Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć » Czatownia

Czatownia
Autor Wiadomość

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-01-26, 10:18   Czatownia

Przymierzam się do zakupu czatowni - patrzyłem na str. Traperzy.pl i nie wiem na którą się zdecydować, może ktoś z Was doradzi?
Tu Link
Może ktoś ma lepszą propozycję, proszę o poradę.

szycho 
małomówny
Tomasz Szyszko

Wysłany: 2013-01-26, 11:51   

siwy49, ja mam wersję Enigma. Fakt nie tego producenta, ale poza drobnymi szczegółami b.podobny.
Na razie używam go przy karmnikowych sesjach - sprawuje się rewelacyjnie. Ciemne wykończenie od środka to bdb pomysł. Trzy duże okienka i trzy małe z siatką maskującą - akurat na obiektyw i do swobodnej obserwacji. A i coś, co mnie zaskoczyło - szybciej się składa niż rozkłada ;-)

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-01-26, 13:13   

szycho napisał/a:
Na razie używam go przy karmnikowych sesjach - sprawuje się rewelacyjnie.

Ciekawe, jak się sprawdza w terenie np: pod lasem.
Ja chcę go ustawić pomiędzy małymi sosenkami, które rosną w odległości 50m za moją działką, dodatkowo chcę zamaskować czatownię gałęziami itp.
Nad przyległą dziką łąką patrolują różne drapieżne ptaki, przelatują żurawie, dzikie gęsi itd, podchodzą też różne dzikie zwierzęta.
Może się sprawdzi taka czatownia.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-01-26, 16:12   

tego czegos nie kupuj dlamnie to budki wartownicze :)

tylko cos z tego
http://www.traperzy.pl/na...nigma-p-54.html

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-01-26, 16:19   

Marek Paluch napisał/a:
tego czegos nie kupuj dlamnie to budki wartownicze :)

tylko cos z tego
http://www.traperzy.pl/na...nigma-p-54.html

Właśnie o tej z Twojego linku myślałem.

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-01-26, 19:11   

fajne te namioty, tylko kurczę drogie :-( Ja jednak kupuję taki http://allegro.pl/namiot-...2970545483.html

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2013-01-26, 19:33   

Nie polecam . Miałem taki i się pozbyłem . Choć za taką cenę ? . Będziesz musiał wyciąć sobie okienko . Zamki się psują i raczej wszystko w nim z zewnątrz widać .

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-01-26, 19:50   

Piotr, tam jakies okienko widac wycięte. No ale skoro mówisz, ze szajs no to sam nie wiem...

Wlodeks 
gaduła

Wysłany: 2013-01-26, 20:07   

Ja kupiłem podobną jak na Trapezry.pl i jestem zadowolony. Na razie testowana w ogrodzie pod karmnikiem, ale wygodnie się można rozłozyć, jest miejsce na statyw, dobra widocznoścć, okienka zabezpieczone siatka, i dodatkowy plus, wewnątrz jest czarna,)) W miarę lekka, szybciej sie składa niż rozkłada. Cena o połowę niższa niż u traperów:
http://www.jula.pl/czatownia-zkrzesem-790127
;-)

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-01-26, 20:14   

Wlodeks, fajną kategorią ma ta Twoja czatownia na tym sklepie :mrgreen: - "sprzęt myśliwski i rzeźniczy" :mrgreen:

Co do samej czatowni fajnie wygląda.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-01-26, 20:17   

Cytat:
Cena o połowę niższa niż u traperów:

bo to nie STEALTH GEAR ;-)

pstrykacz 
niemowa
Marek Wtorek

Wysłany: 2013-01-26, 20:17   

Ha, ha, tez ma taką z Juli, fajna. :-)

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-01-26, 20:21   

Jakie ma wymiary ta budka z Jula?

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2013-01-26, 21:25   

Ja sobie powiedziałem że nie kupię nic taniego ( fajnie wygląda ) ale nie jest praktyczne . Lepiej dozbierać albo kupić na raty coś dobrego i sprawdzonego .

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-01-26, 21:29   

Piotr, dzięki odpuściłem sobie już tą z allegro :-) Masz rację.
Za to spodobała mi się ta czatownia z Jula. Tylko jest taki problem, że z tego co widzę to nie prowadzą oni sprzedaży wysyłkowej a do najblizszego marketu jula mam 140km :-(

Nemeo
milczek
Artur Michalak

Wysłany: 2013-01-27, 01:07   

Polecam czatownie firmy Cabelas, świetnie wykonana, z doskonałymi zamkami firmy YKK.

http://www.cabelas.com/ca...ies/_/N-1100113

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-01-27, 01:18   

Wlodeks, czatownia jest fajna , mialem juz dwie i w dwoch mi krzeselka pekly ,a waze 110kg , mam nadzieje ze w PL robia bardziej wytrzymalsze krzeselka niz tu :mrgreen: :mrgreen:

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-01-27, 11:25   

Czatownia zakupiona, czekam na dostawę - dokładnie TA :->

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-01-27, 13:42   

bedziesz z niej zadowolony a nie tylko ty bo na tyle jest obszerna ze pomiesci 2 osoby

Piotr 
gaduła
Piotr Straznikiewicz

Wysłany: 2013-01-27, 13:48   

Potwierdzam - dobry wybór :-) .

PatrykO 
milczek
...

Wysłany: 2013-01-27, 14:31   

Sylwek. Bo ty gruby jesteś i krecisz się zawsze jak ten ..... po gaciach:):):):)

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-01-28, 17:16   

Wlodeks, pstrykacz, może ktoś z was mi podać orientacyjne wymiary tego namiotu z jula? :-) Byłbym wdzięczny :-)

BOJAN 
małomówny

Wysłany: 2013-01-29, 20:19   

Sławek Wojtczak, wymiary pewnie bardzo zbliżone do czatownia Stealth Gear

Wysokość – 135 cm
Szerokość – 85 cm
Głębokość – 125 cm

Adam Fichna 
niemowa

Wysłany: 2013-01-30, 18:25   

Czy w tym namiocie Stealth Gear jest możliwość fotografowania z bardzo niskiej pozycji?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-01-30, 18:55   

po wycieciu otworow niestety ja kiedys chcialem to zrobic na zamek ale nigdy nie bylem dobrym krawcem

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-01-30, 18:55   

po wycieciu otworow niestety ja kiedys chcialem to zrobic na zamek ale nigdy nie bylem dobrym krawcem

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-01-30, 20:56   

Adam Fichna, jest mozliwosc

tedy , ktoredy wchodzisz do namiotu , bo zamek jest do samego dolu , ale namiot delikatnie skosem bedzie stal :-) :-)

Adam Fichna 
niemowa

Wysłany: 2013-01-30, 21:02   

Myślałem nad tym, ale chyba jednak postaram się wyciąć dziurę z przodu i obszyć. Będzie wygodniej z obserwowaniem mając duże okno u góry po tej samej stronie.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-01-31, 00:11   

Twoja wola , Twoj namiot

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-01, 21:39   

MI chyba mimo wszystko szkoda by było ciąć namiot za 500zł :) wolałbym sie meczyć przez zamek, albo leżeć pod siatką i plandeką jak deszcz pada ;) A pozatym takie rozwiązanie nie bedzie sie tak rzucało w oczy jak wielki namiot :)

Ja kupiłem ten z Jula, ale zobaczę go dopiero w niedziele, jak wróce do domu, ciekaw jestem jak to wygląda :)

PS: podziekowania dla Marcin Stefańczyk za pomoc w zakupie :mrgreen: u mnie nie ma tego marketu...

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-01, 21:44   

Sławek Wojtczak, nie ma sprawy, polecam się na przyszłość. Odwdzięczysz się w naturze :mrgreen: Oczywiście pierzastej naturze ;-)

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-02, 20:35   

Coś się tam pewnie znajdzie dla Ciebie Marcin ;-) Z pierzastych oczywiście ;-)

Dobra, wróciłem wcześniej do domu, namiot z Jula rozłożony stoi w pokoju :mrgreen: Ale nie dlatego, że nie mogę złożyć, tylko niech się trochę wyśmierdzi z nowości ;-) Generalnie czatownia ok. Na okienkach dodatkowa siateczka doczepiana na rzep, wygodne krzesło, miejsca w środku sporo a mam prawie 2m wzrostu :) Jedynie zamki nie wzbudziły mojego zaufania jakoś, no ale zobaczymy. Jutro jak pogoda dopisze to rozstawie go w terenie i wykonam jakąś małą dokumentację fotograficzną jak ktoś zainteresowany ;-) Ale generalnie podoba mi się ten wynalazek :)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-02, 21:24   

jak skladanie ??

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-02, 21:38   

Marek nie składałem jeszcze :mrgreen: Ale jeśli koledzy mówią, że składanie szybsze jak rozkładanie, to pewnie nie ma problemów, bo ja rozłożyłem go w kilka sekund chyba ;-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-03, 00:04   

to sprobuj w domu bo w terenie mozesz poploszyc cala zwierzyne :)

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-03, 00:40   

Ciężka ta czatownia.

Emil Dzienniak 
Zło konieczne

Wysłany: 2013-02-03, 09:35   

Sławek , zrób pare fotek i opisz co i jak, dołączymy to do działu testy. Zawsze to jakoś bedzie pomocne innym w podjęciu decyzji za czy przeciw.

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-03, 18:16   

Marcin Stefańczyk napisał/a:
ciezka ta czatownia

Duże krzesło swoje waży.

Emil Dzienniak napisał/a:
Sławek , zrób pare fotek i opisz co i jak, dołączymy to do działu testy. Zawsze to jakoś bedzie pomocne innym w podjęciu decyzji za czy przeciw.

W wolnej chwili wykonam kilka zdjęc, może nawet jutro bo zasiadkę szykuję.

pol 
niemowa
Paweł Trypka

Wysłany: 2013-02-03, 18:48   

Sławek Wojtczak napisał/a:
W wolnej chwili wykonam kilka zdjęc

nie ociągaj się, nie ociągaj bo koledzy czekają :-D

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-03, 19:56   

pol napisał/a:
nie ociągaj się, nie ociągaj bo koledzy czekają :-D

Spoko, może jutro :mrgreen: Dziś nie było kiedy, cały dzień łaziliśmy po lesie, szukając śladów jakichś wilczych ofiar, nóg nie czuje :-P

Girdian 
milczek
Tomasz Walkowiak

Wysłany: 2013-02-04, 15:12   

I jak tam z zdjęciami :-)

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2013-02-04, 16:56   

Również czekam na zdjęcie. Myślę nad kupnem tego namiotu.

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-04, 18:19   

Chopy, u mnie lało cały dzien, nie było okazji przetestować, a wierzcie mi, że sam jestem ciekaw :-P Ale wg mnie namiot jest w porządku można brać go. Kolorystyka nie jest abstrakcyjna, bardzo naturalna.

Aquila 
małomówny
Karol Waszkiewicz

Wysłany: 2013-02-05, 00:13   

Sławek jak będziesz robil zdjęcia to zwróć uwagę ile obiektyw będzie wystawał z okienka i jakie są możliwości ustawienia statywu od siedziska. O ile przy długich lufach zastanawia mnie ile będzie wystawać obiektyw przy zajęciu wygodnej pozycji to przy krótkim obiektywie ciekawi mnie jak krzesełko można(czy można?) podsunąć do przodu. Jeszcze jeden parametr-wysokość od ziemi do obiektywu w okienku. Wybieram się pod koniec marca do Polski i głównie chciałbym użyć go do fotografowania Żurawi.

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-05, 14:03   

Rozstawiłem dzisiaj tą czatownie na łące i chwilę w niej posiedziałem, bardziej z ciekawości, żeby sprawdzić jak sie z tego fotografuje i wykonać obiecanych kilka zdjęć niż w celach stricte fotograficznych :-)

Oczywiście tematem rozprawy jest dość interesująca i chyba najtańsza z dostępnych w Polsce czatowni do fotografowania przyrody ;-) Kupiłem ją w markecie Jula za 199zł. Na allegro są takie same, ale 100zł droższe. U mnie nie ma tego marketu, więc poprosiłem Marcina Stefanczyka o pomoc.
Rozłożenie czatowni nie jest trudne, wg mnie gorzej jest ze złożeniem tego ustrojstwa i spakowanie go do dość ciasnego wora, który jednak mógłby być trochę większy.

1) Wyciągamy czatownie z worka i rozstawiamy krzesełko. Następnie pałąki, wraz z materiałem przekładamy przez oparcie i jeden z nich montujemy równolegle z oparciem aby nam się na głowe nie gibał ;-) Jeśli jest wiatr, materiał można przytwierdzić do ziemi za pomocą śledzi, znajdujących się w komplecie.

2) Siadamy na krzesełko. Jest ono umocowane na stałe, nie można go ani podsunąć ani odsunąć. Na kolana bierzemy aparat. Złożony statyw również wędruje do środka. Przekładamy przez głowę pałąki z materiałem namiotu. Są one zamocowane do rogów krzesełka, więc nie ma problemu z nimi. Zasuwamy zamek wejściowy i otwieramy przednie okienko.

W większym otworze jest mniejsze - takie 2 w 1. Mniejsze okienko jest wystarczające i wg mnie nie ma potrzeby używania tego większego do fotografowania.

Rozstawiamy statyw i na statyw montujemy obiektyw. Niestety nie mam zdjęć z wystającym obiektywem, bo ciężko go zamontować z zewnątrz i nie kombinowałem. Do obiektywu dopasowuje się ta siateczka. Siedząc na krześle, z daleka zbytnio nie widać przez tą siateczkę tego co się dzieje na zewnątrz. Obraz się zlewa i żeby coś zobaczyć, trzeba się trochę zbliżyć.
Ja dwumetrowy chłop, niewątłej postury nie miałem problemu aby się w środku zmieścić ze statywem i obiektywem 500/4. Ba, nawet jest sporo wolnego miejsca jeszcze ;-) Komfort jest, choć jedynie trochę krzesełko ma za luźny materiał na siedzisku i czuć pod udami przednie metalowe pręty trochę. Jakiś plecak też powinno się upchać.
Obiektyw jest na wysokości około 90cm nad ziemią. Wysokość moim zdaniem idealna do ssaków, żurawi czy do fotografowania różnych gatunków ptaków na przygotowanych patykach. Ponadto z dłuższym obiektywem 400/500/600mm perspektywa i tak się trochę obniża na większej odległości z jakiej będziemy fotografować.
Początkowo mówiłem, że zamki są wątpliwej jakości, ale teraz uważam, że nie jest z nimi tak źle. Po bokach czatowni mamy dwa okienka obserwacyjne, również przysłonięte siateczką, więc mogą byc cały czas otwarte bez obawy, że zobaczy nas zwierz/ptak. Środek czatowni jest idealnie czarny. Nie widać żadnych prześwitów jak to bywa w tanich namiotach. Rysunek/kolor na zewnątrz jest wg mnie bardzo fajny. Kolory naturalne, przeważają liście dębu. Nie trzeba nawet narzucać dodatkowo siatki maskującej. Niektóre nawet mają bardziej abstrakcyjne kolory niż te z namiotu ;-)

Jak rozłożenie nie przysparza większych problemów, tak ze złożeniem może być już lekki problem. Musze przyznać, że jak ją wczoraj w domu składałem, to nawet na czole pojawiło mi się kilka kropel potu i załączyłem kilka przekleństw hehe ;-) No ale nie jest tak strasznie. Wykonujemy te same czynności co przy rozkładaniu, tylko w odwrotnym kierunku. Odchylamy pierwsze pałąki, opierając je o ten ostatni, przymocowany do oparcia krzesełka. Odblokowujemy go i całość przerzucamy do tyłu. Łapiemy za nogi krzesełka i składamy go. Musimy dość mocno je ścisnąć, a na koniec zapiąć paskiem z klamrą. Potem upychamy do wora, lub jak ktoś się nie chce męczyć wrzucamy tak do samochodu. Jeśli się mocno go ściśnie do wora wchodzi bez większych problemów.

Podsumowując czatownia z Jula, jest godna polecenia i z powodzeniem może być wykorzystywana do fotografowania przyrody. Nie mogę jedynie na razie nic powiedzieć o wytrzymałości, ale zobaczymy po kilku zasiadkach. Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony :) Teraz tylko czekam na przylot żurawi, bo to o nich myśląc zakupiłem ten wynalazek ;-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-05, 14:55   

patrzac sie na twoja lufe to wydaje mi sie ze caly sprzet z ledwoscia miesci sie w tym namiocie a jeszcze ty tam jestes a gdzie duzy plecak ?
chyba osoby z klaustrtofobia moga o tym namiocie zapomniec :)

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-05, 15:02   

Marek, naprawdę jest dużo miejsca, nawet z lufą :mrgreen: Z boku jeszcze zmieści się plecak mój.
Szkło stało trochę bliżej mnie więc może dawać takie złudzenie, że jest wieksze od namiotu :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-05, 15:43   

no trzeba to zobaczyc w realu albo w przekroju :)
poprosze o takie fotki :)

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2013-02-05, 17:38   

Sławek czyli zadowolony jesteś z zakupu?

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-05, 17:41   

Sławek Wojtczak napisał/a:
Marek, naprawdę jest dużo miejsca, nawet z lufą :mrgreen: Z boku jeszcze zmieści się plecak mój.
Szkło stało trochę bliżej mnie więc może dawać takie złudzenie, że jest wieksze od namiotu :mrgreen:

Pocieszaj się, pocieszaj, ale chciałbym Cię zobaczyć po 4-6godz. zasiadki w marcu szczególnie, kiedy przygrzeje słońce. Z tego co widać na zdjęciu to wejście jest z przodu i innego niema i jak będziesz musiał wyjść za potrzebą to dopiero będzie galimatias. :klup2:

Odpowiedz do tematu