Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Ciekawe miejsca do fotografowania ptaków » Na ptaki do Skandynawii

Na ptaki do Skandynawii
Autor Wiadomość

WiesiekS
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-15, 21:51   Na ptaki do Skandynawii

Początkowo miałem jechać tylko do Finlandii przez Litwę, Łotwę, Estonię, ale zmieniłem zdanie. Wybrałem pętle po Skandynawii ponad 8000km. Jeżeli jedzie samochodem kilka osób koszt można podzielić. Ja mam tylko jednego kolegę ptasiarza, który nie mógł ze mną pojechać więć wybrałem się z synem. Trasa Zielona Góra, Świnoujście prom do Ystad koszt samochód i dwie osoby 920zł w dwie strony, dalej wschodnie wybrzeże Szwecji, Finlandia powyżej sławnego równoleżnika 66°33'39"N(koło podbiegunowe) Norwegia półwysep Varanger światowa mekka ptasiarzy miasteczko Vardo z wyspą Hornoya, powrót płn Norwegia wschodnia granica Szwecji. Koszty to prom, paliwo, wyżywienie z polski, woda krystalicznie czysta za darmo, noclegi w namiocie lub aucie też za darmo. Ceny żywności w Skandynawi to polska cena razy 4, piwo razy 5 i wiecej. Kuter z Vardo na Hornoję kurusuje cztery razy dziennie do południa koszt 300Nkr czyli około 150zł w dwie strony podobno co roku drożeje. Ja trafiłem 13 czerwca było chyba jakieś ich święto i był tylko jeden rejs, płyneło osiem osób sami obcokrajowcy w tym ja jeden Polak. Czas pobytu na wyspie cztery godziny. Jeżeli chodzi o paliwo to mam radę. W strefie podbiegunowej tankować do pełna gdy w zbiorniku jest połowa paliwa. Stacje są przeważnie bezobsługowe, a te z obsługą czynne do 17-tej w dni robocze. Paliwo jest lepsze niż w Polsce, generalnie auto spalało mniej niż u nas o ponad litr na 100km. Jeżeli chodzi o sprzęt foto to na Hornoję polecam obiektywy 200 do 300 mm, ja mam tylko stałkę 400 i czasami nie miałem gdzie się cofnąć bo ptaki nie mieściły się w kadrze lub były poniżej ostrzenia mojego szkiełka. Jeżeli chcemy focić ptaki na klifach to tu potrzebna jest dłuższa rura np 600mm. Polecam drogę przez Szwecję bo jest tam po drodze sporo rezerwatów i parków narodowych. Na przedstawionej trasie łatwo jest zobaczyć takie gatunki jak: poświerka, kulik wielki i mały, kilkka gatunków mew rzadko spotykanych w Polsce, rybitwy, siewki złote, maskonury, alki, nurzyki, edredony, nurniki, pardwy, sójka syberyjska, kormorany czubate wymieniłem tylko te, które są rzadkością u nas. Generalnie im dalej na pólnoc tym lepiej im zimniej też tym lepiej bo nie ma komarów i meszek, które potrafią dokuczyć i nie działają żadne środki chemiczne polecam na głowę moskitierę mnie bardzo pomogła. dodam też, że poradziłem sobie bez znajomości języków obcych. No i trzeba spróbowac mięsa z renifera (około 160zł kilogram). Jesli są jakieś pytania służę pomocą. Zdjęć nie zamieszczam bo nie umiem.

[ Dodano: 2011-07-15, 22:26 ]
Zapomniałem dodać, że na wyspie jest sporo martwych ptaków, dla osób wrażliwych to dość dramatyczny widok.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-07-15, 22:32   

tutaj jak hostowac
http://fotoptaki.art.pl/viewtopic.php?t=867

szkoda ze sie niechwaliles ze nie miales kompana na wyprawe :(
ja chetnie bym pojechal :)
bylem w finlandii i bylem zauroczony tym miejscem
po twoim opisie przypomniala mi sie

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2011-07-16, 11:53   

Koniecznie wrzuć jakies zdjęcia :-) Mi podobnie jak Markowi bardzo, ale to bardzo podoba sie ten kraj :-) Chciałbym w przyszłości móc go zwiedzic, chociaz niewielką czesc ;-)

pol 
niemowa
Paweł Trypka

Wysłany: 2011-07-16, 13:00   

super wyprawa, jak byś jeszcze kiedyś się wybierał to się wcześniej pochwal

WiesiekS
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-16, 21:15   

W tym miejscu spotkałem najwięcej siewek złotych, poświerki i podróżniczki.

[ Dodano: 2011-07-16, 21:17 ]
Kurde nawet udało mi sie wstawic zdjęcie.

Typowy Fiński krajobraz.

[ Dodano: 2011-07-16, 21:36 ]

Tutaj było sporo pluszczy, ale w takich miejscach uwaga na niedźwiedzie, podobno boją się ludzi ale lepiej uważać.

[ Dodano: 2011-07-16, 21:38 ]

Czasami wydawało mi się, że każdy Fin ma swoje jezioro, których są tam tysiące.

[ Dodano: 2011-07-16, 21:52 ]

Na szlakach w odległości dnia drogi (pieszo) są podobne domki w których można przenocować (za darmo), należy tylko zachować pożądek i porąbać drewna na opł jeżeli się go używało, jest sucha ubikacja, gril, a w niektórych miejscach woda do picia. Bywają w domkach naczynia, świece, zapałki. Warto chociaż raz przespać się w takim miejscu.

[ Dodano: 2011-07-16, 22:00 ]

To na wyspie Hornoya.
Jak się fotki spodobają to później jeszcze coś wstawię. Pozdrawiam.

[ Dodano: 2011-07-16, 22:14 ]

Zapomniałem dodać - uwaga na renifery na drogach!!!!

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-07-17, 08:42   

sam korzystalem z tych domkow super sprawa
unas nie do przyjecia z nasza kultura :(

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2011-07-17, 10:07   

wiecej , wiecej zdjec prosze :-)

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2011-07-17, 18:14   

Z tego krótkiego opisu wniosek jeden -wspaniała wyprawa :bravo: tylko pozazdrościć;-)) Gdybyś szukał kogoś na następną, to daj znać :lol:

WiesiekS
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-26, 22:40   

Tak płynie się na maskonury

[ Dodano: 2011-07-26, 22:47 ]

Wyspa Hornoya zdjęcie wykonane obiektywem 50mm

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-07-26, 22:50   

tego na skalce z 600 mm mozna uzyskac niezle tlo zielone :)

WiesiekS
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-26, 23:26   

Mam maskonura i na zielonym tle.

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-07-27, 10:27   

WiesiekS napisał/a:
Mam maskonura i na zielonym tle.

To dawaj!!!
Wyprawa świetna. Zazdroszczę, ale jeszcze troszkę żonkę ponamawiam i... może uda się wyrwać z sideł Chorwacji ;-)

Odpowiedz do tematu