Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Hyde Park » Hortobagy

Hortobagy
Autor Wiadomość

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2007-12-27, 22:02   Hortobagy

Tutaj wszystko o wypadzie pisac
kazdy kto cos znajdzie ciekawe miejsca gatunki ptakow ktore mozna sfocic w tych terenach plus techniczne sprawy

niewiem czy z wawy czy warto ? bo jesli tylkojedna osoba bedzie z wawy to niewarto płacic za np 300 km busa jesli do budapesztu jest 700 :) )
trzeba zobaczycgdziebedzie najwieksze skupisko ludzia albo zrobic zbiorke w optymalnym miejscu

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-27, 22:10   

mz nie warto, ale dobra baza wypadowa jest krakow

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2007-12-27, 22:46   

to stwierdzimy jak bedzie lista uzytkownikow
tzreba by ja powoli przygotowac i miejscowosci gdzie mieszkaja
krakow moze byc drogi w wynajeciu busów ??

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-27, 23:06   

guest1 napisał/a:
krakow moze byc drogi w wynajeciu busów ??

nie zapominaj o moim uroku osobistym :mrgreen:

a na powaznie poprosze znajoma z krk, rozejrzy sie i wykloci o cos tanszego.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-28, 11:54   

rozmawialam z kolezanka z grodu kraka, po nowym roku bede miala wykaz co i jak odnosnie kosztow.

nie wiem tylko na ile jedziemy
---------------------------------
za km prawdopodobnie moze wyjsc 1-1,20, moze uda sie potargowac.
szperalam sobie po necie, oferty prywatne kraków-budapeszt-kraków 180,-pln, w jedna stronę 120,-pln :mrgreen: (jak ktoś ma ochotę)
mysle, ze max powinno byc 200 od lba,a le należy doliczyć dojazd do krk, w zależności gdzie kto mieszka. koszt z wawy w zaleznosci ktora klasa to 81-117,-pln.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2007-12-28, 14:55   

czy nie lepiej sie zastanowic nad własnym transportem i np jechac w w 2 lub 3 osoby na samochod wtedy rozbije sie koszt ??
bo trzeba tez liczyc ze trzeba bedzie poruszac sie jeszcze tam i to sa dodatkowe koszty

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-28, 15:11   

marku, nie wiem. jezeli bedzie nas troche wiecej, mysle o np 15 osobach kalkuluje sie pojechac busem. koszt w obie strony to moze byc niecala 100 :)
przy 6 osobach chyba lepiej zapakowac sie na 2 samochody.

napalilam sie na ten wyjazd jak cholera :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2007-12-28, 15:56   

no nielicz na taka frekwencje bo wycieczka chyba niebedzie tania ale nie powinna byc tez droga

Moze tytaj zrobimy liste i ja bede uzupełniał

1 Aga
2 Iga
3 Leszek
4 Marek

nastepni prosze sie dopisywac
proponuje jesli ktos bedzie zainteresowany przemyslec wyjazd mamy duzo czasu
ale za jakis czas trzeba bedzie składac pieniadze naprzejazd i osoby ktore sie zadeklaruja i wpłaca niebeda mieli mozliwosci odzyskania kaski
co wy nato ??

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-12-28, 22:38   

Ja chętnie bym pojechał, tylko jaki termin planujecie, i na ile dni ?

Mam busa, tyle tylko, że na 6 osób do tego potężna przestrzeń bagażowa, wiem że mało miejsc, lecz jak nie będzie się kalkulowało wynajmować busa, to można i tak.
Zużycie paliwa to 10l/100km wszelkie ubezpieczenia już są wykupione.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-28, 23:44   

mowie od swojej strony - kwiecien, max tydzien. wszystko do dogadania sie.
wlasny bus brzmi zachecajaco :)

marek, policz nam trase to bedziemy wiedziec ile kasy potrzeba na paliwo i zaczniemy inkasowac kase :-P

zajme sie namierzeniem kwater w najblizszym czasie.

tomajk skad jestes, bo chyba sie nie znamy jeszcze :)

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-12-29, 00:52   

Jestem z okolic Wałcza, ode mnie jest na miejsce 963km tak przynajmniej podał mi GPS gdy wpisałem nazwę, Hortobagy, padła tu odległość 700km do Budapesztu, to może mi się tam coś nie zgadzać, jutro sprawdzę dokładnie.
do Krakowa nie sprawdziłem ale będzie z 500 dlatego właśnie jakoś dziwnie mało tam na miejsce.
Tyle że Kwiecień to dla mnie troszkę ciężko się wyrwać będzie, do połowy marca to mam praktycznie urlop, potem może być że nie dam rady, następny okres wolnego to lipiec i sierpień.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-29, 09:38   

tomku, bedziemy negocjowac :-D
mam nadziej, ze reszta ochotnikow rozwiniez sie wypowie :)

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2007-12-31, 10:03   

Wariant 6 osobowy busem nie jest zły.
Czyli byłoby na teraz tak:
1. Tomajk + bus
2. Aga
3. Iga
4. Marek
5. Leszek
6. wolne
Za dużo osób też nie najlepiej, bo nie wiadomo jak na dużo ludzi w jednej bandzie tam zareagują.
Co Wy na to?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2007-12-31, 13:56   

6 wolne na bagaze i juz mamy kaplet :D
jaki termin jest najlepszy na tamte tereny ??

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2007-12-31, 14:00   

tomajk napisał/a:

Mam busa, tyle tylko, że na 6 osób do tego potężna przestrzeń bagażowa

Czyli może być 6 osób, bo bagaże wejdą.

Pewno najlepszy jest koniec marca lub trochę później, początek kwietnia.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-31, 14:23   

na 6 mam chetnego:)
mamy wiec komplet

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-12-31, 14:23   

Miejsca na klamoty jest do oporu, to jest duży Sprinter, dwa rzędy foteli i 3m za fotelami wolnego miejsca, nawet spać można.
Jeśli nie znajdzie się chętny, to moja kobitka bardzo mnie naciska by jechać z nami, ale zobaczy się, pustego miejsca wozić nie będziemy z pewnością, bo i tak luzy są na maksa.
Ja tak za końcem marca bym był.

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2007-12-31, 14:26   

tomajk napisał/a:
moja kobitka bardzo mnie naciska by jechać z nami

Oczywiście, mamy więc komplet :-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2007-12-31, 14:55   

jestem tez za marcem ale trzeba by sprawdzic przeloty co sie dzieje w tym czasie na tych terenach

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-12-31, 16:29   

Z końcem marca nie będzie jeszcze tyle liści na drzewach, więc światło powinno być lepsze.
Ale oczywiście sam nie decyduję.
Proponuję tylko śledzić pogodę, tak aby nie trafić tam na jakąś słotę wiosenną, bo wtedy wiadomo że dla nas będzie to niezbyt korzystne, ja nie mam jakiś terminów, więc tak by wam pasowało.

Ps. tak troszkę OT, ale skorzystam z okazji i się was zapytam czy nie było by chętnych na wycieczkę na wyspy Azorskie na tydzień tak na początku lutego? jadę z żoną i jeszcze kolega również fotograf ale nie z tego forum też z małżonką, więc czworo jest lecz im więcej by było chętnych tym raźniej, klimacik spokojny, na środku pacyfiku, ciekaw jestem jak tam ptaśki się będą przed obiektywem zachowywać no i jakie.
Ta wycieczka oczywiście nie koliduje w żaden sposób z wyjazdem na Węgry.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2007-12-31, 18:23   

nie chce sie zbytnio wtracac do waszej wycieczki , ale czy nie uwazacie ze zbyt pozno sie wybieracie na ta wycieczke ?? uwazam ze zima jest dobra pora roku na ptactwo , wiecej ich widac i sa zauwazalne , wiosna daje juz odwilz i one latwo juz zdobywaja jedzenie :)

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2007-12-31, 18:31   

Za chwilę idę na balety, ale chcę skorzystać z okazji i złożyć wam serdeczne życzenia z okazji zbliżającego się NOWEGO ROKU.

fotosc masz rację, lecz na Węgrzech to i tak zima nie taka jak w Polsce, więc chyba wiele nie stracimy z zimowego sezonu, a przecież mamy jechać w miejsce gdzie ptaków jest masa przez cały rok i do tego nie tak wypłoszonych jak to w większości przypadków u nas w kraju.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-31, 19:21   

trzeba zrobic rozeznanie, jaki czas bedzie optymalny:)
tak a'propos to ja nie mam spiochow (tak nazywam gumowe spodenki) i zaplakalbym sie jezeli warunki beda niesprzyjajace :D

aha, mozemy przejsc do realizacji pkt 2, czyli nocleg.

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-05, 08:57   

Cytat:
aha, mozemy przejsc do realizacji pkt 2, czyli nocleg.

No i co? Czy już coś wiemy?

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2008-01-05, 18:23   

Znalazłem na szybkiego taki
pensjonat, myślę że coś w tym stylu, mogło by przypasować, cena około 50zł od osoby za dobę, ale będziemy mogli sobie ognisko rozpalić wieczorkiem. :-D

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-05, 19:51   

kolega ma sie za czyms rozejrzec, bo w necie faktycznie nie ma wyboru:(

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2008-01-05, 20:31   

Można pojechać też w ciemno, przecież to nie Zakałkazie :mrgreen: jakieś hotelisko się znajdzie.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-05, 23:02   

mozna, i nawet sie powaznie zastanawiam czy nie zaryzykowac. zawsze wyjdzie taniej mz.

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-06, 09:20   

Nie mam nic przeciwko, zazwyczaj kiedyś zawsze jeździłem w ciemno i było dobrze.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2008-01-06, 10:00   

ja moge spac na dwoze spiwory bede mial -20 :-D :mrgreen:
mnie najbardziej interesuja miejsca focenia
fotki terenow połozenia trzcin zarosli wystepowania gatunków liczebnosc podłoze dokładnie wszystkiego i najlepiej aktualne online :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-06, 10:04   

No to szukaj i wklejaj, a co, liczysz na gotowca? :-D

Popatrzyłem trochę na mapę, wydaje mi się, że trzeba pojechać tam etapowo, tzn. z noclegiem w Polsce, najlepiej blisko granicy. Granice winniśmy przekraczać w Piwnicznej więc możemy przenocować w Rytrze, jest tam taki miły pensjonacik. Z Rytra do Hortobagy jest ok. 400 km więc jak wstaniemy bardzo rano to w południe będziemy na miejscu. Będzie czas na poszukanie jakiegoś spanka i wyżerki.

W węgierskim wydaniu NG o tym Parku pisali, można sobie poczytać :zly: , a i obejrzeć fotki ptaszków http://www.geographic.hu/...galeria&id=7152

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2008-01-06, 12:15   

Mogę zrobić rundę by ludzi pozbierać, byle tylko po jakiś 600km mógł się trochę przespać.
Pomysł z noclegiem w Rytrze podoba mi się.

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-06, 13:44   

Trasa wydaje sie prosta:
Wałcz-Bydgoszcz-Włocławek :-D - Łódź-Częstochowa-Kraków-Nowy Sącz- Rytro :cyk: -Słowacja-Węgry.
Chyba tak, co?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2008-01-06, 17:53   

ja do budapesztu jechałem około 8 godz spokojnym leszczem wiec po co nocowac gdzies po drodze

tomajk nie ma sensu zebys jezdził po całejpolsce trzebawybrac centralny punkt
PROPONUJE OPOLE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
umnie mozesz kimac 24 godziny przed wyjazdem zebys nie był zmerskany

dazz 
moderator
Darek Adamkiewicz

Wysłany: 2008-01-06, 18:28   

Szkoda, że macie już komplet. Ja niestety bez poznania dokładnego terminu nie mogę się wcześniej zdeklarować. Niestety pracować trzeba, a do tego już ma kilka innych foto-wyjazdów zaplanowanych.

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-06, 19:17   

guest1 napisał/a:
wiec po co nocowac gdzies po drodze

A po to, żeby było normalnie. On ma z Wałcza dobrze ponad 1000 km więc nie należy przesadzać i nie ma chyba potrzeby jeżdżenia po nocy.
Proponując ten wyjazd myślałem o przyjemności, a nie............

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2008-01-06, 20:43   

dlatego nocleg moze byc umnie i ty Leszek bo tez z daleka jestes

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-06, 20:47   

Marku, przez Opole to nie po drodze. Jak pojedziemy przez Budapeszt to nadłożymy ze 300 km. Moja trasa, którą wyżej opisałem jest optymalna, kilka razy jeździłem nią zarówno do Miszkolca jak i Debreczyna, a Park jest bardzo blisko właśnie Debreczyna.

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2008-01-06, 21:22   

Mogę zrobić rundę, nie ma problemu, i faktycznie kimnąć się gdzieś po drodze, może nawet wieczorek zapoznawczy się zrobi. :mrgreen:
leszekel a ty gdzie zamieszkujesz ?
Przyznam że warto zebrać was, bo weźmiecie wszystkie klamoty co się mogą przydać, naprawdę miejsca na bagaż będzie oporowo, wszelkie statywy, obiektywy i namioty foto się zmieszczą, a tak to oszczędzać będziecie na walizkach. :-D

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-06, 21:24   

tomajk napisał/a:
eszekel a ty gdzie zamieszkujesz

Włocławek

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-06, 21:29   

a nie zapominacie czasem o warszawie? jak zbierac to wszystkich mz, a nie tylko wybrancow :-P

a jak nie to proponuje zebrac sie w krakowie:D

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-06, 21:35   

Napisałem optymalna trasę z Wałcza skąd jest tomajk i nic więcej. Jeżeli trasa pasuje, to na pewno jakoś sie umówimy dla każdego w najbardziej dogodnym miejscu.
Aga, jak czytałaś, Kraków też jest na trasie więc nie ma potrzeby robić zbędnego zamieszania.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-06, 21:50   

tylko sie nie klocmy :)
ale optymala trasa walcz-rytro wyglada jn :D
http://mapa.pf.pl/zaplanu...CFQpHZwod5xuKOQ

596km

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2008-01-06, 23:30   

No to w drogę, przez Włocławek do stolicy i dalej.
Pasuje jak najbardziej :-D

Henryk K.
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-07, 00:25   

Byłem z kolegą w Hortobagy w sierpniu, kilka lat temu. Świetne miejsce na wypady w pusztę, jest tam dużo stawów rybnych z ptakami wodno błotnymi np. prawie wszystkie czaple, szablodzioby, kormoran mały, itd. Sporo drapoli z kurhannikami (taki ich myszołów) na czele, są lęgowe kobczyki w kolonii lęgowej bodajże gawronów tuż przy Hortobagy, że o rarogach i orłach stepowych i cesarskich nie wpomnę. Jak macie okazję to kupcie mapę Parku Narodowego Hortobagy, jest b.dokładna i są tam zaznaczone ciekawe miejsca, pkt widokowe, stacje ornitologiczne - np. jest stacja zajmująca się badaniem i ochroną ptaków drapieżnych, gdzie rehabilituje się ptaki osłabione i chore, stację prowadzi sympatyczne małżeństwo, on jak węgierski szlachcic ze starych rycin w węgierskim stroju. Można się dogadać po angielsku i chyba po niemiecku. Jakieś 100 km na południe (niestety nazwy miejscowości nie pamiętam), jest duży rezerwat dropi - w okresie którym będziecie akurat maja toki. Jechaliśmy w tzw. ciemno i pierwszy nocleg był w hotelu czy motelu tuż przy wjeździe do miasteczka - ale drogo, następnego dnia bez problemu zakwaterow. w tzw agroturystyce u prywatn. ludzi. Dobrze żeby ktoś z was znał niemiecki. W miasteczku jest (w tedy była) tania restauracja! z dobrą kuchnią, jest i czarda - dla bogatszych turystów. Pozdrawiam jak sobie jeszcze coś przypomnę to napiszę ;-)

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-07, 09:07   

trochę wiadomości już mamy. Dzięki Henryku.

Henryk K. napisał/a:
Dobrze żeby ktoś z was znał niemiecki.

No przyznawać się, kto tam co i po jakiemu szprecha? :-)

tomajk 
niemowa

Wysłany: 2008-01-07, 11:00   

To więc tak sprawa wygląda, że moja żona nie koniecznie by jechała z nami, choć też fotografuje ptaszki, i ta moja pasja fotograficzna to właśnie od niej się zaczęła, sama planuje wyjazd w deltę Dunaju do Rumunii, właśnie organizowaną przez Ptaki Polski, lecz powiem wam, że ona perfekt po niemiecku szprecha i powiedziała że może z nami pojechać, chyba że 6 osoba jest chętna i mamy jakiegoś tłumacza i sobie poradzimy.
Ja po niemiecku kali być i nie umrzeć ale to bardzo bardzo słabo.
Jest też jeden fotograf ptasi z Częstochowy, ma chęć jechać własnym samochodem i pewnie będzie miał ze dwa miejsca wolne.

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-07, 11:51   

ja to lacina dobrze operuje :mrgreen:

widze, ze skald nam sie powieksza :)
jezeli bedzie miejsce i termin bedzie dogodny moj znajomy by sie wybral, jezyki chyba zna, bo blaka sie po europie ;)

Agnieszka Czarnocka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-07, 11:54   

tomajk, a kiedy zona do rumunii sie wybiera?

w ramach wakacji planuje poszwendac sie po rumunii, i delta dunaju co by nie gadal lezy na moim szlaku. wybieram sie w czerwcu.

leszekel 
szara eminencja
czyli nie do ruszenia

Wysłany: 2008-01-07, 12:14   

W takim razie koniecznie bierz żonę :-)
Także myślę ew. o tej wyprawie z Horyzontami i PP, ale się jeszcze zobaczy, bo Rumunia niestety nie jest krajem z mojej bajki.

Odpowiedz do tematu