Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Hyde Park » Wynagrodzenia za prawa autorskie

Wynagrodzenia za prawa autorskie
Autor Wiadomość

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-07-21, 14:23   Wynagrodzenia za prawa autorskie

Dostalem ostatnio kilka zapytan zwiazanych ile zadac za zdjecia np do kalendarza czy gazety
a i za namowa Andrzeja Wierzbieńca z Łowca Polskiego i namiarami na taki cennik przekazuje i podpinam temat aby zawsze byl widoczny w naszej galerii
to co ostatnio dzieje sie na rynku i niektorych agencjach to prosi o pomste do nieba :pif:

Tabele minimalnych wynagrodzeń
http://www.zpaf.waw.pl/im...paf-04-2005.pdf

zrodlo Związek Polskich Artystów Fotografików

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2011-07-21, 14:46   

:-)
Ostatnio zmieniony przez Piotr 2011-07-21, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  

Juria0 
rozkręcam się
Rafal Jura

Wysłany: 2011-07-21, 14:50   

Napisze tak nie czytalem calosci ale nie rozumie tych tabel!

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-07-21, 15:23   

a czego nie rozumiesz Rafał ?? u ciebie tyle samo tylko w euro :)

Juria0 
rozkręcam się
Rafal Jura

Wysłany: 2011-07-21, 15:31   

Marek nie kumam tych liczb i tyle nie wiem czy to cena za zdjecia czy co?

[ Dodano: 2011-07-21, 14:33 ]
U mnie tez juz kolorowo nie ma w tamtym tygodniu sprzedalem 17 zdjec cena 10-15 euro za sztyke a sprzedawalem po 25 bez problemow i pytano mnie wtedy czemu tak tanio a teraz kazdy pyta czy nie dalo by sie taniej! Wiec skonczyly sie dobre czasy hahaha!

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2011-07-21, 16:03   

Marku, fajny temat - sam się czasami zastanawiam jakby to było...
Ale tabela z linku jest nieaktualna (do marca 2006) i raczej dla członków ZPAF.
A inni...?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-07-21, 16:29   

myslisz Tomku ze ceny poszly w dol ??
a czym sie roznisz Ty od czlonka zpaf ??

czy stawka 20-30 zl to normalna stawka za zdjecie albo za darmo fotka oddana z tekstem "bo zaistniejesz " :mrgreen:

Amedos 
milczek
Michał

Wysłany: 2011-08-02, 20:49   

Jedna rzecz mi tutaje nie daje spokoju. Od razu napisze, że nigdy nie robiłem fot pod kontem zarabiania, a nie też zaistnienia. Foce ptaki bo je lubie.
Kiedys trafiłem na jakiś bank zdjęć i jakaś sikorka, na zdjęciu wyglądała jakby ją coś przejechało, kosztowała 40 zł. Macie bardzo dobre zdjęcia i co ? sprzedajecie je po 20-30 zł.
Szczerze, patrząc na swój trud jaki wkładam w obserwacje, gdyby mi ktoś zaproponował 20 zł, to chyba bym mu w gębe dał. Dziś 20 zl nie ma wartości, więc taka propozycja to upodlenie drugiej osoby.
Dla mnie jeśli ktoś potrzebuje do czegoś wykorzystać zdjęcie, to zarabia na tym.
Faktycznie tak jest, czy tylko nie chcecie pisac ile ?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2011-08-02, 23:05   

Amedos, carta blanka placi za fotke do albumu 70 zl ale juz inne cwaniaczki do tej samej cartablanci skupuja od autorow po 20-30 zl albo i za darmo wpajajac im ze zaistnieja

normalne wydawnictwa placa wiecej za fotke a inni placa tak jak jest wtym cenniku
tyle z mojej strony moze wiecej cos napisza inni jak zostaja oszukani albo zwodzeni przez niekture agencje

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2011-08-03, 00:39   

Jak sami nie będziemy szanować swojej pracy, to inni tez nie uszanują jej finansowo. Kiedy idziecie do prywatnego gabinetu lekarskiego , to ile kosztuje wizyta? Jakie są uzasadnione przyczyny tej wysokości? Można powiedzieć , ze i takie same jak ceny za niemal wszystkie fotki krasek jakie tutaj są. Problemem jest jednak ta część ludzi, którzy dają się nabierać na "zaistnienie"za 10 zł i opchają 10 fotek i są szczęśliwi , bo i następnym razem sprzedadzą 20 , nie szkodzi że po 5, ale opchają. Szkoda, ze nie mają wyobraźni, ile mogliby zarobić gdyby sami sobie i innym nie psuli rynku. Dla tego chyba zaistniał też i ZPAF i inne stowarzyszenia zawodowe. Ale to oczywiście inna bajka już.
Agencje chcą wydać jak najmniej za jak najlepszy towar a każdy z nas chciałby otrzymać godne pieniądze za swoją pracę. Nota bene 50 zł za fotkę to też jest śmiech. Jeśli przeliczyć to na czas związany z wykonaniem fotografii w terenie to ile wyjdzie? 1PLN/h czy mniej? Nawet jeśli nie fotografujemy dla kasy tylko dla przyjemności, dla siebie. Amedos słusznie stwierdził, takie kwoty to po prostu brak szacunku dla nas i naszej pracy.

Amedos 
milczek
Michał

Wysłany: 2011-08-03, 21:23   

W taki sposób napewno nie zaistnieją. Chyba że Ci co kase na nich zbiją. Niestety tutaj macie chyba poważny problem, coraz więcej ludzi kupuje sprzęt, a co za tym idzie, coraz większe ilości fotek pokazują się w necie. Zasada będzie prosta, jak nie Ty to kto inny.
Prawo rynku.
Według mnie, czasy kiedy na takiej fotografii można było zarobić już dawno minęły. Niestety mają możliwość szukania frajerów, za tak zwane zaistnieć, a że wielu jest na to łapczywa, to sprzeda siebie razem z aparatem.
Życze sukcesów w sprzedaży ;)
Za 20 zł to można sprzedać fotke z patykiem, na którym siedzial zimorodek.

Mirosław Matus 
niemowa
Mirosław Matus

Wysłany: 2011-08-03, 22:20   

Podobny temat z forum
http://fotoptaki.art.pl/viewtopic.php?t=1171

Odpowiedz do tematu