Strona główna   Galeria      Szukaj   Listy gatunkowe   OTOP   Testy   Atlas Ptaków   Forum   Użytkownicy   Rejestracja   Zaloguj   Regulamin   FAQ   UWAGA cookie!

» Forum Galerii Fotoptaki » Sprzęt fotograficzny i programy do obróbki zdjęć » Nikon D800

Nikon D800
Autor Wiadomość

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-09, 11:03   

Sławek Wojtczak napisał/a:
Poniekąd też, a poniekąd rozsądek. Finansowy również.

Sławku
Powiem tak, nie mam zamiaru namawiać Cię na zmianę korpusu, ale moim zdaniem pozostawienie D300 jest niezbyt dobrym pomysłem, już w tej chwili cena za używki spadła o ponad połowę, a co będzie jeżeli wypuszczą np. D400 to jeszcze cena spadnie więcej.
Na Twoim miejscu rozważył bym zakup jeżeli nie D800 to może D600.
Ja prawdopodobnie zamienię D300 pozbywając się też Nikkora 70-200/2,8 VR na D800.

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-09, 18:44   

Tomek1982, Mam Alpha / Meike, ale wolałbym oryginał, który mam z 50d, wykonanie jest lepsze.
Sławek, Ty zmienny jak kobieta jesteś :mrgreen:

Jeszcze taka myśl mnie naszła. Ja na jakiś czas wyleczyłem się z kupowania nowych aparatów/szkieł. Sprzęt, a przynajmniej body, za dużo traci na wartości. Człowiek kupił kiedyś nówkę 50d od razu jak się pojawiła, a teraz musiałby sprzedać to za tysiaka, więc zostawiłem sobie jako zapasowe body do 7d.

Tomek1982 
niemowa

Wysłany: 2013-02-09, 23:09   

Tak samo ja zrobilem z 40D, szkoda sprzedac za tysiaka robi jako zapasowe body.

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-09, 23:31   

Marcin Stefańczyk napisał/a:
Sławek, Ty zmienny jak kobieta jesteś :mrgreen:

No widzisz :-) Jednak wolę kilka razy zdanie zmienić, niż zrobić coś pochopnie, nie będąc tego do końca przekonanym, bo...

Jeszcze taka myśl mnie naszła. Ja na jakiś czas wyleczyłem się z kupowania nowych aparatów/szkieł. Sprzęt, a przynajmniej body, za dużo traci na wartości. Człowiek kupił kiedyś nówkę 50d od razu jak się pojawiła, a teraz musiałby sprzedać to za tysiaka, więc zostawiłem sobie jako zapasowe body do 7d.

... mnie właśnie taka sama myśl "najszła" ;-) Jeszcze może zmienie zdanie, ale raczej d300 zostanie u mnie do końca swego żywota :) Jestem pierwszym właścicielem, przebieg 20k. Lubię tą puszkę. A jak wyjdzie D400 to fajnie i pewnie je kupię.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-02-10, 02:32   

z tym zostawianiem puszki jako zapasowe to troche uwazajcie :-) :-) ja kazda puszke kupilem nowa i szkoda bylo sprzedawac i teraz mam juz 4 puszki :-) :-)

Marcin Stefańczyk 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-10, 16:09   

fotosc, zauważyłem to wczoraj, masz nawet taki staroć jak 10D :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-10, 17:40   

no ten 10d to jak ja sie znam z Sylwkiem 100 lat to on go posiada :mrgreen:
pochowaja cie z nim :) :zly: :zly:

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-10, 19:19   

A ja mam inna strategie, kupuje nowe i uzytkuje 1,5 roku i wtedy sprzedaje, chociac ostatnia puche kupilem uzywana, na gwarancji i sprzedam ja zapewne znowu niedlugo z niewielka strata.
I tak mam co roku cos nowszego, a i kiedy trzeba kupic nowa puszke, to musze tylko troche dolozyc i nowy zakup tak nie bije po kieszeni.

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-02-11, 03:48   

eee :-) niech lezy , jesc nie wola :-) :-)

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-11, 15:00   

Puszka D800 zakupiona - czekam na przesyłkę. :-D

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-11, 15:13   

to czekamy na recenzje bo chyba bedzie duze zainteresowanie ta puszka

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-11, 15:44   

Marek Paluch napisał/a:
to czekamy na recenzje bo chyba bedzie duze zainteresowanie ta puszka

Oczywiście. ;-)

[ Dodano: 2013-02-12, 12:37 ]
Ja tak się zastanawiam cały czas nad tym D800 i chyba doszedłem do wniosku, że zostaje jeszcze z D300 ;-)

Zmieniłeś zdanie i po namyśle i kupujesz D800! :bravo:

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-14, 11:07   

siwy49 napisał/a:
Zmieniłeś zdanie i po namyśle i kupujesz D800! :bravo:

Jak kupie D800, to nie znaczy, że od razu będę robił lepsze zdjęcia :-) D300 zostaje ze mną.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-14, 11:17   

lepsze od razu moze nie ale ulatwi Ci robienie lepszych :)

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-14, 11:41   

Marek Paluch napisał/a:
lepsze od razu moze nie ale ulatwi Ci robienie lepszych

To się zgadza ;-) Kase mozna zawsze wydać, ja niedawno kupiłem szkło, puszka może poczekać.

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-14, 11:50   

Nikon D800 + SanDisk Extreme PRO CompactFlash 16GB (90 MB/s) jutro u mnie.
Kupiłem na zasadzie takiej - w rozliczeniu poszedł D300 + Nikkor 70-200/2,8 + 1000zł.
Sobota-niedziela testy. ;-)

[ Dodano: 2013-02-15, 17:42 ]
Nikon D800 jest już u mnie, pierwsze testy za mną.
Autofokus działa perfekcyjnie zarówno w centralnym jak i w dowolnie wybranym punkcie.
Szybkość zapisu i pojemność bufora dla mnie b.dobra.
Szybkość w serii nie powala ale jak dla mnie wystarcza (w razie czego przesiadka na D3).
Jakość zdjęć perfekcyjna, trzeba tylko dobrze ustawić parametry w menu.
Do pierwszego testu użyłem karty CF SanDisk Extreme III 4GB (30mb/s) aparat śmigał zadawalająco, a po użyciu CF SanDisk Extreme Pro 16GB (90mb/s) po prostu bajka. Wart każdej wydanej złotówki.
Wracając jeszcze do autofokusu to D300 dzieli przepaść do D800, nawet taki "śrubokręt" jak Nikkor 200/4 AF Macro działa szybko i pewnie.
Na razie tyle, będą dalsze b.zaawansowane testy.

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-22, 07:37   

Tez dolaczylem od wczoraj jako wlasciciel tego aparatu, mniaaam mniaaam, crop 1.2X i jeszcze zostaje mi 25 Mpix to jest to :-) . Z 500 mam przy tym cropie " 600 " lub gdy bede uzywal cropa 1.5X to mam 15 Mpix i ekwiwalent " 750 " i mam ciagle swiatlosile f/4. Ale wole zdecydowanie cropa 1.2X i miec przestrzen na ewentuale przekadrowanie.
Dzisiaj caly dzien dla pierwszych testow i cos tam pozniej skrabne.

pol 
niemowa
Paweł Trypka

Wysłany: 2013-02-22, 16:39   

pochwal się :-D

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-22, 19:04   

Pawel mowisz masz.
Po jednym dniu to mozna cos skrabnac, i tak ( porownanie do D700 ) :
-AF jest zdecydowanie czulszy ( w ciemnym pokoju lapie ostrosc , w D700 jezdzil w ta wewta i nie zlapal, wielki plus dla D800
-AF w dynamicznym 3D trzyma pewniej, nie puszcza i nawet jak oko ptaka na moment mu zniknie i powroci to od nowa zlapie, trzyma oko od nowa i nie puszcza, w D700 juz po zgubieniu nie potrafil powrocic do ponownego zlapania musialem zawsze puscic AF-ON i od nowa go nacisnac, wielki plus dla D800
-AF jest zdecydowanie szybszy, zwawszy i pewniejszy, to sie odczuwa od pierwszego kontaktu, mam zdecydowanie wieksze zaufanie do jego pracy wielki plus dla D800
-AF jest celniejszy, mam srednio 2-3 zdjecia nie trafionych na 10 strzalow, a D700 mialem srednio 4-5 nie trafionych, wielki plus dla D800 ( zdjecia robione na ziebach i jerach )
Poza AF-sem to:
-poprawili AWB dobrze naswietlone sa zdjecia ( w D700 trzeba bylo na stale ustawiac korekcje naswietlenia na -0,3EV lub -0,7EV albo w CNX-ie zmiejszac )
kolory sa wrescie Canonowskie brak zoltaczki
-jakosc szczegolu jest wieksza
-migawka przyjemnie mlaska jest zdecydowanie cichsza, to tak jakby porownac glos kruka w locie i wrony
-wrescie 100 % pokrycia wizjera ( w D700 bylo 95 % ile razy przez to mialem na brzegu kadru paprochy albo za duzo przestrzeni za ogonem ptaka )
-opcja Q nie zachwyca mnie
-film mnie nie interesuje moglo by nie byc dla mnie
-uchwyt gripa aparatu jest dla mnie pewniejszy ( mam mala reke )
-wysokie ISO jest takie mniej kolorowo plamiste od tego z D700
Nie wszystko jest piekne w D800
Wady to:
-bufor mam teraz 13 klatek versus 21 kl wD700
-mam teraz 5 f/s versus 8 f/s w D700

To tak na tyle po pierwszym dniu.
Wrazenia pozytywne.

Pozdrawiam

pol 
niemowa
Paweł Trypka

Wysłany: 2013-02-23, 07:29   

dzięki

mi szkoda głównie f/s

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-23, 11:01   

Irek Malejki napisał/a:
Wady to:

Większość biadoli to na autofokus, to na f/s, a to że za mało megapikseli itd. Niestety producenci aparatów nie mogą pokonać pewnych trudności technologicznych, a mianowicie z zaprojektowaniem dużego bufora, b. szybkiego procesora itd. Producenci kart pamięci mają problem z zwiększeniem prędkości zapisu - najszybsze karty to ok 120Mb/s., może za jakiś czas osiągną 500Mb/s, trzeba poczekać cierpliwie.
Jeżeli ktoś potrzebuje szybki f/s to jest rada - Nikon D4, a jeżeli dużo Megapikseli to D800, jeżeli i to i to trzeba kupić te dwa korpusy. Podobnie jest w stajni Canona.
Wielu czołowych polskich fotografów przyrody i nie tylko używa dwóch korpusów w zależności od potrzeby.
Ktoś powie że drogo - nie nie jest drogo, po prostu w Polsce są za małe zarobki.
Ci co pamiętają lata siedemdziesiąte czy nawet osiemdziesiąte to wiedzą jak było - w Polsce królowały: Zenit i Praktica na filmy zwojowe, Canon czy Nikon to były marzenia ściętej głowy.
Aparaty te nie posiadały motorów więc f/s był w szybkim palcu, a autofokus to dobre oko i pewna ręka. Pomiar ekspozycji to przeważnie światłomierz selenowy b.mało miarodajny. Żeby wykonać na sesji zdjęciowej taką ilość zdjęć jak teraz co niektórzy wykonują to trzeba by było zaopatrzyć się w wór na ziemniaki i napełnić go rolkami filmów, dlatego każdy fotograf dobrze się zastanowił zanim wyzwolił spust migawki, zdjęcia były przemyślane.
Teraz wielu wali 100 ujęć, a może ze 2 będą dobre.
Myślę że tym wywodem dałem co niektórym do myślenia.

PS

Podejrzewam, że gdyby było teraz tak jak w latach siedemdziesiątych a istniał by internet i Nasze Forum to ilość użytkowników bardzo, bardzo by zmalała.
Przepraszam za zanudzanie, więcej nie będę tego czynił. :-)

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-23, 11:37   

siwy49 napisał/a:
Irek Malejki napisał/a:
Wady to:

Większość biadoli to na autofokus, to na f/s, a to że za mało megapikseli itd. Niestety producenci aparatów nie mogą pokonać pewnych trudności technologicznych, a mianowicie z zaprojektowaniem dużego bufora, b. szybkiego procesora itd. Producenci kart pamięci mają problem z zwiększeniem prędkości zapisu - najszybsze karty to ok 120Mb/s., może za jakiś czas osiągną 500Mb/s, trzeba poczekać cierpliwie.
Jeżeli ktoś potrzebuje szybki f/s to jest rada - Nikon D4, a jeżeli dużo Megapikseli to D800, jeżeli i to i to trzeba kupić te dwa korpusy. Podobnie jest w stajni Canona.
Wielu czołowych polskich fotografów przyrody i nie tylko używa dwóch korpusów w zależności od potrzeby.
Ktoś powie że drogo - nie nie jest drogo, po prostu w Polsce są za małe zarobki.
Ci co pamiętają lata siedemdziesiąte czy nawet osiemdziesiąte to wiedzą jak było - w Polsce królowały: Zenit i Praktica na filmy zwojowe, Canon czy Nikon to były marzenia ściętej głowy.
Aparaty te nie posiadały motorów więc f/s był w szybkim palcu, a autofokus to dobre oko i pewna ręka. Pomiar ekspozycji to przeważnie światłomierz selenowy b.mało miarodajny. Żeby wykonać na sesji zdjęciowej taką ilość zdjęć jak teraz co niektórzy wykonują to trzeba by było zaopatrzyć się w wór na ziemniaki i napełnić go rolkami filmów, dlatego każdy fotograf dobrze się zastanowił zanim wyzwolił spust migawki, zdjęcia były przemyślane.
Teraz wielu wali 100 ujęć, a może ze 2 będą dobre.
Myślę że tym wywodem dałem co niektórym do myślenia.

PS

Podejrzewam, że gdyby było teraz tak jak w latach siedemdziesiątych a istniał by internet i Nasze Forum to ilość użytkowników bardzo, bardzo by zmalała.
Przepraszam za zanudzanie, więcej nie będę tego czynił. :-)

A kto tu biadoli? Ja?
Chyba cos Ci sie pomieszalo :-)
Czytal prosze ze zrozumieniem, ja napisale jedynie swoje pierwsze wrazenia.
Pozdrawiam

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-02-23, 11:52   

siwy49, ale jak by nie patrzac to swiat idzie do przodu a z nim technologia :-) :-) a polacy lubia narzekac :-D i tego nie zmiewnisz :mrgreen: :mrgreen:

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-23, 13:28   

fotosc napisał/a:
siwy49, ale jak by nie patrzac to swiat idzie do przodu a z nim technologia :-) :-) a polacy lubia narzekac :-D i tego nie zmiewnisz :mrgreen: :mrgreen:

Sylwek masz racje ale i to, ze ludzie narzekaja, to jest na calym swiecie. Taka to ludzka cecha.
Ja nie testuje sprzetu, jedynie go uzywam. A jesli cos wyjdzie w trakcie roboty, to jest od tego serwis i gwarancja.

FOTOGRAFIA TO BARDZO DROGIE HOBBY, ale niesamowicie uszczesliwia mnie :-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-23, 13:32   

Sylwek tylko sprzet drozeje bardziej nic producent oferuje

Irek opisal sprzet i zrobil to tak jak to widzi i to mi sie podoba a nie to co slodzi producent ja nie widze w tym tekscie biadolenia

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-23, 13:51   

Marek Paluch napisał/a:
Irek opisal sprzet i zrobil to tak jak to widzi i to mi sie podoba a nie to co slodzi producent ja nie widze w tym tekscie biadolenia

Ja nie pisałem że Irek biadoli tylko ogólnie na większości forach o fotografowaniu jest biadolenie że to złe w takim aparacie lub innym - za przykład wziąłem wady jakie wymienił Irek.
Jest tyle modeli u wielu producentów, że moim zdaniem każdy na ile go stać może sobie dobrać taki model jaki mu pasuje.
Mnie osobiście bardzo pasuje D800, więc taki kupiłem i jestem b.zadowolony i dla mnie niema żadnych wad.
Jak potrzebuję szybkie f/s to przechodzę na D3.
Jeżeli Kogoś uraziłem to serdecznie przepraszam. ;-)
Ostatnio zmieniony przez siwy49 2013-02-23, 13:54, w całości zmieniany 1 raz  

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-23, 13:52   

generalnie placimy za nowe bebechy coraz wieksze pieniadze i chcemy za to dostawac wiecej
a niestety wszystko rozbija sie o kase

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-23, 14:04   

Niestety taka jest kolej rzeczy i spada wartość pieniądza.
Między innymi czekając na D4 nie zmieniałem D3 na D3s ponieważ nie było aż takiego postępu w stosunku do D3 (filmowanie mnie nie interesuje) niewiele więcej wnosi D4 jak dla mnie, więc pozostaję przy D3.
Ponieważ oczekiwałem korpusu z dużą ilością megapikseli to moje oczekiwania spełnił D800 za w miarę rozsądne pieniądze.

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-23, 14:32   

siwy49 napisał/a:
Marek Paluch napisał/a:

Ja nie pisałem że Irek biadoli tylko ogólnie na większości forach o fotografowaniu jest biadolenie że to złe w takim aparacie lub innym - za przykład wziąłem wady jakie wymienił Irek.
Jest tyle modeli u wielu producentów, że moim zdaniem każdy na ile go stać może sobie dobrać taki model jaki mu pasuje.
Mnie osobiście bardzo pasuje D800, więc taki kupiłem i jestem b.zadowolony i dla mnie niema żadnych wad.
Jak potrzebuję szybkie f/s to przechodzę na D3.
Jeżeli Kogoś uraziłem to serdecznie przepraszam. ;-)

siwy49 nie obrazilem sie :cyk:

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-23, 18:05   

siwy49 napisał/a:
Producenci kart pamięci mają problem z zwiększeniem prędkości zapisu - najszybsze karty to ok 120Mb/s., może za jakiś czas osiągną 500Mb/s, trzeba poczekać cierpliwie

Szybka karta nie jest tu jedynym lekarstwem. Sam aparat, ma też granicę szybkości zrzucania danych na karty. Z tego co mi mówił Paweł Pawlak, to D800 nawet nie wykorzysta w pełni sanidska SD 95 mb/s a ja mu wierze :mrgreen:

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-02-23, 18:32   

Marek Paluch napisał/a:
Sylwek tylko sprzet drozeje bardziej nic producent oferuje

i chwala mu za to :mrgreen: :mrgreen:

hobby nie ma ceny wiec nie narzekaj Mareczku :mrgreen: :mrgreen: dzis bawie sie 1dx ojjj rewelka :mrgreen: :mrgreen:kiedys jak kupywalem 1d mrk 2n to on prawie tyle samo kosztowal co 300mm , dzis tez jest tak samo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-23, 18:42   

Cytat:
kiedys jak kupywalem 1d mrk 2n to on prawie tyle samo kosztowal co 300mm , dzis tez jest tak samo

Sylwek ty masz chyba skleroze :) tyle samo to tak tylko teraz prawie 80% drozej :mrgreen:

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-23, 18:49   

Cytat:
Szybka karta nie jest tu jedynym lekarstwem. Sam aparat, ma też granicę szybkości zrzucania danych na karty. Z tego co mi mówił Paweł Pawlak, to D800 nawet nie wykorzysta w pełni sanidska SD 95 mb/s a ja mu wierze

Sławek jak wsadzisz sobie taka 120 mb do puszki to zobaczysz jak bedziesz psioczyl na 45mb czy 60mb

umnei jak zapelni sie karta i przechodzi na sd to odrazu widze zmiane i musze czekac az bufor sie oprozni a zapis trwa wtedy wieki

i niechce mi sie wierzyc ze 90mb nie poradzi sobie nikon
nie moge znalesc nigdzie parametrow jakie uzyskuja nasze puszki moze ktos ma takie dane

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-23, 19:06   

i widze ze same porty sd sa duzo wolniejsze od cf

Sławek Wojtczak 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-23, 19:48   

Marek z pewnością CF są lepsze od SD. Ja mówiłem o sandisku SD. 120mb moze nikon zrzuca ale czy więcej to wątpię, ale też nie mam takich informacji o podanych predkościach. Jak ktoś zna niech szybko wrzuca, bo sam jestem ciekaw :)

fotosc
gaduła okrutna
Sylwester Cwalinski

Wysłany: 2013-02-23, 21:12   

Marek Paluch napisał/a:
Cytat:
kiedys jak kupywalem 1d mrk 2n to on prawie tyle samo kosztowal co 300mm , dzis tez jest tak samo

Sylwek ty masz chyba skleroze :) tyle samo to tak tylko teraz prawie 80% drozej :mrgreen:

3600$ kosztowala wtedy 300mm, pamietam bo tez rozwazalem kupno tego szkla

Aquila 
małomówny
Karol Waszkiewicz

Wysłany: 2013-02-23, 21:41   

Panowie gratuluję zakupów i poniekąd zazdroszczę ale zawsze sobie powtarzam,że przy takiej częstotliwości wykonywania zdjęć jak ja to i amatorska puszka wystarczy. Czekam na zdjęciowe efekty.

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-24, 09:53   

siwy49 napisał/a:
Producenci kart pamięci mają problem z zwiększeniem prędkości zapisu - najszybsze karty to ok 120Mb/s., może za jakiś czas osiągną 500Mb/s, trzeba poczekać cierpliwie

Szybka karta nie jest tu jedynym lekarstwem. Sam aparat, ma też granicę szybkości zrzucania danych na karty. Z tego co mi mówił Paweł Pawlak, to D800 nawet nie wykorzysta w pełni sanidska SD 95 mb/s a ja mu wierze :mrgreen:

Sławku wcześniej napisałem też o szybkości procesora aparatu a nie tylko o szybkości karty, te dwa parametry muszą iść w parze. ;-)

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-24, 10:08   

ja sobie gdzies tak w mojej glowie obliczylem z jakis tam dziwnych parametrow :) ze moja puszka ma 300mb buforu i zrzuca 30mb/sek wiec 25 fotek zbuforowanych zlatuke na karte w 10 sek :mrgreen:

ale moze mnie ktos poprawi :) ?

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-25, 17:45   

Ktora karte wsadzic jako pierwsza w D800:
Sandisk CF Extreem 32GB 60Mb/s czy
Sandisk SD Extreem Pro 32GB 95Mb/s ?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-25, 17:49   

bedziesz widzial po buforze :)

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-25, 18:05   

Irek Malejki napisał/a:
Ktora karte wsadzic jako pierwsza w D800:
Sandisk CF Extreem 32GB 60Mb/s czy
Sandisk SD Extreem Pro 32GB 95Mb/s ?

Dzisiaj rozmawiałem z ekspertem Nikon Polska właśnie na temat kart pamięci do D800.
Najpewniejsze są karty typu CF im mniejsza pojemność tym lepiej, jeśli chodzi o prędkość zapisu to 35Mb/s są wystarczające, ponieważ prędkość zapisu procesora D800 nie przekracza 33Mb/s.
Wniosek i podpowiedź jest taka:
1. Główna karta to CF 16Gb o zapisie powyżej 35Mb/s Lexar lub Sandisk (zapas kart wg potrzeb)
2. Druga karta to SD 32Gb o zapisie j.w.

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-25, 18:12   

nie wyobrazam sobie pracy na karcie 35mb bufor bylby non stop zapelniony przy akcjach
mam watpliwosci jesli chodzi o tego experta chyba ze preferuje fotografie widokowa :)

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-25, 19:39   

Marek Paluch napisał/a:
bedziesz widzial po buforze :)

Marek, na razie nie moge sprawdzic bo SD bede mial jutro lub pojutrze.
Na CF mam bufor na 13 zdjec i stad moje pytanie.
Siwy49 czyli ustawic pierwsza CF i bedzie ona lepsza zarowno zapis jak i odczyt?

siwy49 
małomówny

Wysłany: 2013-02-25, 19:45   

Marek Paluch napisał/a:
nie wyobrazam sobie pracy na karcie 35mb bufor bylby non stop zapelniony przy akcjach
mam watpliwosci jesli chodzi o tego experta chyba ze preferuje fotografie widokowa :)

Może jest on takim ekspertem, wiem tylko że porównywałem prędkość zapisu na 2 kartach:
1. Sandisk 16Gb Extreme IV (40Mb/s)
2. Sandisk 16Gb Profesional (95Mb/s)
Czas zapisu był taki sam, może pomiary w laboratorium wykazały by różnicę - moim zdaniem była by minimalna.

[ Dodano: 2013-02-25, 19:51 ]
Irek Malejki napisał/a:
Siwy49 czyli ustawic pierwsza CF i bedzie ona lepsza zarowno zapis jak i odczyt?

CF jest bardziej odporna na urazy mechaniczne, jest też dużo mniejsze prawdopodobieństwo utraty zdjęć - zresztą D4, D3 nie stosuje kart SD co mówi samo za siebie.
Żałuję że D800 nie zastosował 2 portów na karty CF! :klup2:

[ Dodano: 2013-02-25, 20:09 ]
Irek Malejki napisał/a:

Nie wiem skąd się u Ciebie wzięła ilość 13 zdjęć kiedy wg instrukcji 436str. przy pliku Raw 14bitowym nieskompresowane jest 16, a skompresowane bezstratnie 17 :?:

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-25, 20:51   

siwy49 napisał/a:
Marek Paluch napisał/a:

Może jest on takim ekspertem, wiem tylko że porównywałem prędkość zapisu na 2 kartach:
1. Sandisk 16Gb Extreme IV (40Mb/s)
2. Sandisk 16Gb Profesional (95Mb/s)
Czas zapisu był taki sam, może pomiary w laboratorium wykazały by różnicę - moim zdaniem była by minimalna.

[ Dodano: 2013-02-25, 19:51 ]
Irek Malejki napisał/a:

CF jest bardziej odporna na urazy mechaniczne, jest też dużo mniejsze prawdopodobieństwo utraty zdjęć - zresztą D4, D3 nie stosuje kart SD co mówi samo za siebie.
Żałuję że D800 nie zastosował 2 portów na karty CF! :klup2:

[ Dodano: 2013-02-25, 20:09 ]
Irek Malejki napisał/a:

Nie wiem skąd się u Ciebie wzięła ilość 13 zdjęć kiedy wg instrukcji 436str. przy pliku Raw 14bitowym nieskompresowane jest 16, a skompresowane bezstratnie 17 :?:

To co mowi instrukcja to teoria a praktyka jest inna, podobnie mialem na D700, instrukcja mowila o 23 a ja mialem tylko 17. Za cholere nie wychodzi inaczj, dlaczego tego nie mam zielonego pojecia.
Mam u siebie ustawione cropa 1.2X 12bit kompresja stratna.

Girdian 
milczek
Tomasz Walkowiak

Wysłany: 2013-02-25, 21:58   

Irek Malejki napisał/a:
To co mowi instrukcja to teoria a praktyka jest inna, podobnie mialem na D700, instrukcja mowila o 23 a ja mialem tylko 17. Za cholere nie wychodzi inaczj, dlaczego tego nie mam zielonego pojecia.

Popytaj na nikoniarzach bo to pewnie przez ustawienia dodatkowych funkcji, ja w D200 musiałem wyłączyć odszumianie na wysokim iso i coś tam przy długich czasach, wiem że w D300 i chyba w D700 jest podobnie. Dzięki temu bufor zwiększył mi się z 11 na 21.

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-25, 22:18   

Girdian napisał/a:
Irek Malejki napisał/a:

Popytaj na nikoniarzach bo to pewnie przez ustawienia dodatkowych funkcji, ja w D200 musiałem wyłączyć odszumianie na wysokim iso i coś tam przy długich czasach, wiem że w D300 i chyba w D700 jest podobnie. Dzięki temu bufor zwiększył mi się z 11 na 21.

Tomek mam zawsze wszystkie tego typu ulepszacze wylaczone: D-light, niwelacja szumu na wysokim ISO, redukcja szumu na dlugich czasach, zapis na autentycznosc danych.
Moze rzeczywiscie mam cos wlaczne ale co?

Marek Paluch 
Analfabeta od urodzenia

Wysłany: 2013-02-25, 22:24   

Cytat:
Dzięki temu bufor zwiększył mi się z 11 na 21

ale co ci to da jak karta bedzie wolno zapisywac i zapelni ci sie bufor na amen ? i jesli nie masz karty min 90mb to bedzie czesto Ci sie zdarzalo

Irek Malejki 
rozkręcam się

Wysłany: 2013-02-25, 23:47   

Czesc zagadki rozwiazane, ale tylko czesc bo wylaczylem Auto ISO i z 13 zwiekszylo sie na 18.
Ale w instrukcji pisze, ze przy moich ustawieniach powinienem miec 25

Odpowiedz do tematu