Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

błotniaki
Autor Wiadomość

turbol 
Administrator
Andrzej

Dołączył: 23 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Biała Podlaska

Wysłany: 2011-08-25, 20:48   błotniaki

Jak wiecie należę do TP Bocian i między innymi zajmuję się ochroną błotniaka łąkowego. Na czym polega moja praca . W większości przypadków jest to kontrola gniazd i lęgów , czy wszystko przebiega jak należy co utrwalam na fotkach , których część pokazałem w naszej galerii. Dzisiaj za namową Marka w formie krótkiego streszczenia napiszę co i jak po kolei od przylotu do odlotu. Fotki nie będą artystyczne a dokumentacyjne .


Wiosna , przyloty , czas w którym pokonuję setki kilometrów w poszukiwaniu latających i tokujących błotniaków. Wszystkie spotkania odnotowuję i oznaczam na mapach przekazując szefostwu do dalszego sprawdzenia. Akrobacje jakie wyprawiają te ptaki w powietrzu są nie do opisania. Przy okazji tańców powietrznych słychać głośnie popiskiwania.
Po tokowaniu i połączeniu się w pary no i oczywiście kopulacji samica zasiada na jajkach .


Samice wysiadują a samce polują i karmią swoje wybranki. Tu też jest na co popatrzeć . Często transfer pokarmu odbywa się w powietrzu.
Jest i tak ,że samiec zostawia pokarm na ziemi i czeka na samicę . Jak ona przyleci sam odlatuje na pobliskie kołeczki i odpoczywa. Samica zabiera pokarm i też odlatuje w spokojne miejsce .


Po woli zaczynają wykluwać się młode i to jest czas na grodzenie gniazd . Znajdujemy wszystkie gniazda grodząc je siatką , płotkiem a czasami pastuchem elektrycznym co zabezpiecza młode przed lisami czy psami. Wcześniej oczywiście uzyskujemy zgodę od rolników na wydzielenie skrawka ziemi na gniazdo.


Młode w takiej zagrodzie czują się bezpieczne.


Od czasu do czasu wyłapuje się starsze osobniki w siatkę ornitologiczną celem zaobrączkowania , lub badań. Siatkę rozkłada się na dwóch długich wędkach a w środek wstawia się wypchanego jastrzębia , którego błotniaki atakuję wpadając w siatkę.
Niektóre błotniaki wyposażone są w nadajniki satelitarne , dzięki którym możemy śledzić całą wędrówkę ptaków.
http://www.werkgroepgrauw...elliet2010-Home
Na fotkach jest Dominik


Niektóre mają nadajniki gps , i służą one do odczytów lokalnych .Kiedy małe delikatnie podrosną obrączkuje się je i bada .

Małe wkłada się w woreczek by były spokojniejsze i przeżyły mniejszy stres.

Młode po opuszczeniu gniazda jeszcze jakiś czas trzymają się dość blisko tego miejsca , a rodzice intensywnie je karmią . Cały czas odbywa się nauka latania i już po paru dniach latają jak stare. Młode dopiero po dwóch latach przylatują z Afryki w nasze strony.Przez cały sezon zbiera się wypluwki do badań w miejscach gdzie najczęściej odpoczywają błotniaki - np. na kołkach.


Nie wiem czy Was nie zanudziłem bo pisarz ze mnie marny. Więcej informacji na temat błotniaków można uzyskać na stronie naszego projektu http://pygargus.pl/
Mam nadzieję ,że populacja tego pięknego ptaka będzie z roku na rok coraz wyższa . ;-)
_________________
http://andrzejlukijanczuk.pl/
 
 

pol 
niemowa
Paweł Trypka


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 74

Wysłany: 2011-08-25, 20:57   

turbol :cyk:
 
 

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski


Dołączył: 27 Paź 2006
Posty: 1292
Skąd: USA / NJ / Lomza

Wysłany: 2011-08-26, 03:55   

GPS na ptakach to juz przesada , ale jak by nie patrzec naukowa ale i tak szkoda ptakow

Ladne zapoznanie sie z gatunkiem :)
_________________
,gdyby zwierzeta potrafily stworzyc religie czlowiek bylby diablem
 
 

kucik 
niemowa
Michal Kut


Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 59
Skąd: Strzyżów

Wysłany: 2011-08-26, 10:13   

zawsze ciekawilo mnie jak Ty robisz takie swietne zdjecia blotniakow... Tak czy inaczej czapki z glow i powodzenia:)
_________________
http://michalkut.art.pl

"Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył"
 
 

tomcio15 
niemowa


Dołączył: 06 Sty 2011
Posty: 15
Skąd: Szczecin

Wysłany: 2011-08-26, 11:46   

Takie zagrody to są tylko chyba na polach uprawnych?
 
 
 

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna ŻelichowskaDołączyła: 01 Sty 2011
Posty: 1598
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2011-08-26, 20:10   

Brawo turbol-Andrzeju! :bravo: Jestem przeciwko tym/takim wielkim nadajnikom :evil: ale zdaje się że zmierzamy powoli w kierunku ich miniaturyzacji, co jednak kosztuje. Są na to pieniądze? Czy to jest wieloletni program? Do kiedy?
Wygląda na to, że to paskudztwo (nadajnik) jest potrzebne do badań naukowych i śledzenia losów ptaków. Kiedy będą malutkie nadajniki, ptaki nie będą miały takiego dyskomfortu. :->
Czy wzorem sokołów, zakładacie nadajniki tylko samicom tylko czy obu płciom?
Napisz, czy znasz jakiś ciekawy przypadek z wędrówek błotniaka? Jakąś historyjkę? Gdzie one zimują? Jak szybko pokonują trasę? Czy młode lecą ze starymi, czy jak u bocianów - młode wcześniej odlatują niż stare...?
Czy wiadomo ile lat może żyć błotniak?
Jak już zacząłeś naszą edukację w zakresie błotniaków, to niestety :lol: turbol-Andrzeju, tak łatwo nie odpuszczę :-P
_________________
Szanujmy ptaki żyjące w naszym mieście. Bez ptaków środowisko miejskie będzie szare i nieprzyjazne ...
 
 

Logiełka 
niemowa
Piotr Bryłka


Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 45
Skąd: Konstancin-Jeziorna

Wysłany: 2011-08-26, 20:40   

Andrzej bardzo miło i lekko się czytało Twój artykuł, zwłaszcza dopracowany świetnymi dokumentacyjnymi fotkami. Trzeba miec pasję, wiedzę i serce by poświecić tyle trudu i czasu ptakom. Dzięki takim ludziom jak Ty możemy się dowiedzieć więcej o tych pięknych ptakach.

Dziękuję
 
 
 

turbol 
Administrator
Andrzej

Dołączył: 23 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Biała Podlaska

Wysłany: 2011-08-28, 19:13   

tomcio15, grodzimy wszędzie- nawet na łąkach. Wszystkie gniazda są zabezpieczane i nadzorowane.

Haniu może odpowiem po części z linkami do naszej strony , będzie mi łatwiej :)
http://www.pygargus.pl/telemetria
Nadajnik nie waży zbyt dużo a pomaga w badaniach.
http://maps.google.pl/map...,158.027344&z=3
ten link to rejestracja poczynań Dominika ( tak nazwaliśmy błotniaka) którego w tym roku udało się odnaleźć .
Nadajniki zakładamy i samcom i samicom.
http://maps.google.pl/map...5dcb932c8e4&z=3
http://maps.google.pl/map...1648569d578&z=3
http://maps.google.pl/map...98e6a2bb369&z=3
Te linki to telemetria innych błotniaków. Z tych odczytów widać gdzie zimują , jak długo lecą .
Czas przelotu np. Dominika to około miesiąc od wylotu z Polski.
Jeżeli chodzi o fundusze to ja w tym nie siedzę . Sam robię to z zamiłowania i całkiem za darmo.
Jeżeli chodzi o przeloty , to najczęściej młode lecą same trochę później niż dorosłe. Ale może się zdarzyć ,że lecą też rodzinnie. Po przylocie do Afryki młode zostają przeważnie na następny sezon i uczą się polować i dopiero w następnym roku wracają do Europy.
_________________
http://andrzejlukijanczuk.pl/
 
 

turbol 
Administrator
Andrzej

Dołączył: 23 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Biała Podlaska

Wysłany: 2012-09-09, 12:00   

Dzisiaj chciałbym napisać o tegorocznych pracach , badaniach i spostrzeżeniach które udało się zauważyć i zarejestrować w czasie programu ochrony błotniaka łąkowego na terenach wschodnich.
Ten rok zapowiadał się bardzo udanie. W miesiącu kwietniu przyleciało do nas z Afryki bardzo duża liczba błotniaka . W czasie tokowisk rozpoczęliśmy akcję monitoringu terenów , by gdy się wyklują młode łatwo było odnaleźć gniazda i zabezpieczyć specjalnym ogrodzeniem. Okazało się , że liczba par błotniak jest największa jaką udało się do tej pory zarejestrować. Radość nasza nie trwała jednak długo. Z początkiem czerwca temperatura spadła do kilku stopni i lało przez kilkanaście dni. Wszystkie gniazda położone w rzepaku poniosły straty. Wyziębienie i wymycie jaj przez wodę dokonały 70% liczby strat .
Na szczęście 30% par założyła gniazda w zbożach typu żyto czy pszenżyto. Niektóre błotniaki powtórzyły lęgi. Jednak liczba ta nie była już tak duża jak zapowiadało się jeszcze w maju.

tokowisko


W czasie wysiadywania jaj przez samicę , nie zbliżamy się do gniazd . W tym czasie zaznaczamy tylko , gdzie ewentualnie może znajdować się gniazdo prowadząc obserwację za pomącą lornetek. Gdy fundusz pozwala , łapiemy też samce w sieci ornitologiczne obrączkując je i od czasu do czasu wybranym osobnikom zakładamy nadajniki które sporo kosztują.
tu opis szerszy o nadajnikach - http://pygargus.pl/article/blotniaki-lakowe-z-gps

Przeciwnikom od razu mówię ,że dzięki odczytom jakie udało się zebrać dużo więcej wiemy na temat tych ptaków. Dane te służą nam do tworzenia nowych stref ochronnych, czy też zrozumienia wpływu rolnictwa na liczebność tych ptaków. Wiemy też , gdzie w Afryce tworzyć strefy ochronne. Znamy ich i afrykańskie tereny łowieckie i polskie.
W sumie błotniak łąkowy to bardziej ptak afrykański niż europejski. Prawie 8 miesięcy przebywa w Afryce.
Ptaki po stratach na noclegowiska zbierają się w jednym miejscu. Na jednym polu potrafi siedzieć od 30 do nawet 50 ptaków . W dzień rozlatują się po okolicach by coś upolować do jedzenia.

Po wykluciu się młodych rozpoczyna się akcja wyszukiwania i grodzenia gniazd . Robi się to w grupach dwu osobowych. Przy polu , na którym wcześniej mniej więcej widziano błotniaki , czekamy na przylot samca z przekąską dla młodych. Gdy pojawi się samiec samica z krzykiem wylatuje i przejmuje pokarm od samca .


Po tym pokazie siada gdzieś na łące i zjada np. głowę a resztę zanosi do gniazda. Wtedy to właśnie widzimy gdzie jest gniazdo. Jedna osoba zostaje przy samochodzie , a druga maszeruje z wysoką tyczką w stronę gniazda i za pomocą krótkofalówki naprowadzana jest na gniazdo. Zaznaczamy miejsce gniazda. Teraz jest pora , by znaleźć właściciela pola i powiadomić o zamiarze postawienia ogrodzenia. Rozmowa przeważnie jest krótka i rolnik bez problemów daje zgodę na delikatne bądź co bądź wydeptanie w miejscu gniazda zboża. Na spotkaniach rolno środowiskowych gospodarze są uczeniu o takich akcjach. Zdarzają się jednak osoby , które żądają zapłaty lub nie pozwalają na stawianie ogrodzeń. Wtedy zostaje powiadomienie rolnika o tzw uprawianiu pola w trybie zgodności wzajemnej. To znaczy , że jeżeli rolnik bierze dotacje z programu rolnośrodowiskowego( a bierze ją ponad 90%) to nie ma wyjścia i musi się zgodzić na ochronę i czynności związane z tą ochroną. Jeżeli nie wyraża na to zgody , można wystąpić o zabranie i wstrzymanie dopłat na dłuższy np. 5 letni okres. Na szczęście nie mieliśmy jeszcze takich rolników , którzy by odmówili . Po rozmowach z właścicielem razem znosimy ogrodzenie i pastucha elektrycznego by żaden lis czy pies nie pożarł młodych. Po zabezpieczeniu gniazda , wycofujemy się zawsze tą samą drogą i rozsypujemy specjalne zapachowe kulki , by odstraszyć lisy. Kulki te pachą lawendowo , czego lisy nie znoszą .

widoczny pastuch elektryczny


Ciekawostką z odczytów jest to ,że samiec po pokarm potrafi odlecieć na 18 km. Jest to spory kawał drogi od gniazda. Z monitoringu widać , że samce polują na słabe pisklaki czy nornice , znaczy treściwy pokarm , a samice przy samych gniazdach na przekąski w postaci np. szarańczaków.

polowanie na owada


Kiedy rozpoczynają się żniwa , a młode są jeszcze nie lotne , zostawiamy telefon u rolnika , by ten gdy będzie chciał kosić powiadomił nas o tym fakcie. W dniu koszenia przyjeżdżamy na miejsce i wyjmujemy młode z gniazda na czas koszenia , a później wkładamy z powrotem . W ten sposób rolnik wykosi całe pole, nie ma strat a młode są bezpieczne i mają mniejszy stres.

młody nielot odnoszony na miejsce po skoszeniu pola


W sierpniu błotniaki odlatują a młode , które udało nam się ocalić powrócą do nas po dwóch latach spędzonych w Afryce , by budować nowe rodziny. Po odczytach widać , że samce potrafią wracać w pobliże swoich miejsc narodzin , a samice zmieniają lokalizacje

młode w pełni gotowe do wylotu do Afryki

 
 

szycho 
małomówny
Tomasz SzyszkoDołączył: 23 Lut 2010
Posty: 285
Skąd: zachodniopomorskie

Wysłany: 2012-09-10, 08:26   

turbol, świetna robota. Gratuluję pasji i możliwości jej realizowania.
Mam nadzieję, że błotniaków wam nie zabraknie.
_________________
www.tomaszszyszko.pl
 
 

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna ŻelichowskaDołączyła: 01 Sty 2011
Posty: 1598
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2012-09-10, 19:52   

Wspaniała relacja. I ta, i poprzednia! Brawo Andrzeju! :bravo: :bravo: Cieszy że ptaki mają stworzone bezpieczne warunki do rozwoju. :-D Podziwiam Twoją pracę i zaangażowanie, mogę sobie wyobrazić jak dużo czasu to zabiera i ile km trzeba przerobić w danym roku! :shock:
Martwi oczywiście to, że pełna niebezpieczeństw jest ich droga do Afryki i z powrotem. Tam, to już nie wiem jak jest... :roll:
A co do nadajników - należę do osób, które są zbuntowane z powodu zakładania szponiastym (również sokołom) nadajników, ale głównie dlatego, że te urządzenia są ogromne (jak na tak niedużego ptaka), a na dodatek z wystającym drutem! :-( Jestem przekonana, że z tym dużym nadajnikiem młody ptak (jeszcze bez dostatecznego doświadczenia w lataniu i polowaniu), ma mniejsze szanse na przeżycie i wyjście bez strat z trudnych sytuacji.
Nie będę miała nić przeciwko temu jeśli nadajniki zostaną zminiaturyzowane do wielkości 2-3 cm. Nie rozumiem, dlaczego nie można tego zrobić? :klup2: Urządzenia elektroniczne są przecież miniaturyzowane ...

Niektóre zdjęcia wybitnie dokumentacyjne, ale wiele cudownych! To taka mała nagroda za opiekę nad błotniakami, że możesz je fotografować ... :-)
_________________
Szanujmy ptaki żyjące w naszym mieście. Bez ptaków środowisko miejskie będzie szare i nieprzyjazne ...
 
 

turbol 
Administrator
Andrzej

Dołączył: 23 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Biała Podlaska

Wysłany: 2012-09-10, 20:24   

Dziękuję ślicznie.
Haniu młodym nie zakładamy nadajników.
 
 

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia


Dołączył: 27 Paź 2006
Posty: 4157
Skąd: Opole

Wysłany: 2012-09-10, 21:10   

nie robiles fotek ale masz ciekawe relacje co niekiedy nie odda zadna fotka
_________________
www.marekpaluch.pl
www.fotoneo.pl
 
 
 

Hanka 
forumowy nudziarz
Hanna ŻelichowskaDołączyła: 01 Sty 2011
Posty: 1598
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2012-09-10, 21:54   

turbol napisał/a:
Haniu młodym nie zakładamy nadajników.


Dziękuję :-) To mnie pocieszyłeś ... :-) :-)
_________________
Szanujmy ptaki żyjące w naszym mieście. Bez ptaków środowisko miejskie będzie szare i nieprzyjazne ...
 
 

monia 
małomówny
Monika PastrykiewiczDołączyła: 13 Lis 2010
Posty: 234
Skąd: gogolin

Wysłany: 2012-09-11, 13:35   

turbol świetna relacja czytałam z zapartym tchem i zainteresowaniem:bravo: niesamowite być tak blisko tych ptaków a przede wszystki zaangażowanie w temat błotniakowy.Poproszę więcej takich tematów:)
_________________
http://przyropol.blogspot.com/ - wieści z terenu i nie tylko:)
 
 
 

evilseed 
milczek
Kamil WilkosDołączył: 06 Lip 2011
Posty: 160
Skąd: Kraków

Wysłany: 2012-09-18, 06:52   

Bardzo fajna relacja. Będzie jakieś naukowe opracowanie tego materiału? Chętnie przeczytałbym coś więcej
_________________
Jest 10 rodzajów ludzi, ci co rozumieją arytmetykę binarną i ci co jej nie rozumieją.
 
 

Marek-frotka 
małomówny
Marek GłowackiDołączył: 14 Mar 2011
Posty: 284
Skąd: Toruń

Wysłany: 2012-09-18, 07:46   

Dobra robota :bravo: :bravo: - trudno znaleźć gdzieś tego rodzaju informację.
Dla mnie jako laika - bezcenne.
_________________
www.frontera.com.pl
 
 

turbol 
Administrator
Andrzej

Dołączył: 23 Lis 2010
Posty: 242
Skąd: Biała Podlaska

Wysłany: 2012-10-06, 07:57   

Dziękuję serdecznie.
evilseed napisał/a:
Będzie jakieś naukowe opracowanie tego materiału? Chętnie przeczytałbym coś więcej

Kamilu tu można poczytać o wszystkim co robimy :
http://pygargus.pl/publikacje
 
 

evilseed 
milczek
Kamil WilkosDołączył: 06 Lip 2011
Posty: 160
Skąd: Kraków

Wysłany: 2012-10-07, 13:34   

Dzięki wielkie za linka, zabieram się za lekturę :mrgreen:
_________________
Jest 10 rodzajów ludzi, ci co rozumieją arytmetykę binarną i ci co jej nie rozumieją.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

kontakt: galeria@ptaki-foto.pl

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group designed by szpak