelacją były kolorowe fotografie:) Do dnia dzisiejszego pozostała mi ta książka. Obecnie korzystam z kilku książek np. Ptaki –przewodnik autorstwa Klaus Richarz i Anne Puchta, kieszonkowy Atlas Ptaków autorstwa Jonathan Elphick i John Woodward i wspomniane dwa tomy w/w oraz kilka takich tam „książeczek”. :lol:

MarekCz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-09, 07:01   

Gorąco polecam.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-04-09, 16:46   

Cytat:
Gorąco polecam.

chyba na prezent dla 6 letniego dziecka
a juz ostatnie najnowsze 2 tomy to totalna porazka

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-04-09, 19:24   

A może ktoś zna jakąś dobra pozycję książkową o sylwetkach ptaków w locie, rodzajów kluczy podczas przelotów i rozpoznawaniu ? Są pojedyńcze sylwetki w wielu dziełach ornitologicznych, ale nie znalazłem takiego, które temat potraktowałoby w sposób kompleksowy.
Tak, "Ptaki Polski" Kruszewicza, to nie to co "Ptaki ziem polskich " Sokołowskiego ;-)

Hubert Gajda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-11, 20:26   

najlepszy przewodnik do rozpoznawania moim zdaniem to BIRD GUIDE autorstwa Collinsa
drogawy ale wart swojej ceny... anglojęzyczny ale jeśli to nie przeszkoda to na prawdę warto!

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-04-11, 21:41   

chyba Hubercie wszyscy go tutaj polecali kto go posiada :)

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-04-15, 20:23   

Ja też mam. I chociaż znam angielski, to uważam, że przydatność tej książki "na co dzień" nie jest duża. Przydaje się, kiedy ma się czas i można trzy godziny spęzić na poszukiwaniach (no i tłumaczeniu tekstu, porównywaniu nazw łacińskich i polskich odpowiedników).
Lepiej mieć dobry atlas/przewodnik w języku polskim. A za taki uważam Larsa Jonssona "Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego" (Wyd. Muza SA z 2006 r.). Podobno są w nim błędy, ale nie natrafiłam.
Oczywiście "Ilustrowana Encyklopedia ptaków Polski", poza tym "Ptaki" ogromniasta księga wydana przez PWN i jeszcze jedna - całkiem podręczna książeczka, ale naprawdę doskonała: "Rozpoznawanie ptaków" Petera Haymana i Roba Hume (znowu Wyd. Muza, 2006 r.).
Dla Włodka - tu jest dużo sylwetek ptaków, wszystko w rysuneczkach - cudne, bardzo dobre rysunki :) )
Moim zdaniem, dobre są książki Detlefa Singera - o ptakach europejskich i środkowo-europejskich.
Ja kupuję prawie wszystko, co sie ukazuje na rynku. Jak trzeba znaleźć ptaka, którego niewyraźnie mam na zdjęciu, to na 98% - przy pomocy tych książek - to mi się udaje.
W każdej encyklopedii czy atlasie, kolory upierzenia ptaków na zdjęciach są nieco inne. Dlatego tak pieję z zachwytu, kiedy ktoś wstawia do galerii zdjęcie bez nadmiernej saturacji i bez dodawania tonów kolorystycznych, a wtedy ptak jest prawie jak żywy.

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-04-15, 21:32   

Dzięki Haniu za podpowiedzi :-> Szukałem, ale tej książki Larsa Jonssona "Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego" już nie ma, chyba, że wznowią wydanie :klup2: Druga pozycja jeszcze do kupienia,,,,,zamówiona

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-04-15, 21:35   

sa na necie wszedzie

Girdian 
milczek
Tomasz Walkowiak

Wysłany: 2011-04-15, 21:50   

Marek Paluch napisał/a:
sa na necie wszedzie

Na kilkanaście sklepów nie znalazłem ani jednej.
Ostatnio zmieniony przez Girdian 2011-04-15, 22:02, w całości zmieniany 2 razy  

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna Żelichowska

Wysłany: 2011-04-15, 21:52   

Marek Paluch napisał/a:
sa na necie wszedzie

Włodek ma rację. Nigdzie nie jest dostępna ... Szkoda!

Odpowiedz do tematu